Hirdetés

A recesszió és az egészség

Van egy mondás, amely szerint, ha az Egyesült Államok náthás, Latin-Amerika tüdőgyulladást kap. De vajon mi történik Latin-Amerikában, ha az Egyesült Államoknak van tüdőgyulladása? Máris egyértelmű, hogy a globális pénzügyi válság igen negatív hatással lesz a dél-amerikai népesség egészségi állapotára. (És vajon mi lesz Magyarországon?)

egészségpolitika, recesszió, válság |

InforMed Hírek7   InforMed | Dobos, L.

A korábbi gazdasági válságok idején a kormányok elsősorban az egészségügyi kiadásokat fogták vissza, mert ez tűnt kézenfekvő megoldásnak. Az egészségügyre fordított kiadások csökkentése azonban legyengíti az egészségügyi ellátó rendszert, és az ennek eredményeképpen bekövetkező válságnak sokkal tartósabb hatása lesz, mint a gazdasági krízisnek.

Ma világos, hogy a lehető legrosszabb, amit a kormányok tehetnek, hogy csökkentik az egészségügyre fordított pénzt, helyette a hatékonyságot kell növelni, és megszüntetni a pazarlást. Most olyan időket élünk, amikor több pénz kell az egészségügyre.

Mind az egyénre, mind teljes népességekre nézve igen káros az egészségügyi kiadások visszafogása. Epidemiológiai vizsgálatok bizonyítják, hogy a pénzügyi válságok idején a legsérülékenyebb csoportokban – a szegények, az idősek és a kisgyermekek körében – nő a megbetegedések és a halálozások száma.

Gondos elemzések kimutatták, hogy az 1995-ös mexikói válság alatt 7 000 kisgyermek és 20 000 idős ember halt meg a válság következtében.

Miért? A növekvő munkanélküliség az egészségbiztosítás elvesztésével jár, ezért az egészséggel kapcsolatos kiadásokra nem telik az embereknek. Ha jövedelmük csökken, az emberek éppen az egészségükre fordítanak kevesebbet vagy semmit. A gazdasági válságban tehát többszörös ördögi körök alakulnak ki.

Különösen rossz a helyzet a napi kezelést igénylő betegségek esetén. Hogyan kezelhető a diabétesz, ha valakinek nem telik gyógyszerre? Hogyan lehet korán felismerni például az emlőrákot, ha nem telik mammográfiás vizsgálatra? Ha az anya nem engedheti meg magának a terhesség alatti szűrővizsgálatokat, hogyan kerülhetők el a gyermekek élethosszig tartó betegségei?

Míg a gazdasági válság akár rövid életű is lehet, az egészségügyi válság hosszan tartó és folyamatos. Itt az ideje, hogy a kormányok mindent megtegyenek a népesség egészsége érdekében, és ne úgy igyekezzenek kikerülni a rövid távú gazdasági krízisből, hogy hosszú távú egészségi katasztrófába sodorják a családokat. Abból nehezebb ugyanis kilábalni, mint a gazdasági válságból.

Newsweek
egészségpolitika, recesszió, válság

2009-01-09 14:31:34

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop