Hirdetés

Betegképviselők a kórházakban

kórház, betegképviselők |

Népszabadság   Népszabadság

Sikeresnek ígérkezik az a négy hazai kórházban megkezdett betegképviseleti modellkísérlet, amelyet a Szószóló Alapítvány a Soros Alapítvány támogatásával indítottak az idei első negyedévben. Az egy-másfél évesre tervezett kísérlet első fél éve alatt a betegek panaszos ügyeinek 80 százaléka megnyugtató megoldással végződött.

A fővárosi Szent Imre, a szigetvári városi, a pécsi honvéd- és a Kerpel Frónius Ödön Gyermekkórházban jelenleg is dolgozik a Szószóló Alapítvány által márciustól felkészített öt betegképviselő - mondta el Matkó Ida, az Egészségügyi Tudományos Tanács tudományos és kutatásetikai bizottságának tagja.

Hatvanhét betegpanasz közül 26 esetben az egészségügyi ellátáshoz való jog sérült. Tizennyolcszor a beteg emberi méltóságát nem tartották tiszteletben az egészségügyi intézményben, 13 betegnél nem a beteg megfelelő tájékoztatása után kérték egyetértését az orvosi beavatkozáshoz, tíz esetben pedig a titoktartáshoz és a magánszférához való jogot érte sérelem.

Az eddigi eredmények alapján az orvosok több mint fele nyitottan fordult a betegképviselők felé, igaz, a modellkísérletben részt vevő kórházak önként fogadták be az új egészségügyi törvény tervezete alapján a magyar egészségügyben is meghonosítani kívánt betegjogi képviselőket.

Rozsos Erszébet betegképviselő úgy tapasztalta, hogy a betegek nagy része is tájékozatlan. A konfliktussal járó esetekben legnagyobbrészt azzal értek el eredményt, hogy az érdekelteket "beszélő viszonyba hozták egymással".

Kérdéseinkre válaszolva Matkó Ida elmondta: a betegjogi képviselőknek minden szempontból függetlenül kellene működniük az egészségügytől. (A törvényjavaslat szerint az ombudsmanok a tisztiorvosi szolgálat keretében működnének.) Sándor Judit egészségügyi jogász, a Közép-Európa Egyetem munkatársa elképzelhetőnek tartja, hogy a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséghez vagy az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosi Hivatalához tartozzanak. Szerinte a nem feltétlenül jogász végzettségű betegképviselőket a modellkísérlet után sem célszerű azonnal "rászabadítani" a kórházakra, működésüket oktatásnak kell megelőznie. Szolnoki kórház csődközelben

Új önkormányzati biztost nevezett ki a Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyűlés tegnapi ülésén a Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézethez. A feladatot korábban Nagy Lajos látta el, aki az általa végzett vizsgálat befejezését követően egészségügyi okokra hivatkozva megbízatásáról lemondott. A testület Kató Gábort nevezte ki önkormányzati biztosnak; az ő feladata annak a programnak a kidolgozása lesz, amely a gazdálkodás stabilizálását elősegíti. A közgyűlés megvitatta a csődközelbe került kórház nehéz pénzügyi helyzetéről szóló jelentést. A személyi felelősség megállapításakor nézetkülönbség alakult ki az ülés résztvevői között. A Fidesz - MPP és az MDF frakcióvezetői javasolták a közgyűlésnek dr. Varga Gábor főigazgatói megbízásának visszavonását alkalmatlanság és bizalommegingás címén. A kérdésről nem szavaztak az MSZP és SZDSZ többségű testület tagjai, a személyi kérdés megvitatását levették a napirendről. Dr. Varga Gábor főigazgató tudósítónknak elmondta: nem ők gazdálkodnak rosszul. - A kórház - mondta a főigazgató - azért került nehéz gazdasági helyzetbe, mert az intézmény kiadásai nincsenek egyensúlyban a bevételeikkel; kevésnek tartják a társadalombiztosítástól és a megyei önkormányzattól kapott támogatást.

kórház, betegképviselők

2002-07-10 10:54:55

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop