Hirdetés

A depresszió kezelése agyi pacemakerrel

Új távlatok nyílnak a depresszió kezelésében, olyan pacemakerrel kísérleteznek a kutatók, amelynek elektródáit mélyen az agyba ültetve képesek az idegi áramkörök kisülését megváltoztatni.

depresszió, agyi pacemaker |

InforMed Hírek6   InforMed | Dobos, L.

Az eszközt sikerrel alkalmazzák Parkinson-betegek remegésének gátlására, világszerte több mint 40 ezer beteg agyába ültettek már be ilyen pacemakert. A Parkinson-betegeknél a talamuszba ültetik az elektródát, a depressziósoknál azonban két másik agyi területre összpontosítanak.

A pszichiátriai betegségek azonban bonyolultabbak, és az agy mélyen fekvő területeinek ingerlése még gyerekcipőben jár. Eddig mindössze néhány tucat, súlyos depresszióban vagy kényszeres rendellenességben szenvedő beteget kezeltek, igen szigorúan követett vizsgálatok során.

A korai eredmények azonban bíztatók. Olyan betegeknek javul az állapota, akiknek a depresszióját nem enyhítették sem a gyógyszerek, sem a pszichoterápia.

A Cleveland klinikán, a Brown egyetemen és a belgiumi Leuwen egyetemén 17 súlyosan depressziós betegből 6 egy év után is remisszióban volt, négy további beteg állapota jelentősen javult. 28 kényszeres beteg több mint felénél lényeges javulást tapasztaltak három év alatt.

– Nem minden beteg állapota javul, de ha valaki reagál a kezelésre, az jelentős javulást tapasztal – mondja dr. Helen Mayberg, az Emory-egyetem orvosa, aki mintegy 50 depressziós beteget kezelt az eszköz beültetésével.

Nagy szükség van újszerű terápiára, mert a depressziós betegek 20 százaléka és a kényszeres betegek 10 százaléka nem reagál a gyógyszeres kezelésre – ez csak az Egyesült Államokban több millió embert jelent.

Műtétet csak a legsúlyosabb esetekben alkalmaznak, ennek során ugyanis elpusztítják az agy rosszul kisülő részeit. Az eszközt is ezekre a területekre ültetik be, de meghagyják a szöveteket, az elektromos jeleket pedig le lehet állítani és kikapcsolni.

Egyes tudósok aggodalmukat fejezték ki, hogy mivel az elektródák széles körben hozzáférhetők, elképzelhető, hogy olyan egészségügyi központok is ajánlják majd az eljárást a betegeiknek, ahol a személyzet még nincs kellően felkészítve a beavatkozás elvégzésére.

Az agyi pacemaker beültetése invazív és kísérleti stádiumban levő eljárás, amely kockázatokkal jár. Kizárólag az erre alkalmas betegeknél végezhető el, nagy körültekintés mellett. A kutatók egy konferencián döntöttek arról, hogy sokkal szélesebb körű vizsgálatok szükségesek, és meg kell nézni, vajon az iraki háború sérültjeinél is alkalmazható-e a módszer.

Az első gyógyult betegek fenntartják a kutatók reményét, hogy mind több súlyos depresszióson tudnak egy nap majd segíteni.

The Associated Press
depresszió, agyi pacemaker

2009-05-10 18:55:59

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop