Hirdetés

A méhen belüli fogamzásgátló eszköz megváltoztatja a hüvely normál flóráját

Kutatások szerint a nem hormonális fogamzásgátlók közé tartozó, méhen belüli fogamzásgátló eszközök (köznyelven: spirál) alkalmazása mellett megváltozik a hüvely normál flórájának (normálisan jelen levő baktériumok) összetétele. A spirál alkalmazása mellett elszaporodnak az oxigént nem igénylő, úgynevezett anaerob baktériumfajok. A változás azonban nem jár nagyobb fertőzési aránnyal.

IUD, fogamzásgátlás, hüvelyi flóra |

InforMed Hírek6   InforMed | Perjési, L.

Török kutatók 100, többségében 21-40 év közötti nő hüvelyi flórájának változását vizsgálták a népszerű TCu 380A típusú, rézből készült méhen belüli fogamzásgátló eszköz felhelyezése előtt és után.

Normális esetben a hüvelyi flórában a tejsavtermelő, aerob (oxigén jelenlétében szaporodó) Lactobacillusok (Döderlein-pálcák) vannak túlsúlyban. Jelen vizsgálatban, az eszköz felhelyezése előtt vett mintákból 78 aerob és 126 anaerob baktériumot tenyésztettek ki, míg az eszköz felhelyezése után nyert mintákból 105 aerob és 159 anaerob fajt azonosítottak.

Jelentősen gyakrabban fordultak tehát elő anaerob baktériumok a fogamzásgátló eszköz felhelyezése után.

A kutatók feltevése szerint az anaerob kórokozók elszaporodásért vagy az eszköz réztartalma, vagy a spirál által okozott mechanikai irritáció, vagy mindkét tényező egyszerre lehet a felelős.

Megfigyelték azt is, hogy a hüvelyi flóra megváltozásához nem társultak kismedencei fertőzés tünetei.

A kutatócsoport úgy véli, hogy a kismedencei fertőzés kialakulását a sterilitás elveinek betartásával meg lehet előzni.

IUD, fogamzásgátlás, hüvelyi flóra

2008-04-17 22:04:01

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop