Hirdetés

Veszélyben az egészségügy?

kórház, egészségügy, közgyűlés, főváros |

Népszabadság   Népszabadság

A fővárosi Fidesz-frakció szerint a főpolgármester az egyes kórházakat, illetve főigazgatóit nem azonos mércével méri. A város vezetői úgy gondolják, vannak, akikkel szemben be kell tartani a jogszabályok által előírt intézkedéseket, és vannak, akikre ugyanezek a jogszabályok nem vonatkoznak - hangzott el egy tegnapi tájékoztatón.

A Fővárosi Közgyűlés Fidesz-MDF-MKDSZ képviselőcsoportja az idén már harmadik alkalommal invitálta tájékoztatóra a sajtó képviselőit, hogy értetlenségüket és nemtetszésüket fejezzék ki a városvezetés egészségpolitikájával kapcsolatban. A tegnapi tájékoztatón - a korábbiakhoz hasonlóan - ismét szóba került a Szent János Kórház ügye. Mint arra dr. Kupper András, az egészségügyi és sportbizottság fideszes alelnöke rámutatott, a közgyűlés novemberben tárgyalta a Szent János Kórház adósságának ügyét, az akkori előterjesztés nem javasolta önkormányzati biztos kirendelését az intézménybe. Ajkay Zoltán, az MSZP frakcióvezetője és a János kórház felügyelőtanácsának elnöke nyilatkozataiban eleinte támogatta az önkormányzati biztos kinevezését, ezzel szemben a közgyűlésen (frakciójával együtt) nem fogadta el a javaslatot. Ugyanakkor a csepeli és a Szent István Kórházra vonatkozó előterjesztésben, amelyet ma tárgyal a Fővárosi Közgyűlés, a városvezetés szükségesnek tartja az önkormányzati biztosok kinevezését. A Fidesz-MDF-MKDSZ képviselőcsoport sérelmesnek és érthetetlennek tartja azt is, hogy míg az István és a csepeli kórház esetében az intézkedési terv benyújtását és elfogadását megelőzte a kórház szakértői átvilágítása, addig a János kórház átvilágításáról január 15-én elkészült szakértői anyagot még meg sem kapták a képviselők, a felügyelőtanács tagjai, de még az egészségügyi bizottság tagjai sem. Dr. Kupper András úgy véli, a főpolgármester nem azonos mércével méri a fővárosi kórházak és azok igazgatóinak helyzetét.

Meg nem erősített információink szerint egyébként a főváros eláll attól a szándékától, hogy - a kórházakkal szembeni több milliárdot kitevő tartozások miatt - beperelje az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat. A jelenlegi hitelfolyósítási szisztéma alapján azonban nem kizárt, hogy az OEP fog keresetet benyújtani a főváros ellen. A fővárosi önkormányzat ugyanis helytelenül és jogellenesen jár el, mikor "pénzintézetként" kamattal terhelt hitelt folyósít saját intézményeinek, amelyek a kölcsönt főként OEP-pénzekből kénytelenek visszafizetni.

Úgy tudjuk, a csepeli 90, a Szent István Kórház pedig 250 millió forintos városházi hitelhez jut, ha a közgyűlés ma áldását adja a javaslatra. Ezenfelül mindkét intézmény jelentős összegű, vissza nem térítendő kölcsönt kap a végkielégítések kifizetésére. Ezt a pénzt a főváros úgymond meghitelezi az OEP-nek.

Szó esett arról a szándéknyilatkozatról is, melyet a képviselőcsoport holnap nyújt be a Fővárosi Közgyűlésnek. Ebben a képviselők üdvözlik Demszky Gábornak a Budapesti Agglomeráció Fejlesztési Tanács létrehozásával kapcsolatos elképzelését. Dr. Juharos Róbert, a tulajdonosi bizottság elnöke szerint ez a lépés alapjaiban fogja megváltoztatni az eddigi, itt-ott diszharmonikusan működő várospolitikát, és Budapest ezentúl nem városállamként, hanem egy régió központjaként fog funkcionálni.

kórház, egészségügy, közgyűlés, főváros

2002-07-10 13:06:44

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop