Hirdetés

Kórházi ágyak: csökkentés önkéntes alapon

kórház, kórházi ágyak, csökkentés |

Népszabadság   Népszabadság

Az elmúlt hét évben mintegy hétezerrel csökkent a kórházi ágyak száma Budapesten. Az erre vonatkozó rendelet értelmében további radikális ágyszámcsökkentésre volna szükség, ám a szaktárca óvatosságra intette a városvezetést. Budapesten ma csak a kórházak saját javaslatára lehet ágyakat megszüntetni.

A Budapesten működő huszonháromezer kórházi ágy több mint felét a fővárosi önkormányzat tartja fenn. Átlagosan 145 ágy jut tízezer lakosra. A KSH adatai szerint míg 1990-ben 29 664 kórházi ágyat tartottak nyilván, addig ugyanez a szám 1995-ben 27 803, 1996-ban 27 446, a múlt évben pedig alig több mint 23 600 volt. Bár az erre vonatkozó törvény értelmében ötezerrel kellett csökkenteni a fővárosi kórházak ágyszámát, és a következő években további, radikális intézkedésekre volna szükség, a város vezetői ellenzik a biztonságos ellátást már-már veszélyeztető lépések megtételét. A döntést a kórházak belső vezetésére bízzák.

A szaktárca illetékesei a város vezetőivel karöltve igyekeznek megtalálni a törvényes kiskapukat, így ésszerű módon, a kórházak saját igényeinek megfelelően, önkéntes alapon, a betegellátást nem veszélyeztetve növekedhet az intézmények kapacitása. A fővárosban egyelőre nem terveznek átfogó, valamennyi kórházra kiterjedő ágyszámcsökkentést - tudtuk meg dr. Gerő Gábortól, a Fővárosi Közgyűlés egészségügyi bizottságának elnökétől. Mint mondta, a jövő esztendőben nagyjából hatvanhattal csökkentik az úgynevezett aktív kórházi ágyak számát Budapesten. A legnagyobb leépítés a Szent Imre Kórházban várható, ahol átmenetileg - a rekonstrukció idejére - összesen 51, véglegesen pedig 22, javarészt belgyógyászati osztályokon működő ágy szűnik meg.

A Szent János Kórházban két évvel ezelőtt 469 ágyat kellett megszüntetni, így jelenleg 1400 fekvőhelyen látják el a betegeket. Akkor a négy belgyógyászati osztályból hármat alakítottak ki 75 ágy megszüntetésével.

Mint azt dr. Kovács József főigazgatótól megtudtuk, legfeljebb húsz ágy megszüntetését tervezik, ugyanakkor a megnövekedett forgalom miatt a szemészeti és traumatológiai osztályokon bővítésre van kilátás.

A Nyírő Gyula Kórház is kényszerűen csatlakozott a fővároson végigsöprő ágyszámcsökkentési hullámhoz, itt tíz év alatt csaknem háromszázzal lett kevesebb az ágyak száma. Dr. Takács Gábor főigazgató kérdésünkre elmondta: 756 ágyon látják most el a betegeket, a jövőben radikális intézkedéseket nem terveznek. Legfeljebb 20-25 ággyal lesz kevesebb.

Ezekben az intézményekben a kórház vezetése döntött az ágyszám-csökkentés mértékéről - hangsúlyozza Gerő Gábor. Az effajta intézkedések hátterében legtöbbször komfortosítási törekvések húzódnak meg, a megszüntetett ágyak helyén ugyanis sok esetben mellékhelyiségeket létesítenek.

Az ágyak megszüntetését meghatározó korábbi kormányrendelet végrehajtása miatt egyébként igen ellentmondásos helyzet alakult ki a főváros kórházaiban. Míg egyes - főként gyermekgyógyászati - osztályokon kihasználatlanul állnak az ágyak, addig más részlegeken az orvosok kénytelenek idő előtt hazaküldeni a félig gyógyultbetegeket. Az egészségügyi bizottság elnöke úgy véli, a fővárosban nincs már több felesleges kórházi ágy, ettől függetlenül azonban nem kizárt az egyes intézményeken belüli ésszerű átcsoportosítás.

Ez azonban nem jelentheti az ágyak számának radikális csökkentését. Az ágykihasználtsággal kapcsolatos kérdésünkre az illetékes elmondta: 1990-ben 78,3, 1995-ben 76,8 százalék volt a kihasználtság mértéke. A leépítéseknek köszönhetően ez az arány a múlt esztendőben 81,7 százalékra nőtt, ami európai összehasonlításban is igen jónak számít.

Gerő Gábor szerint azonban optimálisnak akkor nevezhető a helyzet, ha a kórházi ágyak legalább 85 százaléka folyamatos kihasználtság mellett működne. Ehhez azonban - tette hozzá - elsősorban nem újabb ágyakat kell megszüntetni, hanem a diagnosztika és a járóbeteg-ellátás színvonalán kell jelentősen javítani.

A fővárosnak támogatnia kell a fekvőbeteg-ellátást helyettesítő alternatívák megteremtését - tette hozzá Gerő Gábor. Ezzel talán lehetségessé válik, hogy a jelenlegi tíznapos átlagos ápolási idő a kívánatos nyolc napra csökkenjen.

kórház, kórházi ágyak, csökkentés

2002-07-10 12:22:59

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop