Hirdetés

Szokatlan - bár gyakori - tünetek pszichiátriai okai

Ha valaki különböző testi panaszai miatt részletes, teljes körű testi kivizsgáláson esik át, és a leletek eltérést nem mutatnak - testi elváltozás, betegség lehetősége kizárt -, akkor a panaszok hátterében lelki eredet szokott felmerülni. Egyszerűbb a helyzet, amennyiben a testi tünet, tünetek mellett nyilvánvaló lelki probléma is kimutatható. Például egyidejűleg fennáll hangulatzavar, alvási nehézség, komoly szorongás állapota magyarázatként szolgálhat az adott panaszra.

szorongás, pánikbetegség, depresszió, szomatizációátria, szorongás, pánikbetegség, depresszió, szomatizáció |

Gyógy-ír   Kisalföld | Czingráberné Radics, J.

Ma már közismertté vált, hogy a pszichiátriai zavarnak számító pánikbetegség komoly szívpanaszokkal, légzési nehézséggel, hasi tünetekkel jelentkezhet. Rögtön fontosnak is érzem hangsúlyozni: lelki eredet ezekben az esetekben csak akkor mondható ki, ha a testi átvizsgálás negatív eredménye ezt megerősíti! Vagyis: testi panaszok esetén ezek kivizsgálása nélkülözhetetlen, továbblépés akkor jön szóba és akkor fontos, ha a fennálló testi tünetek negatív kivizsgálási eredménnyel járnak együtt.

Következő példaként a depressziót emelhetjük ki: a rossz hangulat és alvászavar gyakori tünete mellett nem ritka, hogy különböző fájdalmak lépnek fel, vagy apróbb testi jelzéseket is fájdalmasnak érzékel az alulhangolt ember. Idős emberek depressziójára különösen jellemzőek a testi tünetek: ilyenek az emésztési panaszok, szorulásosság, fejfájás, komoly ízületi nehézségek.

Jelen cikkünk témájára rátérve viszont azt szükséges hangsúlyozni: előfordulhat, hogy bár testi elváltozás nem igazolható, nyilvánvaló pszichés tünetek sem állnak fenn a betegnél, a panaszok viszont folyamatosan megvannak. Tekintsük át, hogyan nevezi a pszichiátriai szakirodalom ezeket a kórképeket, és vegyük sorra őket. A fenti eseteket - testi tünet kimutatható szervi eltérés és markáns pszichés eredet lehetősége nélkül - szomatoform zavarnak nevezik. Leggyakrabban fájdalmak fennállása jellemző rájuk. Vegyük sorra, a "szomatoform zavar" gyűjtőfogalom alatt mely pszichés zavarok húzódnak meg, és ezek milyen jellegzetességgel bírnak?

Szomatizációs betegség

Elsőként említsük meg a szomatizációs betegséget. A nemritkán fiatalkorban, 30 éves kor előtt kezdődő és évek óta fennálló állapotra különböző testrészekben (legalább 2-4 vagy több területen) érzett fájdalmak jellemzőek. Ide tartozik a - szervi okkal nem alátámasztható - fejfájás, hasi és végtagfájdalmak, vizelési panaszok.

A szexuális szférában szomatizációs zavarnak minősíthető a rendszertelen menstruáció és a terhességi hányás is. Ijesztő idegrendszeri elváltozást utánozhat a kép, ha bénulás, végtaggyengeség, beszédzavar, vizelet-visszatartás, kettős látás vagy emlékezetkiesés formájában jelentkezik. Súlyos tünetnek tűnhet, ha furcsa görcsök észlelhetőek. A fájdalommal ugyancsak nem járó, bizonytalan - de bizonyosan nem szervi eredetű - étvágytalanság, érdeklődésvesztettség, emésztési problémák is szomatoform eredetűnek lehetnek vélelmezhetőek.

A fájdalom-szindróma

A szomatoform zavarokon belül úgynevezett konverziós elváltozásnak tartják azokat az eseteket, amikor a fenti tünetek nehéz, stresszel telített élethelyzetben (megterhelő munka, tartós túlterheltség a pihenés hiányával) lépnek fel - úgymond kiváltó okok vannak. Gyakori kínzó forma a fájdalom-szindróma: ez esetben egy meghatározott testrészben észlelhető többé-kevésbé erős, állandósult jellegű fájdalom. Az akut (rövidebb, mint 6 hónap) és a krónikus (hosszabb, mint 6 hónap) esetek fennállására különösen jellemző lehet, hogy kiváltásukban, fenntartásukban pszichés tényezőkön túl általános testi betegségek is megnevezhetők. Azonban ezen utóbbi esetben sem mutatható ki a fájdalom hátterében anatómiai elváltozás.

Testdiszmorfitás-zavar

Nagyon érdekes és kórképnek nevezhető állapot a testdiszmorfiás zavar. Az ebben szenvedő emberek állandóan azzal foglalkoznak, hogy bizonyos testrészük formája, mérete súlyosan eltér a normálistól. Csúnyának, értéktelennek, használhatatlannak tartják magukat. Mindez olyan mértéket ölt náluk, hogy emberekkel való kapcsolataik is károsodni szoktak, visszahúzódóak, kedvetlenek lesznek, nem mernek kapcsolatot teremteni környezetükkel, magányosakká válnak. Ezzel a kórképpel egyébként testi betegséggel foglalkozó orvoshoz nem szoktak fordulni - de pszichiáterhez, pszichológushoz is ritkán -, inkább a plasztikai sebészek páciensei között fordulnak elő ilyen esetek.

Összegezve elmondható, hogy a fennálló panaszok önmagukban is (állandó fájdalmak, bizonytalan tünetek) rontják a közérzetet, másodlagosan ténylegesen pszichés zavart - depressziót, szorongást, elmagányosodást produkálnak. Emellett bizonytalanságban tarthatják az embert, vajon tényleg egészséges-e a szó testi, anatómiai értelmében? E kettő együtt - testi tünet és állandó bizonytalan töprengés, következményes rossz hangulattal - nagymértékben ronthatja a társadalmi érvényesülést, emberi kapcsolatokat is a személyes szenvedés érzetén túlmenően. Ha tehát egyértelmű és kizárt, hogy testi betegség volna ilyen jellegű panaszok hátterében, érdemes a megfelelő szakemberhez fordulni velük, mert korrigálható a probléma.

szorongás, pánikbetegség, depresszió, szomatizációátria, szorongás, pánikbetegség, depresszió, szomatizáció

2002-07-18 14:54:43

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop