Hirdetés

A Földközi-tengeri kagylók Hepatitis A-val fertőzöttek

Nagyjából minden 5. fogyasztásra szánt kagyló veszélyesen fertőző. Ezt a nyugtalanító eredményt azok a tanulmányok igazolták, amelyek a Földközi-tengeri kagylók és a “tenger gyümölcsei” minőségét vizsgálták.

hepatitis A, kagyló, védőoltás |

InforMed Hírek 2005 ;3   InforMed

“Ezek az eredmények ugyan meglepőek, de megmagyarázzák, hogy miért a szabadságos időszakok után jelentkezik a Németországba behurcolt Hepatitis A megbetegedések nagy része” - nyilatkozta Dr. Thomas Löscher professzor, a müncheni Trópusi Betegségek Intézetének vezetője.
Olasz kutatók a római Országos Epidemiológiai és Biostatisztikai Központban három éven keresztül vizsgálták a Dél-Olaszország 5 különböző régiójának halpiacairól vásárolt kagylók minőségét. Az Adriai-tenger partján fekvő Bari, Brindisi és Foggia, valamint a Tirén-tenger partján fekvő Calabria és Nápoly tartoztak azon városok közé, ahonnan a vizsgálatokhoz a kagylókat beszerezték.

Az eredmény rémítő volt: a vizsgálati minták majdnem 20 %-át a kutatók veszélyesen fertőzőnek minősítették. Természetesen nem csak a dél-olaszországi kagylók fertőzöttek. Egy másik vizsgálat, amelyet 2003-ban a Barcelonai Egyetem hozott nyilvánosságra, hasonló eredményeket igazolt más, a Földközi tenger partján elhelyezkedő országokban is. Ezen felmérés alapján a Hepatitis A vírussal való fertőzöttség olyan kagylókban és tengeri állatokban is kimutatható volt, amelyek Görögországból vagy Spanyolországból származtak.

Visszatérő “sárgaság-járványok”

A Hepatitis A - más néven fertőző májgyulladás - járványok kitörése éppen Dél-Olaszországban figyelhető meg leggyakrabban. Így fertőződött meg 2004. április elejétől Nápoly körzetében több száz ember a sárgaság kórokozójával, akik közül több mint 80 beteget - köztük sok gyereket is - részben súlyos panaszokkal kórházba kellett utalni. “A betegségek szinte egy időben jelentkeztek a régió különböző közösségeiben (mint például a Vezúv lábánál fekvő Herculaneum lakosainál). A megbetegedettek kikérdezése után a lehetséges fertőzőforrást be tudtuk határolni, és így majdnem biztosak lehetünk abban, hogy ezt a kezdődő helyi járványt Hepatitis A kórokozóval fertőzött kagylók váltották ki” - magyarázta Francesco Faella professzor, a nápolyi Cotugno Kórház szakembere. A járványügyi hatóságok tömeges védőoltással meg tudtak akadályozni a Hepatitis A járvány tovaterjedését.

A láz, émelygés, rossz közérzet, általános levertség mellett elsősorban a bőr és szemek sárgás elszíneződése jellemző a betegségre. Ez a sárgaság a fertőzött máj elégtelen működéséből fakad, amelynek következménye, hogy epefesték rakodik le a bőrben. A tünetek szövődménymentes esetben néhány napon belül lezajlanak, súlyos esetben azonban a betegség hosszabb kórházi ápolást is igényelhet, és ritkán - elsősorban idősebb emberek vagy májkárosodásban szenvedők esetében - halálhoz is vezethet. A kialakult Hepatitis A vírus fertőzés ellen nincs hatásos gyógymód.

A kagylóknál nem végeznek Hepatitis A tesztet

A minőségellenőrzés, amit az összes nagy olaszországi kagylótenyésztőnél elvégeznek, sem az étkezésre szánt kagylók, sem más kagylófajták, mint például az osztrigák esetében nem terjed ki a Hepatitis A vírusfertőzés vizsgálatára. „A tengeri kagylók és állatok Hepatitis A vírussal való fertőzöttségének bebizonyítása nagyon költséges, és a mi tenyésztési eljárásunkban nem is alkalmazható” - magyarázta Francesco Scamardella biológus, aki laborvezető az IRSVEM-nél, Campania régió egyik legnagyobb kagylótenyésztő cégénél. „Igyekszünk nagyon odafigyelni termékeink minőségére, de azt nem tudjuk kizárni, hogy kagylóink Hepatitis A-val fertőzöttek-e - éppen ezért tanácsoljuk, hogy a kagylókat nyersen ne, csak megfelelő főzés után fogyasszák” - folytatta Scamardella.
„Gyermekekben ez a fertőzés legtöbbször tünetmentes lefolyású, - a legutóbbi járvány esetén például minden olyan gyermeket, akit kagylóevés fertőzött meg, már néhány nap után el tudtunk a kórházból bocsátani. Felnőtteknél ugyanakkor komplikációk léphetnek fel - és ezek leginkább az Európa északabbra fekvő területeiről érkező turistákat veszélyeztetik, mivel ők addigi életük során - feltételezhetően - nem kerültek még kapcsolatba ezzel a kórokozóval. Ezek az emberek a kagylóevés során megfertőződhetnek” - figyelmeztet Dr. Faella, Olaszország egyik vezető infektológusa.

Halálos veszély a májkárosodott emberekre

A Hepatitis A megbetegedés szokványos esetben ártalmatlanul lezajlik, - de azt is tudjuk, hogy a betegség lefolyása során a szövődmények gyakorisága az életkor előrehaladtával párhuzamosan szaporodik. Ezen felül a Hepatitis A vírusfertőzés akár életveszélyes kimenetelű is lehet, ha krónikus májbetegség, például májzsírosodás áll fenn a betegnél” - nyilatkozza Dr. Reinhart Zachoval, a müncheni „Großhadern Klinika” májbetegségekkel foglalkozó ambulanciájának orvosa. A Kölnben működő „Német Májsegély Alapítvány” becslése szerint kb. 5 millió ember szenved krónikus májbetegségben Németországban. Az USA-ban előző év végén kitört Hepatitis A járvány 4 halálos áldozatot követelt. Mindegyik áldozat súlyosan elhízott volt, és közülük a legidősebb - egy 51 éves nő - cukorbetegségben is szenvedett. Mindezek miatt javasolja a berlini „Robert Koch Intézet”-ben működő német védőoltási tanácsadó (STIKO) a rizikócsoportba tartozó betegeknek a Hepatitis A és B vírus ellenes védőoltásokat.

A „kagylóevők”-nek javasolt a védőoltás

„A fenti rizikócsoportokon kívül azokat is védőoltásban kell részesíteni, akik szívesen esznek kagylót vagy más tengeri állatokat. És, ha ezekre az említett vizsgálati eredményekre gondolok, nagyon örülök, hogy magam már védett vagyok” - tanácsolja Löscher professzor. A Hepatitis A ellenes védőoltás még az utazás megkezdése előtt rövid idővel is beadható. A védelem az oltás után 10-14 nappal már kialakul. A vakcina maga jól tolerálható. Egy további emlékeztető oltás, általában 6 - 12 hónappal az elsőt követően, azután legalább 10 évre védelmet nyújt.

Magyarországon oltásokat a háziorvosok, a megyei ÁNTSZ, a Fővárosi ÁNTSZ (XIII. Váci u. 176.) és az OEK Nemzetközi Oltóközpontja ad (IX. Gyáli út 2-6.).

Az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Oltóközpontjának honlapja és saját kiadványai vannak, melyről az utazási irodák és az utasok is tájékozódhatnak tájegységek és betegségek szerint (www.antsz.hu/oek).


Fordította: Dr Kovács József
hepatitis A, kagyló, védőoltás

2005-07-12 14:29:08

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop