Hirdetés

Náthaűzés

Életünk folyamán átlagosan kétszáz alkalommal dönt ágynak bennünket meghűlés. Kellemetlen tüneteivel házilagos módszerekkel is sikeresen felvehetjük a harcot!

nátha, meghülés, öngyógyítás |

Ideál - Reforméletmód magazin 2006 ;18(11):19-21   Celsus Kft. | Sütő, Gy.

Hagyma, ecet, burgonya minden háztartásban van. Ráadásul ezeket nemcsak az étkezésekhez használhatjuk fel, hanem nátha-űző szerként is hatásosak!

Figyelem! Ha panaszaink egy hét elteltével nem szűnnek meg, okvetlenül forduljunk orvoshoz!

Láz

Testünk hőmérséklet-emelkedéssel és anyagcserénk felgyorsításával reagál a fertőzésre. A láz segít a gyógyulásban, mivel számos kórokozó 38,5 °C fölött elpusztul.

Ecetes borogatás - A hideg, ecetes vádliborogatás csillapítja a lázat. Fontos, hogy egész testünk - lábunk is! - melegben legyen. Burkolózzunk takaróba! A hideg vizet és az ecetet egyenlő arányban adagoljuk!

Tipp: 10-20 percenként cseréljük a borogatást! Három alkalom elegendő a láz csökkentéséhez.

Hideg vizes lemosás - Csillapíthatjuk a lázat úgy is, hogy egy vékony frottírtörülközőt hideg vízbe mártunk, enyhén kicsavarjuk, és gyors mozdulatokkal megnedvesítjük vele a lábunkat, majd a felső- és az alsótestünket, miközben újra és újra benedvesítjük és kicsavarjuk a törülközőt.

Tipp: törülközés helyett burkolózzunk be egy vastag törülközőbe, és feküdjünk ágyba!

Izzasztókúra teával - A hársfavirágból és bodzából főzött tea mérsékli a lázat, és segíti szervezetünket, hogy elbánjon a kórokozókkal. A virágokból két-két teáskanálnyit dobjunk forró vízbe, és áztassuk 10 percig! Lefekvés előtt igyuk meg a főzetet, vegyünk fel meleg pizsamát, és jól takarózzunk be!

Végtag- és ízületi fájdalmak

A náthának és az influenzának gyakori kísérői. Okozói a rhinovírusok. A végtagfájdalmak elleni legjobb gyógyszer a lazító masszázs és a fürdő.

Ülőfürdő - A borsmenta, eukaliptusz, kakukkfű vagy lucfenyő-tűlevél illóolaját tartalmazó fürdővíz javítja a szervek vérellátását, enyhíti a végtagfájdalmat, növeli a test hőmérsékletét. Az illóolajok gyorsítják a váladékok kiürülését az orrból és a hörgőkből.

Tipp: a fürdőkádat töltsük meg 38 Celsius-fokos vízzel, adjuk hozzá az illóolajakat, és üljünk benne 10 percig!

Lábfürdő

A lábfürdő javítja a szervek vérkeringését, beleértve a felső légutakét is. Elkészítéséhez 34 °C-os vizet engedjünk a fürdőkádba vagy a zuhanytálcába úgy, hogy a bokánkig érjen! Húsz percre álljunk bele, és közben hozzáöntéssel növeljük a víz hőmérsékletét 41 Celsius-fokosra! Néhány percig maradjunk a vízben! Ezután töröljük szárazra a lábunkat, húzzunk fel rá meleg zoknit, és fél óráig pihenjünk!

Érzékeny hangszalagok

Torokgyulladáskor a nyálkahártya kiszárad, vörössé válik, érzékeny, duzzadt lesz, és a hang rekedtes lesz. A hangszalagok túlzott igénybevétele is okozhat rekedtséget. Ilyen esetben gyógyír lehet a toroköblögetés, és jót tesz a túrópakolás is.

Torokgyulladás

A legtöbb meghűléses betegség náthával kezdődik. Általában a vírusok miatt következik be másodlagos, bakteriális fertőzés, mely a gégefőt és a légcsövet támadja, nehézséget okozva a nyelésben. Ilyenkor nagyon Fontos, hogy a torkunkat melegben tartsuk, és sok folyadékot igyunk.

Toroköblögetés - Két teáskanálnyi zsályalevelet vagy kamillavirágot szórjunk fél liter forró vízbe, és 15 percre fedjük le! Naponta többször 5-10 percig öblögessük torkunkat ezzel a folyadékkal!

Túrópakolás - A túró hűt, és gyulladáscsökkentő hatású. Fél kiló túrót körülbelül fél centiméter vastagon kenjünk fel vékony pamutkendőre! A kendőből hajtogassunk sálat úgy, hogy a nyakunkra egy réteg túró kerüljön! Addig viseljük a pakolást, amíg a túró meg nem szárad!

Burgonyapakolás - A burgonya kitűnően tárolja, és csak lassanként adja le a hőt. Négy-hat darab, közepes nagyságú burgonyát főzzünk puhára, és törjünk össze! A pépet tegyük konyharuha közepére, melyre előzőleg papírtörlőt terítettünk! A torok borogatásához hosszúkásra hajtsuk össze a burgonyamasszát tartalmazó kendőt, majd sál segítségével rögzítsük! A borogatást akkor távolítsuk el, amikor már kihűlt!

Gyógyteák - A gyógyteák csillapítják a száraz köhögést, és oldják a nyákot. Ehhez 25 g zilizgyökeret, 20 g izlandi mohát, 20 g ánizst és édesköményt, valamint 15 g hársfavirágot keverjünk össze! Hat teáskanálnyi gyógynövénykeverék 3 csésze teához elegendő. Ennyit igyunk belőle naponta, kevés mézzel ízesítve!

Vigyázat! A köhögési ingert csillapító teákat ne használjuk hurutos köhögés ellen! Ne igyunk felváltva köptető- és száraz köhögés elleni teát!

Köhögés

A köhögés reflex, segítségével szervezetünk eltávolítja a légutakból az idegen testeket vagy a nyákot. A megfázásos betegségek gyakran kezdődnek száraz köhögéssel. Csak később, a hurutos köhögéssel ürülnek ki a váladékok. Ennek érdekében igyunk sok folyadékot!

Ne feledjük! Az ülőfürdő, a burgonyapakolás és a gyógyteák is hatékonyan enyhíthetik a köhögést.

Hagymatea - Ha a nyák a hörgőkben letapadt, a hagymatea megkönnyítheti a felköhögését. Elkészítéséhez egy fej hagymát vágjunk apróra, és körülbelül 5 percen keresztül főzzük fél liter vízben! A főzetet szűrjük át, és ízesítsük kevés mézzel! Naponta 4 csészényit igyunk meg belőle!

Inhalálás illóolajokkal - A kakukkfű, az eukaliptusz és a borsmenta illóolaja csillapítja a köhögést, és oldja a nyákot. Két liter vizet forraljunk fel, majd öntsük egy edénybe, és csepegtessünk bele néhány csepp illóolajat! Arcunkkal hajoljunk az edény fölé, a fejünket pedig takarjuk le törülközővel! Tíz percig lélegezzünk mélyeket!

Orrmelléküregek-gyulladása

Az orrmelléküregek meghűléskor gyakran begyulladnak. Tünetei: nyomásérzés, fejfájás. Az orrfolyás nem jellemző, a váladék nehezen ürül ki. Ha az orrmelléküreg-gyulladás néhány napon belül nem múlik el, keressük fel orvosunkat!

Orröblítés - Az öblítéshez használjunk fél liter vizet és egy teáskanálnyi tengeri sót! A keverékből keveset öntsünk a tenyerünkbe, majd hol a jobb, hol a bal orrlyukunkon keresztül szippantsuk fel! Az oldat felszívása után a fejünket kissé fordítsuk oldalra, hogy a víz befolyhasson a melléküregekbe! Naponta többször ismételjük meg!

Vigyázat! Ellenjavallt!

Gyerekeknek ne engedjük az illóolajos inhalálást, esetükben ugyanis ez a módszer fulladást okozhat!

Fülfájás

A fülfájás - főleg gyerekeknél - kísérő tünete a meghűlésnek. Ha a panaszok nem enyhülnek, láz jelentkezik, és váladék távozik a fülből, valószínű a középfülgyulladás. Ekkor mielőbb orvoshoz kell fordulni!

Hagymás borogatás - A meleg hagyma serkenti a vérkeringést, és segít szervezetünknek a méreganyagok kiürítésében. Egy fej hagymát aprítsunk fel, és melegítsük meg kevés zsiradékban! Vigyázzunk, hogy ne forrósodjon fel! Egy konyharuhát fedjünk le papírtörlővel, és oszlassuk szét rajta a hagymát! A kendőből készítsünk zsákocskát, és helyezzük a fájó fülre!

Sütő Gyöngyi
nátha, meghülés, öngyógyítás

2006-11-13 11:41:39

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop