Hirdetés

Agyrázkódás: öngyilkosság rizikó?

Háromszorosára növelheti az öngyilkosság kockázatát az agyrázkódás egy nagy esetszámot feldolgozó kanadai tanulmány szerint, amely a Canadian Medical Association Journal című szaklapban jelent meg.

agyrázkódás, öngyilkosság, szerotonin |

InforMed Hírek14   InforMed


A kutatás korábbi vizsgálatok eredményeit igazolja, melyek szerint az agyrázkódás képalkotó eljárásokkal nem kimutatható tartós élettani elváltozásokat okozhat. Ilyen lehet a jó közérzetért felelős szerotonin zavara a hormonháztartásban – írják a szerzők,

A kutatók majdnem negyedmillió olyan páciens kórtörténetét vizsgálták meg, akik a kanadai Ontario tartományban az elmúlt húsz évben agyrázkódást szenvedtek el. Nem elemezték azokat az eseteket, melyek súlyosságuk miatt kórházi kezelést igényeltek.

"A betegek általában középkorú felnőttek, nem élsportolók. Az agyrázkódások általában nem meccsen, hanem például vezetés közben, koccanáskor történnek, vagy ha elvétenek egy lépést és megcsúsznak a lépcsőn, vagyis az élet mindennapi tevékenységei közben" - mutatott rá Donald Redelmeier, a Torontói Egyetem munkatársa, a tanulmány egyik szerzője.

A vizsgált páciensek közül 660-an lettek öngyilkosok, ami évente százezerből 31 ember halálát, vagyis az országos átlag háromszorosát jelenti.

Az öngyilkosságok átlagosan hat évvel az agyrázkódás után következtek be. A kockázat a kutatás szerint független a korábbi pszichés állapottól vagy demográfiai tényezőktől.

"Mivel az agyrázkódás után hamar megszűnnek a tünetek, a szédülés vagy a fejfájás, az orvosok hajlamosak alábecsülni hatásait" - véli a szakértő.

Bár egyelőre nem ismerik az agyrázkódás és az öngyilkosság közötti összefüggés okait, Redelmeier szerint legalább három magyarázat lehetséges. Az agyrázkódást elszenvedők egy részénél lehet már valamilyen probléma, ami növelheti az öngyilkosság és a depresszió kockázatát.

"Megvizsgáltuk azt a csoportot is, amelyiknél semmilyen korábbi problémát, pszichiátriai kórtörténetet nem találtunk, és még így is szignifikánsan nőtt az öngyilkosság esélye, tehát másnak is kell a háttérben lennie. Valószínű, hogy az agyrázkódás olyan agyi elváltozásokat- például gyulladásokat - okozhat, amelyek sosem gyógyulnak meg teljesen" - magyarázta Redelmeier.

Az orvos szerint a harmadik lehetőség, hogy egyes betegek nem várják meg a teljes gyógyulást, mielőtt visszatérnének a korábbi életükhöz, ez feszültséghez, csalódáshoz vezet, ami végül depressziót, öngyilkosságot okozhat.

A kutatás a jéghegy csúcsa. "Csak a legszélsőségesebb eseteket vizsgáltuk, az öngyilkosságokat. Rajtuk kívül ott vannak azok, akik megkísérlik az öngyilkosságok, azok a százak, akik gondolnak rá és ezrek, akik depressziótól szenvednek" - mondta Redelmeier.

Acientific American

agyrázkódás, öngyilkosság, szerotonin

2016-02-10 16:29:06

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop