Hirdetés

Váltson könnyen! – Természetes megoldások változókorra

A menopauza az az utolsó rendes havivérzést követő időszak, amit hat hónapon belül nem követ újabb vérzés. A nő életének ezt a szakaszát a változás korának, klimaxnak is nevezzük. Életkorhoz pontosan nem köthető, általában 45-50 éves kor között következik be...

menopauza, klimax, hormonpótlás |

Ideál - Reforméletmód magazin 2006 ;18(4):56-57   Celsus Kft. | Kovács, Z.

A változókort egyesek gond nélkül, mások ellenben nagyon sok panasszal élik meg. Az akadémikus orvoslás a panaszokat a hormonváltozással, elsősorban az ösztrogéntermelés csökkenésével magyarázza. Megoldásként mesterséges ösztrogén-progeszteron-készítményeket kínál. Ez a kezelés kényelmes a beteg számára, viszont abba a tévhitbe ringatja az érintettet, hogy a tabletta bevételével mindent megtett az egészsége érdekében.
A LEGGYAKORIBB PANASZOK

A menopauzában jelenkező panaszok elsősorban az életminőséget teszik tönkre. Leggyakoribb panaszok a hőhullám és az éjszakai izzadás. Jelenkezhet még az arc kipirulása, szívdo-bogásérzés, gyakori fejfájás is.

ÉRDEMES MEGJEGYEZNI! Ekkor kezdődik el a húgyúti és a nemi szervek fokozatos funkciócsökkenése is, ez pedig hüvelyszárazsággal, fájdalmas szexuális élettel, visszatérő hüvely- és húgyhólyaggyulladással, vizelettartási panaszokkal jár. Bőrszárazság, haj- és körömtöredezettség is kialakulhat. A pszichés változások sem elhanyagolhatók: változékony hangulat, depresszió, a koncentrálóképesség csökkenése, ingerlékenység, libidócsökkenés, alvászavarok.

FONTOS INFO: menopauzában felgyorsul a csontritkulás folyamata, gyengül a csontok szilárdsága és rugalmassága, így gyakoribbak a csonttörések. A szív- és érrendszeri betegségek gyakoribbá válnak, az érelmeszesedés felgyorsul, a szívinfarktus gyakorisága nő.

NE FELEDJÜK! A változás korában lévő nőknek legalább napi 1000 mg kalciumbevitelről kellene gondoskodniuk! Ehhez a legjobb forrás a tej és a levélzöldségek. A szervezetnek a tengeri halak húsában bőségesen megtalálható D-vitaminra is szüksége van azért, hogy hatékonyan fel tudja szívni a kalciumot! Nagyon fontos a rendszeres, de nem túlzott testmozgás, mivel a szervezetbe bevitt ásványi anyagok és vitaminok csak így tudnak jó hatásfokkal beépülni a csontokba.

TERMÉSZETES HORMONPÓTLÁS

A természetes hormonpótlás lehetőségei:
  • táplálkozás,
  • fitöosztrogének szedése (szója, gránátalma, cimici-fuga...)
  • gyógynövénytartalmú teák (cickafarok, orbáncfű, rozmaring...)
  • gyógynövénytartalmú étrend-kiegészítőkkel
  • természetes alapanyagú, növényi eredetű ösztrogénnel és progeszteronnal (Németországban kapható!)
  • DHEA hormontartalmú tabletták rendszeres szedésével.

JÓ TUDNI! Létezik már fitoösztrogén-tartalmú hüvelykrém is a hüvelyszárazság enyhítésére!

Az élelmiszeriparban felhasznált szójakészítmények izoflavonoid-tartalma változó, a szójavirsliben található szójában csak kis mennyiségben van. Sokat tartalmaz viszont a tofu, a szójatej és -joghurt.

Bizonyos gyógynövényeknek is van ösztrogénszerű hatásuk: poloskavész, maca, cickafark.

Azok a gyógyteák, illetve gyógykészítmények, melyek ezeket tartalmazzák, szintén hatásosak lehetnek a klimakteriális panaszok csökkentésében.

TERMÉSZETES ÖNTISZTULÁS

A nő a változás kora után hamar veszélyeztetett állapotba kerül, hiszen vége a menstruáció biztosította, rendszeres havi sav- és salakmentesítésnek, a szervezet pedig megfelelő ásványianyag-pótlás nélkül elkezdi kifosztani a saját ásványianyag-raktárait, elsősorban a csontokból a savak semlegesítéséhez. Következmény: csontritkulás és reumatikus panaszok.

A kellemetlen hőhullámok és a verejtékezés felfogható a szervezet öntisztítási próbálkozásaként. Mivel ilyenkor az anyagcsere felgyorsul, „kísérlet történik” a salakanyagok elégetésére, feldolgozására és a több verítékkel való kiválasztására.

TIPPEK: a változókori tünetektől szenvedő asszonyoknak alapos salaktalanító böjtkúra javasolt! Emellett kerüljék a savképző tényezőket - a túlzott sportot, az élvezeti szereket (kávé-, édességfogyasztás, dohányzás) és a szénsavas italokat vagy a túl sok édesség és hús fogyasztását! Helyettük ásványi anyagokban gazdag étel- és italfogyasztás javasolt, illetve a havivérzés tisztítófolyamatának helyettesítése bázikus testápolással. Ez - pl. lúgos ülő- vagy teljes testfürdő, illetve lúgos borogatás - közömbösíti a savakat, serkenti a bőrön át történő sav- és salakanyag-kiválasztást, segíti a bőr önzsírozását, és javítja annak állapotát.

MÛTÉT ÉS KLIMAX

Nőgyógyászati műtétek (petefészek- és méheltávolítás), vagy gyógyszeres kezelés hatására (pl. mellráknál) művi úton is kialakulhat menopauza.

A FITOÖSZTROGÉNEK

A fitoösztrogének olyan, a természetben előforduló növényi eredetű vegyületek, amelyek ösztrogénhez hasonló hatásokkal rendelkeznek, mivel a sejtekben az ösztrogénreceptorokhoz kapcsolódnak. Fontos csoportjai az izoflavonoidok- a szójában - és a lignánok - a lenmagban.

JÓ TUDNI! A fitoösztrogének mentesek az ösztrogének kellemetlen mellékhatásától, nevezetesen a sejtszaporodást elősegítő hatástól, ezáltal rákmegelőző hatásúak. Több kísérlet is bizonyítja, hogy nagyobb mennyiségű fitoösztrogén fogyasztása után igen rövid időn belül megváltozik a szervezet termelte hormonok - pl. az ösztrogén és a progeszteron - szintje is. Ez a változás menstruációs ciklusokon át tartósan fennmarad, a fitoösztrogének fogyasztásának függvényében. Számtalan tanulmány bizonyítja, hogy a szójában gazdag étrenden élő távol-keleti nők nemcsak kevesebb klimakteriális panaszról számolnak be, hanem bizonyos hormonfüggő daganatok - emlő, méhtest - előfordulása is lényegesen kisebb az esetükben. Az ázsiai étrend jellemzően napi 40-80 mg, megfelelően feldogozott izoflavonoidot - szója, lenmag - tartalmaz, míg Amerikában és Európában a napi áltagos fogyasztás a 3 mg-ot sem éri el. A legtöbb fitoösztrogént - a szója mellett - a többi hüvelyes, a rozskenyér, lenmag, szezámmag és az olajos magvak tartalmazzák.

JEGYEZZÜK MEG! A fitoösztrogének táplálékkal történő bevitele az ösztrogénhormon-pótló kezelés valódi alternatíváját kínálhatja a szív- és érrendszeri betegségek, a bőrkiszáradás, részben a csontritkulás, illetve a hőhullámok megelőzése érdekében. Ám a húgyúti és a nemi szervek sorvadásából adódó tünetekre nemigen hatnak. Ezek a problémák szerencsére megelőzhetők, illetve a korai stádiumban vissza is fordíthatók a testsúly normalizálásával s a rendszeresen, szakszerűen végzett, gátizmokat mozgató intimtornával.

NÖVÉNYI EREDETÛ HORMONTABLETTÁK

Léteznek természetes alapanyagú, növényi eredetű kivonatok is, például jamszgyökérből, ami Indiában és Dél-Amerikában termő édesburgonya. A női hormonokéhoz hasonló hatást gyakorolnak a szervezetre, s így csökkentik a változókor tüneteit. Ezeknél nem kell mellékhatásokkal számolni!

JEGYEZZÜK MEG! Myoma esetén méhpempőt és természetes ösztrogénpótló szereket, hormonkészítményeket, a gyógynövények egyes fajtáit - tilos adni, mivel azok a myoma növekedését fokozhatják.

dr. Kovács Zoltán
menopauza, klimax, hormonpótlás

2006-04-03 17:14:57

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop