Hirdetés

Új gyógyszerek az esőerdőből

A Föld egyedülálló gyógyszertár, amely érintetlen és tiszta forrásokkal rendelkezik, hiszen a ma használatos természetes, szintetikus vagy félszintetikus gyógyszerek javarésze a talajból, a tengerekből, a légkörből, növényekből és állatokból származik. És mindezek között a burjánzó esőerdő marad a leggazdagabb gyógyszerszekrény.

peru, őserdő, gyógyszer, növény, kutatás |

The New York Times Health News Service   Medincorp | Wagner, D.

Földünk szárazföldi felszínének 9 százalékát borítják trópusi esőerdők, amelyek az ismert növényfajok felének, mintegy 125 ezer fajnak adnak otthont. Eddig a fajoknak legfeljebb 15 százalékát vizsgálták gyógyhatás szempontjából.

Az elmúlt 4-5 évben gyógyszerészek csoportjai keresték fel az esőerdőt, hogy orvosi használatra alkalmas növényeket kutassanak fel. Expedíciók indultak a perui Amazonas-vidékre, Belizébe, Costa Ricára és Kenyába.

Általában az ilyen tanulmányutak során rengeteg növény gyűjtenek, azonosítanak és vizsgálnak.

Ez egyben az orvosilag akár nem is alkalmazható növények túlélését is elősegíti (bár a sámánok szerint nincs olyan növény, amelyiknek ne lenne valamilyen gyógyhatása). Mivel jelenleg az Egyesült Államokban az itt élő 16 ezer faj 29 százaléka a kipusztulás szélén áll, miközben a gyógyszergyárak egyre nagyobb figyelemmel fordulnak a növény alapanyagok felé, az ilyen irányú kutatások fontosabbak, mint valaha.

Az 1980-as évek elején még nem volt ilyen nagy az érdeklődés, egy nagyobb gyógyszergyártó sem finanszírozott esőerdei kutatásokat. Mára már a világon 250 gyógyszergyár támogat valamilyen formában ilyen kutatómunkát, mintagyűjtést vagy laboratóriumi tesztelést. A National Cancer Institute az egyik vezető szervezet ebben a mozgalomban.

A modern medicina jónéhány hatékony módszere származik természetes forrásokból. A madagaszkári meténgből izolált két anyag, a vincristin szulfát és a vinbalstin szulfát olyan betegségek ellen hatásos, mint a gyermekkori leukémia vagy a Hodgkin-kór. A valaha felfedezett egyik legfontosabb gyógyszert, a kinint a kínafa kérgéből vonják ki; mai napig ez a malária legjobb ellenszere. A kininből később quinidint is készítettek, ami pitvari fibrilláció ellen használ.

Az alábbi készítmények is mind az őserdőkből származnak:

Pau d’Arco: Ezt a brazíliai fát évezredek óta használják Dél-Amerika népei. A fa kérge bőrbetegségek, így pl. ekcéma, pszoriázis vagy gombás fertőzések ellen hatásos.

Vad yam: Ez a kedves kis növény az egyik legtöbbet kutatott gyógyszerforrás Közép-Amerikában (a munka eredményeként ma már kortizont nyernek ki belőle és egyes fogamzásgátlóknak is alapanyaga), újabban nők millióinak enyhíti klimaxos tüneteit (hőhullámok, hüvelyi szárazság, éjjeli verejtékezés).

Vörös gumbolimbokéreg: Élőhelyén ezt a növényt belső és külső fertőzések, pl. tea formájában húgyúti fertőzések ellen használják. A gumbolimbokéreg egyik legérdekesebb alkalmazása a pszoriázis, az ekcéma, a rovarcsípések és a gombafertőzések helyi kezelése. A nyers összetevőt aloéval, E-vitaminnal, kortizonnal és kalendulával keverik, így rendkívül hatékony krémet kapnak.

Macagyökér: A perui Andokban élő gyökeret évszázadok óta használják általános erősítőként középkorúak és idősek. Érdekes, hogy idős férfiaknál illetve klimaxos nőknél segít a szexuális funkciók megőrzésében. A macagyökér bizonyítottan segít a megfelelő ösztrogén- és tesztoszteronegyensúly kialakításában.

Una de Gato: Ezt a perui bort (neve macskakarmot jelent) az indiánok régóta vese- és májvédő tulajdonságáért kedvelik, bár a nyugati tudósok csak nemrégiben fedezték fel, hogy immunerősítő hatása mellett jó diverticulitis, aranyér, paraziták, colitis és bélbetegségek ellen.

Egyre több figyelem irányul a holisztikus gyógyászatra, amelynek lényege nem egy betegség, hanem a beteg gyógyítása. Amerikában a gyógynövények forgalmazása évi 3 milliárdos üzlet, ami becslések szerint 5 milliárdra nőhet két éven belül.

A különféle gyógymódok elkerülhetetlen integrációja nem jelenti azt, hogy eltűnnek a tabletták vagy hogy csökkenne a diagnoszta orvosok szerepe, hanem a többféle megközelítés harmonikus egységbe olvadva egészíti majd ki egymást.

Megjelent: Medical PressCorps News Service

peru, őserdő, gyógyszer, növény, kutatás

2002-07-31 17:10:40

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop