Hirdetés

Repülőgépen utazott a második Ebola-fertőzött dallasi ápolónő

Repülőgépen utazott egy nappal betegségének megállapítása előtt a második ebolás dallasi ápolónő, az amerikai hatóságok ezért keresik a volt utastársait.

Ebola, ebola vírus, fertőzés |

MTI Hírek11 | Pogár, D.

A Frontier Arlines hétfői 1143-as, Clevelandből Dallasba tartó járatán a beteggel együtt 132 utas volt. A személyzet szerint a 29 éves ápolónőn, Amber Vinsonon akkor még nem mutatkoztak az ebola tünetei.

Vinson kedd reggelre lázasodott be és aznap este állapították meg nála a betegséget. Az ápolónő az ugyancsak megfertőződött kolléganőjével, Nina Phammal együtt a dallasi presbiteriánus kórházban részt vett a múlt héten ebolában elhunyt Thomas Eric Duncan ápolásában, több mint 70 másik emberrel együtt. Köztük mintegy félszázan meg is fordultak abban a kórtermében, amelyben Duncant ápolták.

A második ebolás ápolónőt az atlantai Emory Egyetem kórházába szállítják majd át. A döntést megelőzően RoseAnn DeMoro az amerikai ápolónők országos szakszervezetének elnöke kijelentette, hogy hanyagság és óvatlanság jellemezte Duncan ápolását a dallasi kórházban.

Thomas Frieden, az amerikai járványügyi hatóság (DDC) igazgatója szerdai sajtótájékoztatóján közölte, hogy a két ápolónő feltehetően szeptember 28. és 30. között kaphatta el a kórt, amikor Duncant már befektették a kórházba, de még nem állapították meg róla, hogy ebolás. Mindkettőjüknek dolga volt a beteg hányásával és hasmenéses székletével.

Frieden kijelentette, hogy a jövőben fertőzöttek nem utazhatnak tömegközlekedési eszközökön. Elmondta, hogy Vinson még azelőtt utazott el Clevelandbe, hogy Phamnél a teszt ebolát állapított meg. Noha a volt utastársak esetében alacsony a kockázat foka, részben az eset miatt szerdán 4-6 százalékkal csökkent az amerikai légitársaságok részvényeinek árfolyama.

Az ebola miatt Barack Obama elhalasztotta a New Jersey és Connecticut államba tervezett látogatását. Az amerikai elnök az eboláról, valamint az Iszlám Állam terrorszervezettel szembeni fellépésről videokonferencián tárgyalt Angela Merkel német kancellárral, Francois Hollande francia elnökkel, valamint David Cameron brit és Matteo Renzi olasz miniszterelnökkel.

A The Washington Post és az ABC News legfrissebb közös közvélemény-kutatásának adatai szerint a korábban nyugodt amerikaiaknak immár a 65 százaléka aggódik amiatt, hogy az ebola széles körben elterjedhet az Egyesült Államokban. A megkérdezettek 43 százaléka tart attól, hogy a családjukból valaki megfertőződhet. Ez nagyjából megfelel annak az aránynak, amit 2006-ban a madárinfluenzával kapcsolatban mértek, de alatta marad annak az 51 százaléknak, amelyet 2009-ben a H1N1-es sertésinfluenza esetében mértek.

A válaszadók 62 százaléka biztos abban, hogy a szövetségi kormány hatékonyan léphet fel a járvánnyal szemben és 63 százalék szerint a helyi kórházuk is képes megbirkózni a problémával. 91 százalék ért egyet az ebola sújtotta országokból érkezett utasok ellenőrzésének megszigorításával. (New Yorkban szombat óta szkennelik a Libériából, Guineából és Sierra Leonéból érkezett utasok lázát és az intézkedést csütörtöktől további négy amerikai repülőtérre kiterjesztik.)

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) szerdán kiadott, az október 12-i állapotokra vonatkozó adatai szerint az ebolába 8997 fertőzött közül 4493-an haltak bele.

Ebola, ebola vírus, fertőzés

2014-10-15 20:46:43

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop