Hirdetés

Meghatározza-e gyermek nemét az anya étrendje?

Azok a nők, akik reggelire gabonapelyhet esznek a megtermékenyítésük idején, nem szülnek gyakrabban fiút, mint lányt. Az adatok újraelemzésével nyert eredmény a kutatók szerint pont ellentétes a korábban közzétett következtetésekkel. Az Angliában végzett eredeti vizsgálat szerzői kiállnak következtetésük mellett: szerintük a megtermékenyítés előtti étrend határozza meg a születendő gyermek nemét.

étrend, meddőség, gyermek neme |

InforMed Hírek7   InforMed | Seprődi, B.

Az eredeti vizsgálat során a brit kutatók 740 frissen teherbe esett anya étrendjét elemezték, és arra a következtetésre jutottak, hogy a megtermékenyítés idején cereálét fogyasztó nők 59 %-a szült fiúgyermeket, míg a gabonapelyhet nem fogyasztóknál ez az arány csak 43 % volt.

A vizsgálat során a nők naplót vezettek az étrendjükről a megtermékenyítés előtt, illetve a terhesség korai és későbbi szakaszában. Az elemzések során csak a megtermékenyítéskor fogyasztott táplálék mutatott összefüggést a gyermek nemével. Azt is sikerült kimutatni, hogy magasabb kalóriabevitel mellett valamivel nagyobb valószínűséggel születik fiúgyermek, mint leány: magas kalóriabevitelnél 56 %, míg kevés elfogyasztott kalóriánál 45 % volt a fiúk aránya.

Amerikai kutatók azonban újraelemezték az adatokat, és szerintük nincs bizonyíték arra, hogy a táplálék meghatározza a születendő gyermek nemét. Szerintük az, hogy a brit kutatók vizsgálatot végeztek egy olyan kérdésben, amiben a korábbi vizsgálatok nem igazoltak kapcsolatot, hibás lépés volt.

„A születendő gyermek nemének befolyásolása mindig is nagyon izgalmas téma volt” – fogalmaztak az amerikaiak. – „Ha egy olyan egyszerű tényező, mint a cereálék fogyasztása valóban jelentőséggel bírna, arra valószínűleg már korábban is rájöttünk volna.”

A brit szerzők kiállnak következtetésük mellett, szerintük a kismamák táplálék-összetétele az a kulcsfontosságú tényező, amit az amerikaiak nem vesznek figyelembe. „Számtalan elfogyasztott táplálék-összetevő van, ami befolyásolja a gyermek nemét” – fogalmaztak a szerzők. – „És azt is meg kell jegyezni, hogy az amerikaiak nem hagyományos statisztikai módszereket alkalmaztak az elemzések során.”

Két korábbi vizsgálat is napvilágot látott már, ami alátámasztja, hogy megtermékenyítéskor az anyai környezet előnyben részesítheti a „fiú” (Y kromoszómás) vagy a „lány” (X kromoszómás) spermium túlélését. Az egyik vizsgálat az anyai súlyváltozást figyelte a teherbeesés körül, és azt állapította meg, hogy kifejezettebb súlynövekedés esetén nagyobb valószínűséggel születik fiúgyermek. A másik kutatás azt állapította meg, hogy amennyiben valamilyen táplálkozási rendellenesség miatt kevesebb a bevitt kalória, akkor kisebb a fiúgyermek születésének valószínűsége.

Szakértők szerint a gabonafélék fogyasztásának meghatározó hatása valószínűleg véletlen, de az anyai környezet valóban jelentőséggel bír a gyermek nemének alakulásában. Az utóbbi idők kutatásai inkább abba az irányba mutatnak, hogy végső soron az apa határozza meg a gyermek nemét, de az anyai tényezők is hatással lehetnek arra, hogy „fiú” vagy „lány” spermium egyesül-e a petesejttel.

Mi a leghasznosabb tanács az anyák számára? Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás a megtermékenyítés előtt és a terhesség alatt. Nem valószínű, hogy a gabonapelyhek befolyásolják a gyermek nemét.

étrend, meddőség, gyermek neme

2009-09-29 09:47:41

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop