Hirdetés

Lusta emésztés

Felmérések szerint a lakosság egynegyede küszködik székrekedéssel, ami mára már civilizációs betegséggé nőtte ki magát, hiszen a természeti népeknél gyakorlatilag ismeretlen ez a jelenség. A kor előrehaladtával egyre gyakrabban merül fel a probléma, s elsősorban a nőknél, kevésbé a férfiaknál.

székrekedés, obstipáció |

InforMed Hírek19:42-43   InforMed | Balaicza, E.; Mercz, M.

Az orvosnál legtöbben csak ritkán említik meg, hogy nincs rendben az emésztésük. Sokan szégyenérzetük miatt inkább hashajtót szednek, általában mellékhatások nélküli növényi szereket. Viszont ebben az esetben is igaz: aki rendszeresen folyamodik ezekhez a készítményekhez, általában segítség nélkül már nem tud megszabadulni tőlük.

Ha a beteg mégis elmegy az orvoshoz, akkor a székrekedés valószínűleg már olyan mértéket öltött, ami jelentős panaszokkal jár. Ilyenkor első lépésben azt kell tisztázni, megszüntethetők-e a tünetek valamilyen egyszerű megoldással, pl. az étkezési szokások átállításával.

Rosthiány - igen vagy nem?

Ebben az esetben újra és újra felmerül a rostanyagok szerepének kérdése s az a tény, hogy az utóbbi évtizedekben valóban visszaszorult a ballasztanyagok fogyasztása. Mára azonban igencsak kérdésessé vált, hogy valóban ez lenne-e az oka a székrekedés elterjedésének, hiszen az obstipációval (székrekedés) küzdő betegek rendszerint nem fogyasztanak kevesebb rostanyagot, mint a problémát nem ismerő társaik. Az érintettek a nagyobb mennyiségű ballasztanyag elfogyasztására sem reagáltak jelentős mértékben.

Mindennek ellenére mégis a salak- és rostanyagban gazdag táplálék felvétele jelenti az elsődleges megoldást. A ballasztanyagok megkötik a vizet, és ezáltal megnövelik a széklet súlyát és mennyiségét is. Nagyon fontos a megfelelő mennyiségű folyadék (1,5-2 l naponta) bevitele is, hiszen ez is kedvező irányba befolyásolhatja a széklet állagát.

A mozgás szintén elengedhetetlen feltétele a probléma megoldásának.

Ne feledkezzünk meg a "székelési tréningről" sem, hiszen a székrekedés nemritkán annak a következménye, hogy a székelési ingert újra és újra elfojtjuk. A székrekedéssel küszködőknek tehát meg kell tanulniuk, hogy stresszhelyzetekben és a mindennapos hajszában is engedjenek ingerüknek. Meg kell tanulniuk időt szánni a székelésre! Sokat segíthet a problémán az is, ha a beleket lépésről lépésre bizonyos ürítési időhöz szoktatjuk, pl. rendszeresen reggeli után.

Azt is ellenőriznünk kell továbbá, hogy esetleg elhagyhatjuk-e székrekedést okozó gyógyszereinket. A következő szerekről tudott, hogy lassítják a székletet: opiátok, antidepresszívumok, savkötők, ganglionblokkolók, savtermelést csökkentők, béta-receptor-blokkolók (ritmusszabályzó), vaskészítmények.

Mégis, mi a normális?

Nem "kötelező" a mindennapos székletürítés. Székrekedésről csak akkor beszélünk, ha a székletürítés száma kevesebb, mint heti háromszori alkalom, ill. ha a beszáradt széklet fájdalmat okoz. Általában úgy tartják, hogy a napi háromszori és a három napon belüli egyszeri székletürítés normális, mégis sok ember szenved székrekedésben úgy, hogy csak nagy erőfeszítés árán, erős préseléssel tud üríteni, vagy széklete túl kemény, bűzős, ill. gyakran távoznak a szelek. Figyelmet kell fordítani arra is, hogy a táplálék mennyi idő alatt halad át a béltraktuson (az optimális idő 24-36 óra). A székrekedés olyan tünet, amelyet komolyan kell vennünk. Forduljunk orvoshoz, ha gyakran van ilyen problémánk. Különböző betegségek és gyógyszerek is kiválthatják az obstipációt.

A székrekedés okai

A helytelen táplálkozás mellett a mozgáshiány is nagymértékben hozzájárulhat a zavar kialakulásához. A rendszertelen székletürítésnek mechanikus okai is lehetnek, pl. bélszűkítő folyamatok, amelyek daganatos megbetegedések során, ill. sérv, bélcsavarodás, -sipoly és -összenövés esetén gyakran lépnek fel. A terhesség is mechanikus akadálya lehet a székletürítésnek. A bél krónikus gyulladását (morbus Crohn) követő gyulladásos elváltozások éppúgy előidézhetik az obstipációt, mint a hypothyreoidismus (pajzsmirigy-alulműködés), a hyperparathyreoidismus (mellékpajzsmirigy-túlműködés), a diabetikus polyneouropathia (cukorbetegséghez társuló vesebetegség), a veseelégtelenség és alapvetően minden olyan megbetegedés, amely káliumhiánnyal párosul.

Mi segíthet?

Ha a problémát a helyes diagnózis felállítása után az általános változtatások segítségével sem lehet megoldani, akkor gyógyszeres kezelésre van szükség, amelyet természetesen a beteg egyéni alkatához, problémájához kell igazítani.

Először duzzasztó, rostos anyagokkal látják el a szervezetet, mint pl. a búzakorpa, a lenmag és az indiai útifűmag. Azoknál a pácienseknél, akiknek a bélmozgásában van zavar, olyan esetleges mellékhatások léphetnek fel, mint a meteorizmus (felfúvódás) és a flatulencia (gáztermelődés és ürítés), amelyek az erjedési folyamatok során fellépő fokozott gázképződésnek köszönhetőek. A rostok fogyasztása mellett ügyelni kell az elegendő mennyiségű folyadékbevitelre, ami a csökkent szomjúságérzet miatt idősebb páciensek esetében akár nehézséget is jelenthet.

Csak ezek után jöhetnek számításba a célzott kezelés részeként a hashajtók, miközben különbséget kell tenni az ozmotikus hatású hashajtók, pl. keserűsó, glaubersó vagy luctulos (tejcukorszerű vegyület), ill. a felszívódást gátló vagy nyáktermelést fokozó anyagok (pl. az antchrachinonok, mint a szenna, az aloe vagy a ricinusolaj) között.

Figyelem! Ezek alkalmazásakor azonban jelentős nátrium- és káliumveszteség lép fel, amely hosszú távon akár hozzá is járulhat a székrekedés megerősödéséhez .

Új megoldásnak számít a plyethylenglykol (PEG), ill. az elektrolitek bevétele, amelyeket eddig diagnosztikus és operatív beavatkozásokat megelőzően béltisztításkor alkalmaztak, s amelyek mára italpor formájában is kaphatók. A macrogol elnevezésű, lassan reakcióba lépő anyag molekulájának nagysága miatt nem szívódik fel a bélben, és így célzottan az emésztőtraktusba kerül. Ott megpuhítja a már beszáradt székletet, amely biztonságosan és fájdalom nélkül ürül. A széklet mennyiségnek megnövekedésével javul a fiziológiás bélperisztaltika. A hatás, mint a természetes székletürítésnél, egy-két nap után jelentkezik. Felpuffadásra nem kerül sor, így a szer jól tolerálható.

Jó tudni! Az obstipációt mindig kezelni kell, ha a székletürítés gyakorisága kevesebb, mint minden második nap, ill. ha az ételnek a bélrendszeren való áthaladásához jelentősen több időre van szükség, mint 36 óra. Foglalkozni kell a problémával akkor is, ha egyéb olyan betegség is fennáll, amelynél szükség van a lágy székletre ahhoz, hogy a beteg állapota ne romoljon, ill. hogy a később fellépő következmények elkerülhetőek legyenek (pl. magas vérnyomás, aranyér). A székrekedés idősebb páciensek esetén az időskori betegségek velejárója, s gyakran krónikus. Az ő esetükben a bélsár elakadására és bélsárkő kialakulására is sor kerülhet, amit már semmiképpen sem kezelhetünk ártatlan zavarként.

Természetes segítség

A következő lehetőségeket érdemes 2-3 havonta, váltva, esetleg egymással kombináltan alkalmazni:

  • Aszalt szilva - este 1-2 dl vízbe 3-4 db-ot (vagy fügét vagy aszalt barackot) be kell áztatni, másnap a vizet leönteni róla, és éhgyomorra megenni, vagy joghurtba, müzlibe daraboltan belekeverni.
  • Aszalt szilvalé - reggel (és este) éhgyomorra 1 dl-t hígítva szénsavmentes ásványvízzel elfogyasztani.
  • Savanyú káposztalé - reggel (és este) éhgyomorra 1 dl-t hígítva szénsavmentes ásványvízzel elfogyasztani.
  • Tejsavó - napi 2-3x 1-2 dl-t kell étkezés előtt meginni, illetve lehet tartani tejsavókúrát is a mellékelt leírás szerint.
  • Lenmag, mustármag - főétkezések előtt fél órával (legalább 2x) 3-4 teáskanálnyit 2 dl vízbe belekeverünk, és megisszuk.
  • Zabpehely, árpapehely, korpa - müzlikhez vagy joghurthoz, kefirhez keverjük őket - érdemes ezt is váltva használni, és utána napközben sok folyadékot kell inni, különben székrekedést idézhetnek elő.
  • Müzli - legjobb, ha este 3-4 evőkanálnyi Fortunate 3 vagy 4 pehelymixet beáztatunk tejbe, tejsavóba, joghurtba vagy gyümölcslébe. Ehhez reggel friss gyümölcsdarabokat és kevés natúr cornflakes-t keverünk, és leöntjük még egy kis tejjel v. gyümölcslével.
  • Almatabletta - utasítás szerint sok folyadékkal együtt érdemes szedni.
  • Gyümölcskocka - utasítás szerint este egyet vagy kettőt kell elfogyasztani, és utána sokat kell inni.
  • Útifűmag - reggel és este étkezés előtt 1 órával 2-3 dl hígított gyümölcslével kell elkeverni 1 tk.-nyit, és azonnal meginni, hogy ne álljon össze zselévé. Lehetőleg 1 órán belül érdemes még inni.
  • Étkezések közötti időszakban érdemes gyümölcsök et enni, étkezés után közvetlenül puffasztanak! Legjobb gyümölcsök a körte, szőlő, szilva, barack semmiképp sem ajánlott a banán, és az alma is sokaknál okozhat székrekedést.

Bélserkentő tippek

  • Együnk sok rostanyagot: zöldséget, nyers vagy szárított gyümölcsöt, teljes kiőrlésű termékeket!
  • Kerüljük a fehér lisztből készült termékeket, a csokoládét és a "fast foodot"!
  • A rendezett széklethez elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszunk. Igyunk meg naponta 1,5-2 liter folyadékot. A kávénál jobb az ásványvíz, a hígított gyümölcslé és a gyógynövénytea.
  • Pörgessük fel a bélműködést! A mozgás serkenti a természetes bélműködést. Menjünk mindennap sétálni, s hetente legalább kétszer sportoljunk!
  • Sohase fojtsuk el a természetes székelési ingert. Aki a székletet gyakran visszatartja, székrekedést válthat ki.
  • Szoktassuk a beleket rendszeres ürítésre, mindig ugyanabban az időben, pl. reggeli után! Ebben segítségünkre lehet egy "táplálkozási és székletürítési napló".
  • A mindennapos stressz és rohanás közepette is legyen mindig elegendő időnk, hogy "dolgunkat elvégezzük"!

székrekedés, obstipáció

2021-11-08 12:13:09

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop