Hirdetés

Nőgyógyászati fertőzések kezelése

A HPV-fertőzés az utóbbi időben széles körben elterjedt nemi betegséggé vált. A klasszikus, szexuális úton terjedő betegségek, mint a gonorrhea és a szifilisz ma már gyakorlatilag alig fordulnak elő.

nemibetegség, chlamydia, HPV, Candida, Aspergillózis |

InforMed Hírek20   InforMed | Balaicza, E.; Márkus, J.

Kép: University of Washington

És szerencsére az AIDS sem terjedt el olyan mértékben, amitől néhány évvel ezelőtt tartottak. Ugyanakkor riasztó módon emelkedett az emberi papilloma vírussal (HPV), illetve chlamydiával történő fertőzés, elsősorban a fiatalok körében. És mindkettő olyan kórokozó, amelyik szexuális úton terjed. Éppen ezért joggal nevezzük nemi betegségnek.

Egy nőgyógyász különösen tragikus esetet mesél el: egy 11 éves kislány jött el a rendelőbe az édesanyjával, mert fájdalmai és folyása voltak. A diagnózis lesújtó volt: HPV, mert ennek csakis egyetlen oka lehetett, hogy a gyereket megerőszakolták!

A papillomavírus  azért alattomos, mert hosszú ideig fennálló fertőzéskor méhnyakrákot is tud  okozni. 1-2 év után a lelet már meglehetősen kritikus is lehet: a méhnyaknyálkahártya nagy felületen erősen burjánzó elváltozást mutat: ez pedig akár rák előtti stádiumnak is megfelelhet.

 Intim veszélyek

A fiatal nők a szex közben ritkán gondolnak rá, hogy a világ legcsodálatosabb élményének is lehetnek árnyoldalai: a szerelmes ölelés során sok baktériumot, vírus és más kórokozókat lehet továbbadni ­ aminek akár komoly következményei is lehetnek.

Szerencsés esetben ezzel az eljárással megakadályozható a vírusok továbbterjedése. Ugyanis ezek a vírusok könnyen befészkelik magukat a nyálkahártyába, és ott elszaporodnak, ha a szervezet saját védekező mechanizmusa meggyengül. Mindenképpen segítenünk kell ezért az immunrendszer megerősítését úgy, hogy az a kórokozót sakkban tartsa: egészséges életmóddal (kevés alkohol, kávé, semmi cigaretta), elegendő alvással, vitaminokban és rostokban gazdag étkezéssel.

Akut esetben segítenek a patikában kapható immunrendszer-erősítő szerek. A kondilóma (szemölcs) kezelésére kenőcsöt ír az orvos, ám elengedhetetlen, hogy az érintett partnere is vizsgáltassa meg magát. A legcélszerűbb, ha védekezésként kondomot használnak, különben minduntalan megfertőzik egymást.

HERPESZ AZ INTIMZÓNÁBAN

Piros alapon ülő, apró, égő és viszkető fájdalommal járó hólyagok is keletkezhetnek a szeméremajkakon. Általában 6-8 nap alatt gyógyulnak, ám kiújulásra erősen hajlamosak ­ különösen, ha az immunrendszer gyenge.

TRICHOMONAS-FERTŐZÉS

Egy egysejtű élősködő okozza az egyik leggyakoribb hüvelygyulladást. A fertőzés a méhnyakon keresztül feljuthat a méhbe, a húgycsövön át pedig a hólyagba is. Férfiaknál sem ritka ­ ám ott nem szokott tüneteket előidézni, őket is mindenképp meg kell vizsgáltatni. A trichomonas önmagában még nem okoz gyulladást, csak akkor válik kórokozóvá, ha a hüvely bioflórája zavart szenved. A protozoon a fehérneműről és törülközőről is átvihető.

Zöldes habos, bő folyást és viszketést, fájdalmas vizelést és szexuális érintkezést okoz. Gyógyszeresen és helyileg hüvelykúpokkal kell kezelni. Elengedhetetlen a normál hüvelyi pH és baktériumflóra rendezése is.

GOMBÁS FERTŐZÉSEK

Talán az egyik leggyakoribb panasz ma a nők körében. Ennek oka a rendszeres fogamzásgátló-szedésben, az antibiotikumokban és a túl sok édesség fogyasztásában keresendő. Leggyakoribb kórokozó a Candida albicans, de nem ritka ma már a Candida crusei- és a Candida tropicalis-, vagy az Aspergillus-fertőzés sem.

Ezek is csak akkor válnak kártékonnyá, ha a hüvely pH-ja lúgos irányban eltolódik, leromlik az immunrendszer állapota vagy rejtett cukorbetegség áll fenn. Hirtelen tűrhetetlen viszketés, égő, csípő fájdalom, bő, túrós fehér folyás jelentkezik. Kimutatása a hüvelyváladékból készített festett kenettel vagy még biztonságosabban egy leoltással lehetséges. Kezelése során mindig be kell vonni a szexuális partnert is ­ különben nem számíthatunk tartós eredményre.

Helyileg fertőtlenítő lemosást, gombaölő kúpokat és hüvelyflóra-regeneráló öblítést ajánlunk, makacs esetben hosszú kezeléssel kell számolni. Ilyenkor az orvos gombaölő tablettát, vitaminkúrát, diétát és immunerősítést ajánl. Sajnos az évek óta fennálló, ki-kiújuló fertőzéseknél a tünetmentesség eléréséhez akár hónapokra vagy 1 évre is szükség lehet!

AFTÁK

Elsősorban a kisajkak belső oldalán keletkező apró, éles szélű hólyagok, melyek kifakadása után kis fekély keletkezik. Nehezen gyógyulnak (2-3 hét után), és hamar megjelenhetnek újra. Helyileg ülőfürdőket, szárító és fertőtlenítő hintőporokat, krémeket ír fel rá az orvos. Ám itt is fontos a roborálás, a vitaminkúrák és az ellenálló képesség erősítése.

CHLAMYDIA FERTŐZÉS

A Chlamydia trachomatis nevű baktérium idézi elő. 3­21 napos lappangási idő után a behatolás helyén kis dudor keletkezik, mely egy idő után elfekélyesedhet. Az ágyéki nyirokcsomók duzzanata, gyulladása és hegesedése a következő stádium, majd sipolyok, hegesedések és nyirokpangás alakul ki.

Sokan persze tünetmentes hordozóként cipelik magukkal a baktériumokat ­ akár évekig is, míg egyszer csak legyengül az immunrendszer, s már megvan a baj. Vannak, akiknél komolyabb panaszok nélkül zajlik le a kórfolyamat, s csak akkor derül ki a probléma, amikor a gyermektelenség okát keresik.

Enyhébb esetben egy kis folyás, mérsékelt alhasi húzófájdalom, vizeléskor gyenge égő érzés hívhatják fel rá a figyelmet. Ám mindezt gyakran a stresszre fogjuk. A háttérben zajló rombolás eredményeként pedig összehegesednek a petevezetők, és lehetetlenné válik a teherbeesés. Kezeléskor a partnert is be kell vonni.

nemibetegség, chlamydia, HPV, Candida, Aspergillózis

2022-12-28 15:34:19

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop