Hirdetés

Egy kórházi csődbiztos tapasztalatai

kórház, csőd, finanszírozás |

Népszabadság   Népszabadság

A parádi kórháznál július 1-je óta dolgozik kincstári biztos, azóta a kórház 51 millió forintos adósságát több mint hárommillió forinttal csökkentették, és a hitelezőkkel kötött megállapodás révén megszabadultak mintegy 20 millió forintnyi büntetőkamattól is. A kórház bonyolult és komplex rendszer, amelynek vezetéséhez szakértelem kell - állítja a csődbiztos. Szerinte éppen a szakértelem hiánya az egyik legfőbb oka az intézmények nehéz anyagi helyzetének.

A kórházak fenyegető csődje miatt kerültek reflektorfénybe a csődbiztosok. Kató Gábor nem csődbiztosnak, hanem kincstári biztosnak nevezi magát, mert megbízását a kincstári biztosi irodától kapta. A kincstár azt követően hirdetett pályázatot, hogy megjelent a rendelet, amelynek értelmében abba az intézménybe, amelynek lejárt adósságai meghaladják éves költségvetése öt százalékát, csőd-, illetve költségvetési intézmény esetében kincstári biztost kell kinevezni. Kató ezután kerülhetett a kincstári biztosi iroda listájára, amelyről szükség esetén az intézményt felügyelő szakminisztérium a Pénzügyminisztérium egyetértésével kiválasztja a csődbiztos személyét.

Tavaly a Citifund Kft. - amelynek Kató Gábor az ügyvezetője - 32 kórház gazdálkodását világította át, így a kórházüzem nem ismeretlen számára. Az átvilágítások során néhány általánosítható tapasztalatot is levonhattak arról, hogy mi a kórházi csődök oka. Ezek közé tartozik valóban az is - jegyzi meg -, amit az intézmények vezetői általában a fő okként említenek, hogy hónapról hónapra változnak a teljesítmény értékei, vagyis az, hogy az egészségbiztosító mennyit fizet egy-egy beteg kezeléséért, s ezért a bevételek elég bizonytalanul tervezhetőek. Ugyanakkor a legtöbb kórházban nem tudják, hogy mennyibe kerül egy-egy betegség gyógyítása, kezelése, így nem tudják feltárni a veszteség forrásait sem. Hiányos a kórházi vezetők és a középvezetők jogi és pénzügyi felkészültsége is, a kórházak működtetéséhez pedig nemcsak jó orvos és jó ápolószemélyzet kell, hanem profi gazdálkodás is. Ez nagyon sok kórházban nincs meg, és a szükségességét sem ismerik el.

A parádi kórházban a helyzet még a szokásosnál is bonyolultabb - állapítja meg Kató, akit a népjóléti miniszter javaslatára akkor neveztek ki csődbiztosnak, amikor az évi 105 millió forintos költségvetésű intézmény adóssága meghaladta az 50 millió forintot. A 165 ággyal rendelkező kórház ugyanis egy épületben van egy 200 ágyas szállodával, ami a Hunguest Travel tulajdona. A fix bevétel abból a 40 ágyból származik, amelyeknek a költségét az egészségbiztosító téríti, a többit viszont piaci alapon kell értékesíteniük, s ez igazán nem klasszikus kórházi feladat.

A parádi kórházban a csőd okait öt csoportba sorolja Kató Gábor. Ezek egyike az, hogy a piaci értékesítés rendszerét nem dolgozták ki, és nehezen átlátható tulajdonosi és hasznosítási viszonyok alakultak ki a kórház és a szálloda között. Ez már önmagában áttekinthetetlenné teszi, hogy mennyibe kerülnek a szanatóriumi és a szállodai szolgáltatások. Ráadásul nem volt szervezeti és működés szabályzata a kórháznak, így a felelősségi viszonyok sem alakulhattak ki, és minden osztály a "legjobb belátása" szerint gazdálkodott. Ennek lett a következménye, hogy bár úgy tudták, hogy a kórház adóssága 43 millió forint, ám mikorra "összesöpörték" a számlákat, kiderült, hogy a kinnlevőség már több mint 50 millió forint.

A kórházi dolgozók természetesen némi meghökkenéssel vehették tudomásul a kincstári biztos első rendelkezését, akinek ellenjegyzése nélkül megrendelés azóta nem mehet ki az intézményből. Belépésével azonnali létszám- és bérstopot rendelt el, megkezdte az eszközök, a készletek és a vagyonelemek aprólékos feltérképezését. Ugyanakkor megindította a tárgyalásokat az adósság átütemezéséről a legnagyobb hitelezőkkel, amelyek közé tartozott az adóhivatal, a társadalombiztosítás és a szállítók. A megszületett egyezség értelmében már csak a tőketartozást követelik tőlük, így a mintegy 20 millió forintnyi késedelmi kamatot nem kell megfizetniük. Az első hónapban sikerült megállítania a csődbiztosnak az adósságállomány növekedését, sőt visszafizettek 3,6 millió forint adósságot is. Kidolgozták a házipénztár kezelésének szabályait, ami a számlák nyilvántartásának és ellenőrzésének feltétele.

Mindezen intézkedések meghozatala egyébként a kincstári biztos jogszabályban is rögzített kötelessége. Tevékenységéről pedig minden hónapban jelentést kell készítenie a kincstári biztosi irodának, amit a népjóléti és a pénzügyi tárca is megtárgyal.

A felsoroltak azonban csak tűzoltásra elegendőek, és annak előkészítésére, hogy kideríthető legyen a költségek és a bevételek viszonya, megtörténhessen a veszteségforrások feltérképezése. Mindennek alapján készíthető el a stratégiai terv, amely vagy megteremti az intézmény hosszú távú működésének alapjait vagy kimondja azt, hogy ez a cél az adott keretek között nem teljesíthető. Kató elmondása szerint ez a következő hónapok munkája lesz - szerződése november végéig szól -, az azonban már most világos, hogy a jelenlegi hibrid működési forma a korábbinál sokkal racionálisabb gazdálkodás mellett sem életképes.

A parádi kórház esetében két megoldás lehetséges. Az egyik, hogy szétválasztják egymástól a kórházat és a szállodát. Akkor azonban a kórház csak úgy lesz veszteség nélkül működtethető, ha legalább száz ágyat finanszíroz a tb. A másik megoldás lehetne, ha az egész komplexumból rekreációs központot hoznának létre, amelyben természetesen akkor is megmaradna a tb negyven ágya. Ehhez az elképzeléshez viszont pénz kell, s az, hogy a jövőben ne költségvetési intézményként működjön a parádi kórház, hanem gazdasági társaságként. A döntés azonban nem a kincstári biztos kompetenciája, ő csak az alternatívákat vázolhatja fel, és azok várható hatásait, költségigényét. Dönteni a tulajdonosnak kell, aki ez esetben a Népjóléti Minisztérium.

kórház, csőd, finanszírozás

2002-07-10 10:43:41

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop