Hirdetés

Immun TOP10

Amikor gyenge az ellenálló képességünk, nyakra-főre megbetegszünk, és ágynak dőlünk. Mivel a legjobb védekezés a támadás, a legjobb, amit tehetünk, ha időben megacélozzuk immunrendszerünket. Cikkünkből kiderül, miként...

|

Ideál - Reforméletmód magazin 2004 ;16(10):15-17   Celsus Kft.

Mi lehet a gond? Állandóan náthásak vagyunk... A gombás fertőzésen képtelenek vagyunk úrrá lenni... Ha egy gyomor- és bélhurut "szedi az áldozatait", tuti, hogy mi sem ússzuk meg...Mindezek tipikus szimptómái a legyengült immunrendszernek. Ilyenkor a baktériumok, a gombák, a vírusok szinte ellenállás nélkül tobzódhatnak szervezetünkben.

Léleksimogatás...

Különösen télen kell odafigyelnünk az immunrendszerünkre, amikor rövidek és túlnyomórészt napfény nélküliek a napok, alig vagyunk friss levegőn, keveset mozgunk, és étrendünkből hiányoznak a friss zöldségek és gyümölcsök.

FONTOS! Mindaz, ami támogatja az immunrendszerünket, lelkünknek is jót tesz.

Így az ellenálló képességünket erősítő következő program nemcsak testünknek, hanem lelkünknek is hasznos lesz, örömet, s jó közérzetet okoz.

Bizsergető lehetőségek

Ilyen ronda időben még az orromat sem dugom ki! - mondjuk sokszor. Pedig akár esik, akár tűz a nap, legyen hideg vagy meleg, a hőingerek felpörgetik immunrendszerünket. Sétáljunk sokat a friss levegőn! Menjünk rendszeresen heti egy-két alkalommal szaunába! Így megeddzük ereinket, szervezetünk is könnyebben tud alkalmazkodni a "szélsőséges" hőmérsékletekhez. A "kúra" következménye, hogy szervezetünk nagyobb ütemben termeli az antitesteket és a killersejteket, s nem fázunk meg olyan gyorsan.

Nevetés és szeretet

Minden egészséges, ami örömet jelent! Egy kellemes vacsora a barátainkkal, az élvezetes szex, egy jó film vagy a kedvenc hobbink. Miért? Mert ideg-és hormonrendszerünkön keresztül lelkiállapotunk befolyásolja szervezetünk ellenálló képességét! Nem meglepő hát, hogy akkor vagyunk különösen fogékonyak a fertőzésekre, amikor gondjaink vannak. Az apró örömök viszont stimulálják védekezőképességünket. A nevetés emeli vérünkben az immunglobulinok értékét, megéri tehát komolyan vennünk a vidámságfaktort. Próbáljuk meg humorral venni az akadályokat!

Eresszük ki a gőzt!

Bármennyire is igyekszünk, elkerülhetetlen, hogy néha dühösek legyünk. Ilyenkor csapjunk az asztalra, engedjük ki a felesleges gőzt! Aki így tesz, az aktiválja a T-sejtjeit. Ha nem vagyunk ennyire vehemensek, beszéljük meg gondjainkat valakivel, akiben megbízunk! De vezethetünk naplót is, hasonló hatású, ha 15-30 perc alatt cenzúra nélkül leírjuk mindazt, ami felkavart bennünket.

Kolostorba a stressz elől!

Vannak olyanok közöttünk, akik csak "vészhelyzetben" indulnak be igazán. Ám, ha a pozitív lökés negatív stresszé alakul, meg is betegíthet bennünket. Az olyan krónikus stresszfaktorok, mint a csalódottság, a gyász, a magány vagy az elismertség hiánya válhatnak károssá, hiszen a cortisol és az adrenalin hatására csökken védekező sejtjeink száma és aktivitása.

Képletesen vonuljunk kolostorba a stressz elől, s keressük meg a nekünk megfelelő stresszoldási módszert! Nagyon jó eredményeket érhetünk el az autogén tréninggel vagy a Jacobson-féle progresszív izomlazítással, de meditálni is megtanulhatunk.

Gyalog - buszozás helyett

Sportoljunk rendszeresen, hetente 3-4 alkalommal! A kitartásunkat edző mozgásformák különösen jó formába hozzák immunrendszerünket. A gyaloglás, a kocogás, a biciklizés vagy az úszás különösen alkalmas erre. De vigyázat! Ne vigyük túlzásba a dolgot! A megerőltetés stresszreakciót válthat ki, s többet ártunk vele magunknak, mint használunk. Ha nem tudunk időt szakítani a mozgásra, változtassunk szokásainkon! Gyalogoljunk egy-két buszmegállónyit, lift helyett lépcsőzzünk, s egy-két személyes üzenetünket saját kezűleg "szállítsuk házhoz", ahelyett, hogy azonnal e-mailt küldenénk!

Jelzőlámpa - a helyes étrend

Az egészségtelen, hiányos táplálkozás gyengíti ellenálló képességünket. Ne éheztessük hát killersejtjeinket! Immunrendszerünk csak akkor jut táplálékához, ha agyunkat, idegrendszerünket és legfontosabb szerveinket már elláttuk a megfelelő táplálékkal. Mikro-tápanyag-hiánytól általában a rendszeresen fogyókúrázók szenvednek. A kiegyensúlyozott, sokoldalú étkezés - kevés zsír és cukor, elegendő fehérje és teljes kiőrlésű termékek, illetve sok gyümölcs és zöldség - ellátja immunrendszerünket mindazzal, amire szüksége van! Szervezetünk optimális működéséhez nélkülözhetetlenek a vitaminok. Immunrendszerünk számára legfontosabb az A-, a B6-, a C- és az E-vitamin, valamint a béta-karotin, ugyanis serkentik a védekezésért felelős sejtek aktivitását és teljesítőképességét.

ÉRDEMES ÉSZBEN TARTANUNK! Fogyasszunk sok olyan gyümölcsöt és zöldséget, amelynek a színe megegyezik a jelzőlámpa színeivel! Az intenzív piros, sárga és zöld színű gyümölcsök és zöldségek különösen sok karotinoidot tartalmaznak.

Az ép immunrendszerhez szükséges ásványi anyagok és nyomelemek a következők: cink, vas, réz, magnézium és szelén.

Ugyanakkor nem kell teljesen lemondanunk a sült krumpliról vagy egy pohár borról. A mértékkel fogyasztott, jó étel örömet okoz - s mint tudjuk, az öröm jót tesz immunrendszerünknek!

Aktív pihenés

Télen is ránk fér egy kis szabadság, amikor élvezhetjük a lustálkodást, a semmittevést! Ám ilyenkor gyakran elkapunk valamit. Miért betegszünk meg éppen a hőn áhított szabadságunk alatt? Mert, ha túl hirtelen váltunk feszített tempóból lazításra, immunrendszerünk "zavarba" jön. A pihenés és a nyugalom nagyon jót tesz védekezőképességünknek. Aki azonban még az utolsó napon is teljes erőbedobással dolgozik, jobban teszi, ha nem áll le egyik percről a másikra. Ilyen esetben kezdjük a szabadságunkat tartalmas programokkal, városnézéssel, kirándulással, ússzunk nagyokat, így lassan átállhatunk a pihenés hullámhosszára.

Szép álmokat!

A jó és kiadós alvás erősíti immunrendszerünket. Kutatások igazolják, hogy akik különböző okok miatt három napig nem alszanak, jóval fogékonyabbak a bakteriális és vírusos fertőzésekre. Ezért ha este nem tudunk időben lefeküdni, igyekezzünk mulasztásunkat másnap pótolni! Egyénenként változó, hogy mennyi alvásra van ténylegesen szükségünk. Egy felmérés szerint azonban azok élnek a legtovább, akik naponta 7-8 órát alszanak.

Óvjuk savköpenyünket!

Ahhoz, hogy bőrünk is védelmezhessen bennünket, egészségesnek kell lennie: 5-ös pH-érték esetén képes leghatékonyabban visszaszorítani a kórokozókat. Ha bőrünk száraz és repedezett, szabad bejárást biztosít a kórokozónak. Kerüljünk hát mindent, ami megváltoztatja bőrünk "savköpenyét"! Ebbe a kategóriába tartoznak az agresszív szappanok, a tusológélek, a forró víz, a hosszas fürdőzés. Ha száraz a bőrünk, semmiképpen se ápoljuk olyan testápolóval, ami rögtön beszívódik! Az ilyen típusú krémek túlságosan kevés zsírt tartalmaznak, s bőrünk állapotát még tovább is ronthatják. Ezek helyett használjunk tartalmas - olíva- vagy szőlőmagolajjal házilag feldúsított - krémet, gyógyszertárban készített, száraz bőrre való kenőcsöt!

Alternatív gyógymódok

A komplementer - kiegészítő - medicina számos szert és módszert ismer-alkalmaz az immunrendszer erősítésére.

  • A grépfrútmagcsepp: a természetes gomba-, vírus- és baktériumpusztítók közé tartozik. Megelőzésként ősszel 4-6 hétig 2x10-15 csepp, nem keserű grépfrútkivonatot szedjen; ha náthás, emelje meg az adagot 6x30 cseppre, és legalább 1 hétig ilyen nagy dózisban alkalmazza!
  • Az aromás esszenciák nagyon sok emberre kellemesen frissítően hatnak. Fontos azonban, hogy az illat tessen, hiszen gyógyhatásának egy része ebben rejlik. Különösen jó a citromfű, citrom, levendula, rozmaring, geránium.
  • Az enzimek sejtstruktúránkra hatnak, és mobilizálják védősejtjeinket a vírusokkal és baktériumokkal szemben. A fehérjehasító enzimek azáltal gyorsítják fel a gyulladások gyógyulását, hogy növelik a falósejtek aktivitását és javítják a vérkeringést a gyulladt területen. Az enzimkészítmények elsősorban gyulladások esetén segítenek.
  • A csecsemőmirigy-terápia: a csecsemőmirigyet, az immunszervek egyik legfontosabbikát thymuspeptidekkel (csecsemőmirigy-kivonatokkal) stimulálják.
  • Az echinacea az egyik legfontosabb növényi immunerősítő. Hatóanyagai növelik szervezetünkben az egészségünkért felelős anyagok számát, illetve azok hatékonyságát. Az olyan készítményekkel, amelyekben az echinaceát vad indigócserjével és életfával (tujával) kombinálják, még jobb hatást lehet elérni.
  • A lapacho-tea (Aktimuntea): a fakéregből készült főzet segít a betegségek megelőzésében és a nátha leküzdésében is. 3-4 hétig 2-3 csészényit igyon meg!
  • A bodza- és a hársfatea segít megelőzni a megfázásokat és az influenzát. Mindkét teát használhatjuk izzasztóként is.
  • Immunstabilizálóként ismert a szibériai ginszeng is. Stimulálja ellenálló képességünket a fertőzésekkel szemben, csökkenti a stressz okozta immunkárokat.

"Hadititok"

Immunrendszerünk akár egy hatalmas hadsereg. Katonák milliárdjai 24 órás szolgálatban védik szervezetünket a betolakodókkal szemben. Azon a területen, ahol az ellenség kívülről - bőrünkön, nyálkahártyánkon vagy emésztőrendszerünkön keresztül - igyekszik bejutni, különösen sok őrszem áll. Amikor a betolakodók mégiscsak bejutnak szervezetünkbe, akkor a kettes számú elhárítócsapat lép működésbe. A nyák, illetve a nyál kimossa a kórokozókat, az esetleges túlélőket pedig a "specialisták" hárítják el. A legtöbb munkát a fehérvérsejtek, a leukociták végzik. Mint egy vár védelmezői, ők is felosztják maguk között a munkát. A falósejtek - makrofágok - folyamatosan cirkálnak a szervezetünkben, hogy felderítsék, van-e betolakodó. Ha rábukkannak, felfalják. Ha az ellenség túlerőbe kerül, felsorakoznak a speciális kiképzésű T- és B-sejtek. Az utóbbiak nagy menynyiségben kezdik termelni a megfelelő antitesteket, az immunglobulinokat. Ahhoz, hogy a védekező csapat mindig ütőképes lehessen, sejtjeink és szerveink munkájának összhangban kell lennie.

Tanulni, a sírig...

Immunrendszerünk alapvető tulajdonsága, hogy tanulni akar! Így minél több betolakodóval kell megbirkóznia, annál ütőképesebb fegyvereket fejleszt ki. Ugyanezen okból egészséges állítólag a csókolózás is, mert edzi ellenálló képességünket.

Bélflórakárosítók

Immunrendszerünk szerveihez tartozik bélflóránk is. Az egyoldalú táplálkozás, a túl sok fehérje, illetve a túl könnyen emészthető szénhidrátok - cukor, fehérliszt - fogyasztása és az olyan gyógyszerek, mint az antibiotikumok és a cortisonok károsíthatják a bélrendszerünkben található hasznos baktériumokat. Immunrendszerünk így hasznos segítőtársakat veszíthet el! A probiotikus joghurtok, illetve azok a tejtermékek, amelyek nagy arányban tartalmaznak jobbraforgató tejsavat, segítenek egészséges bélflóránk fenntartásában. Szedhetünk tejsavbaktérium-kapszulát is kúraszerűen. Különösen ajánlott ezek használata antibiotikus kúra alatt és után!

Vitaminok, nyomelemek, ásványi anyagok

C-vitamin: megköti a szabad gyököket, az agresszív oxigénrészecskéket, melyek károsítják sejtjeinket. Bogyós gyümölcsökben, citrus- és káposztafélékben található nagyobb menynyiségben. Ajánlott napi mennyiség: 500 mg.

A-vitamin: nedvesen tartja a nyálkahártyák felületét, így erősíti azok ellenálló képességét. Olyan betegségek esetén fontos, amikor a kórokozók a nyálkahártyán keresztül támadnak. Ajánlott napi mennyiség: 0,8-1 mg.

Béta-karotin: gyökfogó, az A-vitamin elő-vitaminja. Bőven található a sötétsárga, narancsszínű és zöld gyümölcsökben, zöldségekben, illetve a májban, a halban és a tejtermékekben. Ajánlott napi mennyiség: 4 mg.

B6-vitamin: működésbe hozza a védekezősejteket, és stimulálja a hírvivő anyagok termelését immunrendszerünkben. A teljes kiőrlésű termékekben, a burgonyában, a halban, a májban, az avokádóban és a banánban fordul elő nagyobb mennyiségben. Ajánlott napi mennyiség: 1,6-1,8 mg.

E-vitamin: védelmet nyújt a szabad gyökök ellen, és serkenti a védekezősejtek termelődését és érését. Diófélékben, napraforgóban, búzacsíraolajban található. Bizonyos tanulmányok szerint napi 400 egység E-vitamin bevitele 30%-kal csökkenti a fertőzések veszélyét. Ajánlott napi mennyiség: 400 E.

Ásványi anyagok és nyomelemek nélkül immunrendszerünk olyan lenne, mint egy fog nélküli oroszlán. A gabona, a hús, a tejtermékek és a hüvelyesek - napi 15 mg szükséges - kiváló cinkforrások. Rézre - 2-3 mg naponta - a csecsemőmirigy hormonjainak termelése miatt van szükségünk - húsban, májban, halban, hüvelyesekben fordul elő.

A magnézium antistressz-szerként ismert, de növeli a falósejtek mozgékonyságát is: 600-800 mg kell belőle naponta. A teljes kiőrlésű termékek, a burgonya, a diófélék, a hüvelyesek tartalmazzák.

A vas növeli a T-sejtek mozgékonyságát, és jó étvágyra gerjeszti a falósejteket. A naponta szükséges 10-18 mg-ot a köles, az édeskömény, a lencse tartalmazza.

A szelén a méregtelenítésben segédkezik. 50-100 mg-ot hüvelyesek, hús, gabona és tejtermékek fogyasztásával juttathatunk szervezetünkbe.

FONTOS!

A vassal és a szelénnel legyünk óvatosak! Túladagolásuk egészségügyi károsodást okozhat.

M. M.

2004-10-10 12:07:07

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop