Hirdetés

A szúnyogok áldozataikat a kilélegzett szén-dioxid alapján választják

Az ember által kilélegzett szén-dioxid, valamint a bőr kipárolgása alapján választják ki potenciális áldozataikat a nőstényszúnyogok, a malária, a dengue-láz és a sárgaláz terjesztői - derítették ki amerikai kutatók, akik tanulmányukat a Journal of Experimental Biology című folyóiratban jelentetik meg.

szúnyog, csípés, fertőzés |

MTI Hírek 2011 ;8

A Kaliforniai Egyetem (Riverside) kutatói kísérleteket végeztek, azt vizsgálva, hogy az Aedes aegypti szúnyogfaj nőstényei miként reagálnak a szén-dioxidra és emberi bőr illatára - olvasható a ScienceDaily (https://www.sciencedaily.com) tudományos hírportálon.

Az Aedes aegypti szúnyogfaj két vírusos megbetegedés, a sárgaláz és a dengue-láz terjesztője. A sárgaláz évente harmincezer emberéletet követel világszerte, dengue-lázban 50-100 millióan betegednek meg, a halálos áldozatok száma éves szinten eléri a 12,5 milliót.

A kutatók a nőstényszúnyogokat szélcsatornában "tesztelték", ahol kiderült, hogy a moszkitók receptorai a szén-dioxid legkisebb mennyiségét is észlelik,

"A szén-dioxid egymagában is vonzó a szúnyogok számára, amelyeknek nem szükségesek egyéb illatok, hogy kiválasszák potenciális +vendéglátóikat+. Az emberi bőr kipárolgása akkor válik számukra fontossá, amikor a szúnyogok áldozatuk közvetlen közelébe érnek és a csípés helyét +fontolgatják+" - magyarázta Ring Cardé, a Kaliforniai Egyetem professzora, aki szerint kutatásaik alapján szagok-illatok "vezérelte" hatékony rovarcsapdák dolgozhatók ki.
szúnyog, csípés, fertőzés

2011-10-05 22:48:07

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop