Gyógyszerallergia

Egyes gyógyszerek vagy a gyógyszerekből a szervezetben keletkező bomlástermékek kellemetlen vagy akár életveszélyes túlérzékenységi reakcióhoz, allergiához vezethetnek.

E jelenségre rendszerint akkor kerül sor, ha a beteg nem az első alkalommal, hanem másodszor vagy rendszeresen szedi ugyanazt a gyógyszert.     

 Gyógyszer-túlérzékenység lehetőségére a következő tünetek hívhatják fel a figyelmet:

  • bőrviszketés, kisebb vagy nagyobb bőrfelületen, esetleg az egész testen jelentkező bőrpír, csalánkiütés, kisebb-nagyobb hólyagok képződése,
  • szem körüli vizenyős duzzadás, kötőhártya-gyulladás, orrfolyás,
  • rekedtség, fulladásos roham,
  • gyomortáji fájdalom, hányás, hasmenés,
  • szívdobogás, lüktetés a fejben,
  • hidegrázás, láz, szorító szívtájéki fájdalom
  • és egyes súlyos esetekben vérnyomászuhanással, elsápadással, hideg verejtékezéssel járó vérkeringési sokk.

Ha valaki egy-egy gyógyszer bevétele után a felsorolt tünetek valamelyikét észleli magán, hagyja abba a gyógyszer szedését, és forduljon orvoshoz annak eldöntése céljából, hogy szedheti-e tovább a gyógyszert, vagy sem.

Ha pedig már bármely orvos egy ízben megállapította, hogy valaki érzékeny egy gyógyszerrel szemben, akkor hordjon magánál pl. a személyi igazolványában, feltűnő helyen, lehetőleg orvosi igazolást arról, hogy milyen gyógyszerrel szemben áll fenn allergiás túlérzékenysége.

Ha ilyen papírral nem rendelkezne, de tudomása van allergiás túlérzékenységéről, közölje ezt az orvossal.

Külön fel kell hívni a figyelmet a következőkre: ha valaki több hatóanyagból álló, ún. kombinált gyógyszert szed és az vény nélkül kapható, akkor előzőleg meg kell győződni arról, hogy nem áll-e fenn túlérzékenység (gyógyszerallergia) valamelyik hatóanyaggal szemben.

Ezért soroljuk fel a részletes gyógyszerismertetéskor az összetett hatóanyagú gyógyszerek komponenseit.

Idioszinkráziának

nevezik a gyógyszerrel szembeni szokatlan reakciókat, pl. köhögés, súlyos hasmenés, stb., ahol a mechanizmus rendszerint nem allergiás.

Ezt a jelenséget a gyógyszer lebontásakor keletkező különleges vegyület okozza, vagy egyéni különleges receptor miatt jelentkezik a szokatlan válasz.

2021-06-01 14:33:59
| gyógyszerallergia, viszketés, bőrpír, csalánkiütés

Vissza a tartalomjegyzékhez

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop