Hirdetés

Sziklakórház - a senki földje

Sziklakórház, kórház |

Népszabadság   Népszabadság

A várbéli Sziklakórház a nagyközönség előtt zárva, kincseit, a muzeális értékű szülőszéket, a harmincas évekbeli, de még üzemképes röntgent csak a kiválasztottak láthatják. Olykor filmesek és mérnökök méregetik kórtermeit, egy-egy forgatásra kölcsönkérik maradék műszereit. Kórháznak már nem kórház, múzeumnak még nem múzeum.

A falakon már az enyészet jele, elhatalmasodott a penész. Egyre több az aggasztó hír újkori kincskeresők betöréseiről és arról, hogy a termeket időnként elárasztja fentről a szennyvíz. Bár a szellőzőrendszer elavult, de tökéletesen működik, a szükséges levegőcserére alkalmas, biztosítja az állandó tizenhárom-tizenöt fokot és a hatvanszázalékos relatív páratartalmat.

A Sziklakórház a Várbarlang része, termei eredetileg műkincsek rejtegetésére szolgáltak volna - fejtegeti Szél Károly, a fővárosi polgári védelem munkatársa. - A második világháború elején azonban változott a helyzet: a közelben lévő János kórháznak föld alatti sebészkórházat kellett kialakítania itt. A várbéliek is lejöhettek: szinte minden háznak volt titkos lejárata. Kétszáz-kétszázötven beteget tudtak kezelni. A hátsó bejáraton hordták le a sebesülteket, aztán a harcok enyhültével más kórházakba szállították őket. Sürgős esetben operáltak is, életmentő műtéteket végeztek. A háború után a berendezést egy vidéki kórházba szállították a szülőszék és a röntgen kivételével. Az ágyak maradtak, ma is ropogósra keményített kórházi lepedőkkel. A hidegháború idején, 1953-1955 között a kor szellemének megfelelően felkészültek a nukleáris támadásra, lég- és gázzsilipet építettek ki, melyek szintén a mai napig láthatók. A kilencvenes évek végéig polgári védelmi létesítmény volt, titkosnak nem tikos, csak nem népszerűsítették - teszi hozzá Szél úr -, mert idegenvezetésre, sajnos nem találták alkalmasnak.

A Sziklakórház az állam tulajdona. Kezelője, a Szent János Kórház szívesen megválna tőle, már meg is írták levelüket a fővárosi önkormányzatnak, hogy adja át a kétezer négyzetméteres pincerendszert Budavár önkormányzatának. Nagy Péter Pál, a Szent János Kórház főigazgatója azt mondja: évente két és fél millió forintot költenek rá: világításra, műszaki berendezések karbantartására. A helyzetet bonyolítja, hogy a mai napig nincs helyrajzi száma és nincs nyilvántartásba véve.

A gázálarcokkal tömött ládák, pokrócok, tábori vaságyak külön termekben kaptak helyet - a ládákban sokáig fegyvereket sejtettek a kíváncsiak -, odébb gyógyszeresdobozok, rég lejárt szavatosságú fájdalomcsillapítók. A készletet akkor szállították ide, mikor megszűnt a János kórház törökbálinti raktára. A gondnok minden áldott éjjel végigjárja a föld alatti labirintust, ellenőrzi a világítást, szellőzést, takarít, és háromhavonta ágyat húz.

Görög Tibor, budavári önkormányzat alpolgármestere - a János kórház üzemeltető mérnökeként - a nyolcvanas években gyakran megfordult a Sziklakórházban. Mint mondja, nyáron tárgyalt a Szent János Kórház főigazgatójával az átvételről, de a tisztázatlan tulajdonviszonyok miatt lelassultak a tárgyalások. A tervek szerint egybenyitnák a Várbarlanggal, így bővülnének a látványosságok egy hidegháború korából fennmaradt kórházmúzeummal, az üres helyiségekben pedig kiállítások, tárlatok nyílhatnának. Mint ismeretes, a budavári önkormányzat ideiglenesen bezárta a Várbarlangot, e lépést többek között a látogatók csekély száma indokolta. A működési költség idén mintegy nyolcmillió forint volt, ám a belépőjegyek mindössze kétmillió forintot hoztak. Görög Tibor szerint az egybenyitással remélhetőleg megemelkedne a Várbarlang látogatóinak száma, és a belépőjegyekből immár fedezni tudnák a Sziklakórházzal kibővített barlangrendszer üzemeltetési költségeit.

Sziklakórház, kórház

2002-07-10 15:02:05

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop