Hirdetés

Rákszűrés vérmintából

Amerikai tudósoknak sikerült azonosítaniuk egy fehérjét, amely kizárólag a rákos betegek vérében van jelen, és így lehetővé válhat a minden eddiginél korábbi diagnózis.

rák, tumormarker, tNOX |

InforMed Hírek 2006 ;4   InforMed | Dobos, L.

– A tNOX nevű fehérje az első olyan tumormarker, amely valamennyi rákfajtánál megtalálható – mondja dr. James Morre vegyészprofesszor. – Ahol a tNOX kimutatható, ott a rák is jelen van, és valószínűleg minél nagyobb mennyiségben, annál súlyosabb a betegség.

A normális sejtekben csak akkor van jelen a NOX enzim, ha a növekedési hormonok hatására osztódnak, ezzel szemben a rákos sejteknek állandó a NOX-aktivitása.

A NOX-nak erről a fokozott aktivitású formájáról, a tNOX-ról (tumorral kapcsolatos NOX) már régóta tudják a szakemberek, hogy kulcsszerepet játszik a ráksejtek szaporodásában, mert a tNOX-ot gátló gyógyszerek gátolják a tumor növekedését is.

Az első kísérletet 19 előrehaladott prosztatarákban szenvedő beteg bevonásával folytatták le. Azt tapasztalták, hogy annak a kilencnek, akinek továbbra is romlott az állapota, 60 százalékkal több tNOX volt a vérében, mint a többi tíznek, akinél stabil vagy csökkenő PSA-értéket mértek. A professzor szerint az új teszt sokkal pontosabb lesz, mint a PSA-szűrés, ugyanis lehet valakinek magas a PSA-értéke akkor is, ha nem rákbeteg. A tNOX enzim azonban kizárólag a rákos betegek véréből mutatható ki.

Egy másik kísérletet is végeztek, ezúttal 421 önkéntes bevonásával, akik közül 104-nek tüdőrákja volt, egy másik csoport dohányzott ugyan, de nem volt tüdőrákja, a harmadik csoport pedig egészséges volt. A 104 tüdőrákos közül 103-nak lett pozitív a tNOX tesztje. A 40 évesnél idősebb dohányosok 12 százaléka volt pozitív, ami Morre szerint a tüdőrák CT-vizsgálattal megállapítható normális aránya. Ezzel szemben a 25 egészséges résztvevő közül egynek sem lett pozitív a tesztje.

– Mindebből kiderül, hogy minden 50 feletti erős dohányost szűrni kellene tNOX szempontjából – mondja a professzor. Azokat, akiknél pozitív az eredmény, további vizsgálatot és kezelést kell végezni. Ez olyan stádiumban tenné lehetővé a tüdőrák diagnosztizálását, ami még gyógyítható – teszi hozzá.

A kutatók következő lépése a teszt eredményességének vizsgálata más rákfajták esetén is.

WebMD
rák, tumormarker, tNOX

2006-09-15 00:59:58

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop