Hirdetés

Dunai fürdőzés szalmonellával

Duna, fertőzés, veszély |

Népszabadság   Népszabadság

A fertőzésveszély miatt az idén sem javasolják a szakemberek, hogy a Dunában fürödjünk. A Budapest környéki tavak azonban szinte kivétel nélkül alkalmasak a strandolásra. Függetlenül a víz minőségétől a folyóban és az állóvizekben az év első öt hónapjában több mint harmincan vesztették életüket.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) fővárosi intézete kéthetente ellenőrzi a Duna és a soroksári Duna-ág bakteriológiai szenynyezettségét, az eredmények ismeretében nem ajánlják a fürdést, mert a víz bőrgyulladásos panaszokat, bélrendszeri szalmonellás fertőzéseket okozhat - tudtuk meg dr. Némedi Lászlótól az ÁNTSZ osztályvezetőjétől. A városban található egyéb vízfolyások: a Rákos, a Szilas-patak és az Ördög-árok leginkább csatornához hasonlatosak. Jó hír viszont a halásztelki, ráckevei vagy tasi hétvégiház-tulajdonosoknak, hogy ezeken a területeken egészségkárosodás nélkül lehet úszni a folyóban, öt helyen kiépített strand is várja az érdeklődőket.

A strandolók leginkább a Margit-sziget déli részét, a Római-partot, az Óbudai-szigetet, a soroksári Molnár-szigetet és a nagytétényi múzeum előtti részt kedvelik. Utóbbinál tábla is tiltja a fürdést, máshol azonban nem látni ilyeneket. Ezekről egyébként a helyi önkormányzatoknak kellene gondoskodniuk.

A Duna főváros feletti és alatti szakasza sehol nem lehet benne fürödni. A tavak viszont Budakalász kivételével jó minőségűek - állítja dr. Kelemen Erzsébet osztályvezető. Budakalászon jelenlegis bánya üzemel, ennek ellenére forróbb nyári napokon ezrek pihennek a víz partján. Nyugodtan felkereshetjük viszont az Omszk-tavat, a pócsmegyeri, a veresegyházi, gyömrői, domonyi, taksonyi, dunaharaszti és délegyházi tavakat. A fóti tó környéke viszont meglehetősen elhanyagolt, bokáig ér a szemét, az őrbottyáni tó pedig tavaly óta horgászlétesítménnyé alakult át. A rendőrök ritkán zaklatják az illegális fürdőzőket, a hatóságok leginkább a szabálytalanul parkolókra figyelnek fel. A nem kijelölt részeken strandolók egyébként szabálysértési bírsággal bűnhődhetnek vétkeikért.

A főváros környéki bányatavakban tavaly kilenc ember vesztette életét. Az idén egy emberéletet követelt a figyelmetlenség. Monor mellett három csónakázó alatt, a parttól ötven méterre sülylyedt el egy csónak, amelynek egyik utasa vízbe fulladt. Mivel a tavak többsége magánterületen van, a rendőrség ezért nem képes ellenőrizni, hogy a bányatavakon betartják-e a fürdőzés rendjét vagy a vízi sportokra vonatkozó szabályokat. Legtöbbször csak akkor érkeznek a helyszínre, ha valamilyen baleset, haláleset vagy bűncselekmény történt.

Rendészeti szempontból egyszerűbb a Duna felügyelete. Mint arról Barnácz István alezredes, a Dunai Vízirendészeti Kapitányság közrendvédelmi osztályának vezetője tájékoztatott, az idén már harmincegy ember - huszonnégy férfi és hét nő - fulladt vízbe. Közülük négy volt tizennyolc éven aluli, és ebből három olyan gyerek, aki még nem töltötte be tizennegyedik életévét. Az egyik embercsempészek áldozata lett, amikor a határon átkelő csónak elsüllyedt, egy jégbeszakadt, egy pedig a Duna partján kerékpározva esett vízbe és fulladt meg. Tavaly hetvenhat ember vesztette életét a Dunában. A tragédiák fele nyáron történik, hiszen akkor többen és gyakrabban keresik fel a kánikulában vonzó vízpartot. Fekete évként jegyzik 1992-t, akkor ugyanis 129 ember fulladt a Dunába. Csak júliusbanés augusztusban hatvankét áldozatot követelt a folyó. Azon a nyáron negyven napig nem esett az eső, így az átlagosnál is többen kerestek enyhülést a vízparton.

A vízminőség változását július elejétől az interneten is nyomon követhetjük a https://www.joboki.hu/nekap címen.

Duna, fertőzés, veszély

2002-07-10 13:49:31

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop