Vizelési panaszok

A vizelési panaszok sokrétűek, csökkenhet vagy éppen megnőhet a vizelet mennyisége vesebetegségekben.

Fájdalmas és gyakori a vizelés hólyaghurut esetén.

A vizelet elakadása, vizelési fájdalom a prosztata megbetegedéseire jellemző.

Görcsös fájdalom, véres vizelet vesekő beékelődése esetén jelentkezik.

Gyakori vizelés sok folyadék fogyasztása mellett cukorbetegség tünete.

A vizelettartási képtelenséget inkontinencia nevezzük.

A vizeletmennyiség csökkenése vagy megszűnése egyaránt lehet veseeredetű vagy vesén kívüli ok is, míg a fokozott mennyiségű vizelet ürítés oka általában vesén kívüli, a központi szabályozás hibája (hormonális).

Ez utóbbiról van szó, ha a folyadékforgalom igen nagymértékben (több liter!) megnő, ilyenkor az ún. diabetes insipidusra kell gondolni (ez igen ritka betegség!)

Köztudott, hogy a szomjúságérzéssel, nagy mennyiségű folyadékbevitellel és ürítéssel járó tünetek előrehaladott cukorbetegség jelei lehetnek (extrarenális ok).

A vizelet mennyiségének napi 400 ml alá csökkenése (oliguria) súlyos kiválasztási zavart sejtet, azonnali orvosi vizsgálatot igényel.

Ekkor már a vesefunkciókat jellemző laborleletek is kórosak (karbamid nitrogén, szérum kreatinin, szérum húgysav, szérum kálium emelkedés).

Ennek oka lehet többek között: szívelégtelenség, májcirrózis, acut hasi artéria elzáródás, gyógyszer túlérzékenység, hirtelen bekövetkező folyadékhiányt okozó shock, akut vesegyulladás (glomerulonefritisz) stb.

Ha a vesék működése elégtelenné kezd válni, kialakul az urémia (húgyvérűség) tünetegyüttese: étvágytalanság, hányinger, hányás, hasmenés, személyiségváltozás, ingerlékenység, hallucinációk, izomrángások, viszketés, sápadtság a vérszegénység miatt.

Gyakori, fájdalmas ürítésű, kis mennyiségű vizelet, görcs, esetleg véres vizelet, láz egyértelműen a vizelet elvezetőrendszer gyulladásos és/vagy köves elváltozására utal (vesekő, prosztatagyulladás, stb.)

Fiatal, esetleg hormonális fogamzásgátlót szedő, aktív nemi életet élő nőknél a leggyakrabban banális hólyaghurut jelentkezik.

Visszatérő panaszok esetén azonban székelési szokásainkat illetve az esetleges hüvelyfolyást is említsük meg, mert az akut vagy krónikus gyulladás fenntartásában szerepük lehet (pl. székletben lévő E. coli jut a húgyúti rendszerbe).

A húgyúti infekciók abban különböznek egyéb fertőzésektől, hogy bár a legtöbb gyógyszer a szervezetből a vesén keresztül a vizelettel ürül, mégsem biztos, hogy a húgyutakban megfelelő koncentrációt érnek el. A prosztatába számos antibiotikum nem jut be.

Húgyúti fertőzéseknél az orvos feladata olyan fertőzésgátló szer kiválasztása, amely a fertőzést megszünteti. Speciális gyulladásellenes kezelést a húgyúti infekció sem igényel, ha pl. a köhögésre szedett antibiotikum kellő sűrűségben jut a vizeletbe is.

Minden esetben közöljük kezelőorvosunkkal, ha egyéb javallatra valamilyen gyulladáscsökkentő, antimikrobás kezelést kapunk, ne szedjünk együtt többféle antibiotikumot, mert ezek egymás hatását gyengíthetik, illetve mellékhatásaik összeadódhatnak.

Ha a gyulladást elidéző kórokozó nem reagál az adott antibiotikumra, akkor a vizeletből feltétlenül ki kell tenyészteni, majd meg kell vizsgálni, hogy melyik szer vagy szerek tudják legjobban elpusztítani.

Ezt hívjuk vizelettenyésztésnek és kórokozó rezisztencia vizsgálatnak. E vizsgálat ismeretében a hatástalan szert hatásosra lehet cserélni.

Ha hidegrázás, vizelési panasz, deréktáji éles fájdalom együtt jelentkezik, az vesemedence gyulladásra utal, azonnali orvosi kezelést, antibiotikum szedést igényel.

Bizonytalan húgyúti panaszok esetén, főleg ha vesekövességre utalnak, a hasi ultrahang elvégzése még akkor is indokolt, ha a vizelet negatív és a panaszok elmúltak.

Ugyanis a kő a húgyutakban megrekedve azt elzárva, a vesemedence kitágulását, végső soron tönkremenetelét okozhatja.

A vizelet elvezető rendszer kövessége a leggyakoribb oka a görcsnek, véres vizeletnek, de ismeretlen eredetű vérvizelés esetén daganatos megbetegedés kizárására mindenképpen keressünk fel orvost!

A kövesség kialakulását megelőzendő fogyasszunk rendszeresen megfelelő mennyiségű folyadékot és tartózkodjunk a túlzott kalciumbeviteltől. Ha a követ kivizeljük, őrizzük meg, hogy analizálni lehessen, a további megelőzés is ennek ismeretében történik.

Véralvadásgátló szedésekor annak túladagolásakor is felléphet vérvizelés. Ilyenkor a gyógyszer adását függesszük fel, és azonnal konzultáljunk orvossal.

Az ún. éjjeli vizelés (nycturia) szívelégtelenség jele lehet.

Férfiaknál a nehezen meginduló vizelés, gyakori kismennyiségű ürítéssel leggyakrabban a prosztata (dülmirigy) időskori megduzzadásának jele, a prosztatarák kizárása céjából urológushoz kell fordulni.

Nőknél - főleg azoknál, akik többször szültek- a méhszalagok meglazulása következtében vizelési és vizelettartási panaszok jelentkezhetnek (inkontinencia). Ezen a gátizmokat erősítő ún. intim torna, egyes esetekben gyógyszeres kezelés (oxybutynin tartalmú Uroxal, Ditropan, Huma-Oxybutynin) vagy műtéti kezelés segíthet.

Számos egész testet érintő rendszerbetegség - pl. autoimmun betegségek, fertőzések, szepszis; illetve bármely daganatos megbetegedés, amely vesén belül és kívül nyomási tüneteket okoz, veseműködési zavart, veseelégtelenséget idézhet elő.

Vizelési panaszok jelentkezésekor mindig vigyünk magunkkal jól kimosott üvegben vizeletet. Nők esetében ez mindig ún. középsugarú vizeletet jelent: alapos alulról történő mosdás után - vizeléskor nem rögtön az első cseppektől fogjuk fel a vizeletet, hanem egy keveset a WC-kagylóba engedve veszünk mintát, hogy elkerüljük a hüvelyváladéknak a vizeletbe való jutását.

A vizelet vizsgálata (esetleg mennyiségi mérése) számos kérdésre ad választ:

  • a fajsúly a vese koncentrálóképességét mutatja
  • a fehérje ürítés utalhat vesegyulladásra
  • ha cukor jelenik meg a vizeletben, akkor cukorbetegség irányában kell vizsgálódni
  • az ún. ubg (urobilinogén) és bilirubin eltérés esetleges epe és májbetegség jele lehet
  • a vizeletüledék pedig a vizelet genny- vagy vértartalmáról ad felvilágosítást.

Vény nélkül kaphatók
Pollstimol tabletta (cermitin, aetherolum pollinis siccum)
Rowatinex kapszula (olívaolajban cineolum, fenchonum, borneolum, camphenum, pineolum)
Sitosterin AL kapszula (szitoszterin, tökmag, földimogyoró, repceolaj, szójalecitin és E-vitamin)
Tadenan kapszula 25, 50 mg (extractum Pygei africani)

2021-09-17 11:36:21
| gyakori vizelés, véres vizelet, inkontinencia, izeletcsepegés

Vissza a tartalomjegyzékhez

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop