Hirdetés

Csecsnyúlvány-gyulladás

A csecsnyúlvány a fül mögött elhelyezkedő, elődomborodó csontrész. Gyulladását bakteriális fertőzés okozza. Ez a betegség általában a nem megfelelően vagy egyáltalán nem kezelt heveny középfülgyulladás szövődményeként alakul ki, melynek során a fertőzés ráterjed a környező csontszövetre, így a csecsnyúlványra.

csecsnyúlvány, gyulladás, mastoiditisz |

InforMed Hírek20   InforMed | Sándor, K

Tünetek

A tünetek általában a heveny középfülgyulladás kialakulása utáni második héttől jelentkeznek, ahogy a tovaterjedő fertőzés pusztítja a csecsnyúlvány belsejét. A csontban tályog alakulhat ki. A csecsnyúlvány bőre vörössé, duzzadttá és érzékennyé válik, miközben a fülkagyló oldalra és lefelé tolódik. Jelentkezhet még láz, fül körüli és fülön belüli fájdalom, valamint sűrű, nagy mennyiségű fülfolyás. A panaszok általában folyamatosan súlyosbodnak, a fájdalom állandósul, lüktető jellegűvé válik, és egyre romló halláscsökkenés alakul ki.

Számítógépes rétegvizsgálattal (CT) kimutatható, hogy a csecsnyúlvány légtartalmú üregei folyadékkal teltek. A gyulladás előrehaladtával az üregek kitágulnak. A nem megfelelően kezelt csecsnyúlvány-gyulladás siketséget, vérmérgezést (szepszist), agyhártyagyulladást, agytályogot, vagy akár halált is okozhat.

Kezelés

A kezelést vénán keresztül adott antibiotikummal kezdik. A fülváladékból vett minta vizsgálatával meghatározzák a kórokozót, és megállapítják, hogy mely antibiotikumokra érzékeny. Ennek megfelelően módosítva a gyógyszerelést, a kezelést legalább 2 hétig folytatják. Ha tályog alakult ki a csontban, akkor ezt sebészi úton kell feltárni.

csecsnyúlvány, gyulladás, mastoiditisz

2009-02-15 12:34:26

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop