Hirdetés

Látogatás a kórházban

törvény, beteg, kórház, látogatás |

Népszabadság   Népszabadság

Tavaly vált hatályossá az egészségügyi törvény betegjogi része. Sorozatunkban dr. Simon Éva ügyvédnő segít az olvasóknak abban, hogy kiigazodjanak a betegek jogait és kötelezettségeit érintő kérdésekben.

- Az emberi méltósághoz való jog előírja, hogy a beteget csak méltányolható okból és ideig szabad várakoztatni, illetve hogy ellátása során szeméremérzetére tekintettel ruházata csak a szükséges időre és szakmailag indokolt mértékben távolítható el. Hogyan valósíthatók meg a fentiek?

- A beteg várakoztatásáról szóló szabályozás természetes kellene hogy legyen, de nehéz a határvonalat meghúzni. Előfordulhat, hogy az orvos megvizsgál egymás után huszonöt beteget, és ezután szeretne meginni egy kávét. Ekkor azért mégsem illik rátörni az ajtót. A törvény kirívó megsértése, ha valakit ott hagynak meztelenül fél órára a nőgyógyászati székben, s amíg az orvos megérkezik, tizenöten átmennek a rendelőn. A műtő mellett is szükséges lenne vetkőztetőhelyiségre, de ha ez nincs, akkor sajnos előfordulhat, hogy a beteget meztelenül, egy szál lepedővel letakarva tolják át a folyosón a műtőbe, a várakozók szeme láttára. A kórházi körülmények javítása szükséges ahhoz, hogy a törvény teljes mértékben betartható legyen.

- Régen Magyarországon a hozzátartozók örültek, ha beengedték őket a kórházba. Én még könnyezve álltam a gyerekem mandulaműtétje után egy kis ablaknál és titokban integettem neki, majd amikor jött a nővér, elsomfordáltam. Ez a törvény szerencsére szabályozza a kapcsolattartás jogát is, és mára egyre rugalmasabb a szemlélet a látogatással kapcsolatban. A törvény előírja, hogy a páciens az intézetben meglévő feltételektől függően, betegtársai jogainak tiszteletben tartásával, a betegellátás zavartalanságát biztosítva gyakorolhatja a kapcsolattartási jogát. Ám ennek részletes szabályait a gyógyintézet házirendje határozza meg, tehát ezzel a törvény a látogatással, kapcsolattartással összefüggő szabályozást valamennyire az intézményvezető kezébe adja.

- A súlyos állapotú betegnek joga van ahhoz, hogy az általa megjelölt személy mellette tartózkodjon. Súlyos állapotúnak az tekinthető, aki képtelen önmagát fizikailag ellátni, fájdalmai gyógyszerrel is alig szüntethetők meg, vagy lelki krízishelyzetben van. A kiskorú betegnek joga van ahhoz, hogy a szülő vagy törvényes képviselő mellette legyen, valamint a szülő nőnek ahhoz, hogy az általa megjelölt nagykorú személy a vajúdás és a szülés alatt folyamatosan vele lehessen. A szülést követően pedig arra, hogy - ha ezt az ő vagyújszülött gyermeke egészségi állapota nem zárja ki - a babával egy helyiségben helyezzék el. A beteg jogosult egyházi személlyel való kapcsolattartásra és vallásának szabad gyakorlására az intézményben. A kórházban jogosult saját ruháinak és személyes tárgyainak használatára.

Eme jogokat nem lehet igazán törvénnyel szabályozni. Inkább az intézményben uralkodó szemlélet megváltozására kell törekedni, ha szükséges. Tudjuk, hogy a gyermeknek nem az a valódi trauma, hogy kiveszik a manduláját, hanem hogy elviszik otthonról, és nem lehet mellette a mamája.

Fejős Éva

törvény, beteg, kórház, látogatás

2002-07-10 13:37:31

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop