Hirdetés

Halálos betegség jelei

A legkülönbözőbb halálos betegségek sokszor hasonló tünetekkel járnak. Ilyenek a fájdalom, légszomj, bélrendszeri problémák, bőrelhalás és kimerültség. Előfordulhat még depresszió, szorongás, zavarodottság, delírium, eszméletlenség és mozgásképtelenség.

halál, előjelek |

InforMed Hírek20   InforMed | Sándor, K

Fájdalom

A legtöbb ember fél a fájdalomtól, amikor a halállal néz farkasszemet. A fájdalom azonban rendszerint csillapítható úgy is, hogy a beteg éber maradjon, ne szakadjon meg kapcsolata a külvilággal, és viszonylag jól érezze magát.

A sugárkezelés megszüntethet bizonyos fajta, a daganatot kísérő fájdalmakat. Az enyhébb fájdalom csillapítására fizikoterápiát vagy fájdalomcsillapítókat, például aszpirint vagy paracetamolt használnak. Egyeseknél a hipnózis vagy a biofeedback is jó eredménnyel alkalmazható fájdalomcsillapításra, ezeknek ráadásul nincs káros mellékhatásuk.

Mindazonáltal gyakran van szükség kábító fájdalomcsillapítókra, mint például kodeinre vagy morfiumra.A szájon át alkalmazott kábítószerek órákra el tudják űzni a fájdalmat. Erősebb narkotikumok injekció formájában adhatók. A gyógyszerfüggőség kialakulásától ilyen esetekben nem kell félni, és mielőbb megfelelő gyógyszerelést kell biztosítani, nem megvárva a fájdalom elviselhetetlenné válását. Nincsenek "szokásos" adagok; egyes betegek kis adagokat, míg mások sokkal több orvosságot igényelnek.

Légszomj

Úgy élni vagy meghalni, hogy közben állandóan levegőért kell küzdeni, talán a legnagyobb szenvedések egyike. Szerencsére ez is kiküszöbölhető. A legkülönbözőbb eszközök állnak rendelkezésre a légzés könnyítésére - például a testfolyadék felgyülemlésének megakadályozása, a beteg testhelyzetének változtatása, oxigéntöbblet biztosítása, vagy a légúti tumor méretének csökkentése sugárkezeléssel, vagy kortikoszteroi-dokkal. A kábító fájdalomcsillapítók is segíthetnek olyan betegeken, akiknek nincsenek ugyan fájdalmaik, de folyamatosan enyhe légszomjuk van. Narkotikum alkalmazása elalvás előtt nyugodt álmot biztosíthat a betegnek, megelőzvén a légszomj miatti gyakori felébredéseket.

Amennyiben az eddig felsorolt kezelések hatástalannak bizonyulnak, a gyakorló orvosok többsége egyetért abban, hogy a fulladó betegnek adott narkotikum mennyiségét addig kell emelni, amíg a fulladás meg nem szűnik, még akkor is, ha ez a beteg eszméletvesztéséhez vezet. Annak a betegnek, aki el akarja kerülni a fuldoklást élete végén, biztosítania kell, hogy orvosa radikálisan kezelje e tüneteket, még akkor is, ha ez eszméletvesztést eredményez, vagy valamelyest gyorsítja a halál bekövetkezését.

Bélrendszeri problémák

Az ide tartozó tünetek, mint például a szájszárazság, az émelygés, a székrekedés, a bélrendszeri elzáródások és az étvágytalanság, a súlyos betegek gyakori panaszai. Ezek között vannak olyanok, melyeknek maga a betegség az okozója, míg mások, mint például a székrekedés, a gyógyszerek mellékhatásainak a következményei.

A szájszárazság megszüntethető nedves tamponok segítségével, vagy cukorka szopogatásával. A kicserepesedett ajkak ellátására sok, széles körben hozzáférhető termék áll rendelkezésre. A fogproblémák megelőzésére a fogmosás, vagy pedig a fogak, a szájüreg és a nyelv szájszivaccsal végzett tisztogatása javasolt. Kevés alkoholt tartalmazó vagy alkoholmentes szájvíz használandó, mert az alkohol- vagy olajtartalmú készítmények nagyon száríthatnak.

Az émelygés és a hányás jelentkezhet gyógyszerek hatása, bélelzáródás vagy előrehaladott betegség következtében. A kezelőorvos esetleg meg kell hogy változtassa a beteg gyógyszeres kezelését, vagy valamilyen émelygés elleni gyógyszer szedését szükséges előírnia. A bélelzáródás okozta hányás is kezelhető ilyen módon, és más intézkedések is hozhatók a beteg kényelme érdekében.

A székrekedés nagyon kellemetlen. A csökkent táplálékfelvétel, a mozgás hiánya, és bizonyos gyógyszerek miatt lelassul a bélműködés. Ilyenkor gyakori a hasfájás. A székrekedés enyhítésére székletlazítóra, hashajtóra és beöntésre lehet szükség, különösen akkor, ha a tünetet narkotikumok okozzák. A székrekedés megszüntetése rendszerint jótékony hatású, még a betegség késői szakaszában is.

A bélelzáródás orvoslásához sebészi beavatkozásra is szükség lehet. Mindazonáltal a beteg általános állapotától, várható élettartamától és az elzáródás okától függően előnyösebb lehet a bélműködés gyógyszeres bénítása esetleg a gyomor orron át bevezetett csövön való leszívásával együtt. A narkotikumok hatékonyak a fájdalom csillapítására.

Az étvágytalanság minden haldokló betegnél bekövetkezik előbb vagy utóbb. Az étvágy csökkenése természetes, nem okoz újabb testi problémákat, és valószínűleg hozzájárul a nyugodtabb halálhoz, annak ellenére, hogy aggaszthatja a beteget és családját. A betegek erőnléte nem javul attól, hogy erőltetik az étkezést, viszont kedvenc otthoni ételeik fogyasztása kis adagokban örömet jelenthet nekik.

Ha a halál nem órákon vagy napokon belül várható, akkor a táplálék és a folyadék szervezetbe vitelét korlátozott időn keresztül meg lehet próbálni intravénásan, vagy az orron keresztül a gyomorba vezetett szondán át, hátha a jobb táplálás javít a beteg közérzetén, esetleg feltisztítja elméjét, vagy valamelyest jobb erőre kap tőle. A beteg, családja és az orvos között egyetértés kell hogy legyen a tekintetben, hogy mi az erőfeszítések célja, és hogy mikor kell felhagyni az említett beavatkozásokkal, amennyiben azok hatástalanok.

A csökkentett táplálék- és folyadékbevitel nem okoz szenvedést; éppen ellenezőleg: ahogyan a szív és a vesék működése romlik, a normál mennyiségű folyadékfelvétel légzési nehézségeket eredményezne, mivel a folyadék felgyűlne a tüdőkben. A csökkent táplálék- és folyadékfelvétel csökkentheti a szükséges leszívások számát, mivel kisebb a folyadékgyülem a torokban és a fájdalmon is csökkenhet a tumorra gyakorolt nyomás mérséklődésével. Ezeken túlmenően a csökkent folyadékszint elősegítheti a szervezet saját, természetes fájdalomcsillapítóinak (endorfinok) termelődését is. Ezért tehát a betegeket nem szabad erőszakkal etetni vagy itatni, különösen akkor, ha ez korlátozással, intravénás csövek behelyezésével, kórházba szállítással járna.

Bőrelhalás

Haldokló betegek hajlamosak a bőrelhalásra, ami sok kényelmetlenséget okozhat. Azok a legveszélyeztetettebbek, akik keveset mozognak, ágyhoz kötöttek, vagy sokat ülnek. Az ülésből vagy az ágyneműk közötti mozgásból adódó szokványos nyomásterhelés felsértheti vagy károsíthatja a bőrt. Mindent meg kell tenni a bőr épségének megóvása érdekében. Bármilyen bőrpírt vagy sérülést azonnal jelezni kell az orvosnak.

Kimerültség

A legtöbb halálos betegség kimerültséget okoz. A haldokló beteg megpróbálhatja erejét igazán fontos tevékenységekre tartalékolni. Gyakran az orvosi rendelő felkeresése vagy egyes testgyakorlatok, melyek már nem segíthetnek, elhagyhatók, különösen ha az elszívja a beteg amúgy is kevés erejét, amire sokkal fontosabb tevékenységekhez lenne szüksége.

Depresszió és szorongás

Ha valaki szomorú, amikor a halálra gondol, az természetes, de még nem depresszió. Aki depressziós, közömbös lehet környezte iránt, csak az élet sötét oldalát látja, vagy nem él át érzelmeket. Ahhoz, hogy az orvos diagnosztizálni és kezelni tudja a depressziót, a haldoklónak és családjának tudatnia kell az orvossal ezeket a tüneteket. A gyógyszeres kezelés és lelki tanácsadást kombinált alkalmazása gyakran még az élet utolsó hetében is hatásos, és javítja a hátralevő idő életminőségét.

A szorongás több mint normális aggódás: szorongásnak mondjuk azt az állapotot, amikor valaki már annyira aggódik és fél, hogy az akadályozza mindennapi tevékenységében. A szorongás eredhet tájékozatlanságból, vagy a vereség érzetéből, melyen esetleg segíthet, ha több információt vagy segítséget kap az ellátó személyzettől. Akik stresszhelyzetben hajlamosak a szorongásra, valószínűbb hogy haldoklás közben is szoronganak. A korábban hatásos módszerek segíthetnek ilyenkor is, így például a bátorítás, gyógyszeres kezelés, és a szorongás levezetése természetes tevékenységekkel. Ha a haldokló szorong, pszichológiai tanácsadás révén kell hogy segítséget kapjon, és szorongásoldó gyógyszerekre is szüksége lehet.

Zavartság, delírium és
eszméletlenség

Súlyos betegek könnyen zavarttá válnak. A zavartságot kiválthatja valamilyen gyógyszer, jelentéktelen fertőzés vagy akár környezeti változás. Biztatás, és a tájékozódás elősegítése enyhítheti a zavartságot, de az orvost értesíteni kell, hogy kideríthesse, van-e gyógyítható oka az állapotnak. Szükség lehet arra, hogy a nagyon zavart beteget esetleg enyhe nyugtatóval kezeljük, vagy hogy egy ápoló állandóan szemmel tartsa.

A szellemileg károsodott, vagy delíriumos beteg nem fogja fel a halált. A delíriumos betegeknek gyakran meglepően tiszta periódusai vannak. A környezetnek sokat jelenthetnek ezek a pillanatok, de sokszor tévesen a gyógyulás jelének tekintik. A családnak fel kell készülni az ilyen periódusokra, de nem szabad azok megjelenését elvárniuk.

A haldoklóknak közel fele eszméletlen élete utolsó néhány napjában. Ha a család tagjai azt gondolják, hogy az eszméletlen haldokló még hallja amit mondanak neki, elbúcsúzhatnak tőle úgy, mintha még eszméletnél lenne. Békés halálnem eszméletlen állapotban távozni az életből, különösen akkor, ha a beteg és családja békében vált el, és a továbbiakra nézve minden tervet elkészítettek.

Mozgásképtelenség

A fokozatosan romló mozgásképesség gyakran kísérő tünete a halálos betegségeknek. A beteg fokozatosan képtelenné válhat háza vagy lakása ellátására, nem képes elkészíteni magának az ételt, vagy pénzügyeit intézni, képtelen járni és önmagát ellátni. A haldoklók többségének az utolsó hetekben segítségre van szükségük. A fenti problémák esetleges bekövetkezésére előre gondolni kell, és olyan lakhelyet kell választani, ami tolószékkel is megközelíthető, és közel van a beteget ellátó családtagokhoz. Bizonyos szolgáltatások, mint a munka- és fizikoterápia, vagy az otthoni beteggondozás hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a beteg otthon maradjon, még akkor is, ha mozgásképtelensége fokozódik. Vannak betegek, akik az otthonmaradást választják a kórház helyett, annak ellenére hogy tudják, az nem biztonságos számukra; tehát a kórházi kezelés helyett inkább a gyorsabb halált választják.

halál, előjelek

2009-02-12 15:44:57

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop