Hirdetés

Heveny hörghurut

A légcső gyulladása, mely általában az egész légzőrendszer betegségével együtt jelentkezik.

hörghurut, bronchitis |

Hogyan támadnak a baktériumok?   SubRosa Kiadó | Milch, H & mtsai

A tünetek nem térnek el lényegesen a felső légutak hurutos megbetegedésétől. A hörghurutra az tereli a gyanút, hogy a köhögés 2-3 hét után sem szűnik. Az esetek felében a köhögés "produktív": a kezdetben száraz köhögés később nyálkás köpetet eredményez, amely jellegzetes, gennyes köpetté alakulhat a betegség későbbi szakában. A légzéssel összefüggő égő mellkasi fájdalom, nehézlégzés, cianózis (az ajkak, a körmök, a bőr - a rossz légzés következtében létrejött oxigén-ellátási zavar miatt - kékesen elszíneződik) súlyos, tüdőelváltozással is járó, idült légúti elzáródást okozó betegségekben fordul elő. Bakteriális fertőzéssel együtt jár a hőemelkedés.

Dohányzás, levegőszennyeződés a heveny hörghurutot súlyosbítja. Asztmások alapbetegségét a hörghurut rontja, de ez fordítva is igaz: ismételten fellépő hörghurut gyakran vezet asztma kialakulásához.

A kezelőorvos kikérdezi a beteget egyéb tünetei felől, meghallgatja mellkasát, hogy kizárja a tüdőgyulladást. Néha mellkasröntgenre van szükség, hogy el lehessen dönteni a köhögés valódi okát. A köpet tenyésztése segít a kórokozó kimutatásában, és a specifikus antibiotikus terápia kialakításában.

A kórokozók gyakran vírusok vagy Mycoplasma pneumoniae. Ritkábban másodlagosan baktériumokkal történő fertőzés hatására is kialakulhat hörghurut. Köhögés a betegek felénél jelentkezik, néha láz is előfordul. Gyakran jelentkezik hörghurut influenzajárványok idején. A nem víruseredetű hörghurutok között a fent említett mycoplasmákon kívül a szamárköhögés kórokozója (Bordetella pertussis) is szerepelhet, legújabban egy új, Chlamydia psittaci nevű kórokozót is felelőssé tesznek akut hörghurut kiváltásáért.

Kezelése

Elsősorban tüneti kezelés: a köhögés csillapítása.Normális körülmények között a betegség nem igényel kórházi gyógykezelést. Más a helyzet, ha idült szív- és tüdőmegbetegedés, súlyos influenza vagy légzési nehézség teszi indokolttá a kórházi ellátást.

A köhögést különféle szerekkel lehet csillapítani: köptetők, gyulladáscsökkentők (Aspirin). Ágynyugalom javítja a beteg állapotát. Az antibiotikum-szedés nem mindig indokolt. A M. pneumoniae-fertőzést erythromycinnel, tetránnal, újabban claritromycinnel (Klacid) kezelik. Influenzajárványban csak a bakteriális szövődmény esetén adnak antibiotikumot. Influenza, szamárköhögés megelőzésére védőoltást alkalmaznak. A dohányzás mellőzése szintén elősegíti a betegség mielőbbi gyógyulását.

hörghurut, bronchitis

2003-01-11 12:30:09

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop