Hirdetés

Elsősegély a tányérunkról

Mindig is sejtettük, és most bebizonyosodott! – Lett légyen szó depresszióról, menstruációs panaszokról vagy éppen krónikus fáradtságról, az ok gyakran egészen egyszerű: szervezetünkből hiányoznak a megfelelő tápanyagok. Nézzük csak, hogyan segíthetünk magunkon a helyes táplálkozással...

|

Ideál - Reforméletmód magazin 2004 ;16(11):11-11   Celsus Kft. | Perger, A.

A fájdalomcsillapítók, a hashajtók és a depressziót ellensúlyozó szerek szinte állandóan a patikák pultjain vannak. Pedig nem minden kis probléma esetén van értelme a tablettáknak, poroknak, cseppeknek. Az egészen „természetes” élelmiszerek is sok olyan hatóanyagot tartalmaznak, amelyek helyrebillentik szervezetünk elveszett egyensúlyát, helyreállítják kémiáját. Mégpedig gyengéd, természetes módon.

Kimerültségre – müzli

A krónikus fáradtságnak számos oka lehet. Ezek egyike az alacsony vércukorszint, amit a magas cukortartalmú, ballasztanyagokban szegény élelmiszerek fogyasztása idézhet elő. Megoldás: a főétkezések között nassoljunk egy kicsit, s ehhez válasszunk teljes kiőrlésű gabonából készült müzliszeletet, gyümölcsöt, zöldséget! A vércukorszint stabilizálásában segít a króm is, mely bőven van a gabonában, a tojássárgájában, a sajtban és a marhahúsban. A nőknél gyakran a vashiány is oka az állandó fáradtságnak. Pótolható mák, szójatermékek, hüvelyesek, köles és csalántea fogyasztásával. A C-vitamin pedig – narancslé, gyümölcsök, zöldségek – elősegíti a vas felszívódását.

Székrekedés ellen – káposzta

A székrekedés valóban egyike a leggyakoribb női problémáknak. A fő ok a ballasztanyagok hiánya. Ezek az emészthetetlen növényi rostok fellelhetők a teljes kiőrlésű gabonából készült termékekben, a gyümölcsökben (különösen a szárítottakban) és a zöldségekben, kiemelkedően a káposztában. Ezen túl ok lehet még a minimális folyadékfogyasztás is. Ahhoz, hogy ezek a rostok megduzzadjanak, rengeteg folyadékra van szükség, legalább napi két literre!

További segítség a bélnek: savanyú káposzta, aludttej, erős fűszerek. Figyeljünk rá, hogy minden ételt alaposan megrágjunk!

Fejfájásra – banán

A fejfájást kiválthatják többek között rejtett betegségek, vagy az élelmiszerekben található adalékanyagok. Gyakori és könnyen kiküszöbölhető ok az alacsony vércukorszint. Ennek legjobb ellenszere pedig nem az édesség vagy a szőlőcukor, hanem a ballasztanyagokban gazdag szénhidrátok, pl. a teljes kiőrlésű gabonából készült kenyér vagy a banán. A kutatások kimutatták, hogy a tiamin nevű B-vitamin és a szelén nyomelem fájdalomcsillapítóként hathat. Mindkettőnek jó forrása: diók, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabona.

Rosszkedv ellen – joghurt

Az agy „jókedvanyagait” a szervezet az élelmiszerek alkotórészeiből állítja elő. A hangulatot tehát – bizonyos fokig – javíthatjuk a megfelelő étlap összeállításával. Fő hozzávalók a szénhidrátok és egy kis tojásfehérje (pl. túró, joghurt). Ezekből termelődik a szerotonin nevű boldogsághormon. A jó működéshez agyunknak szüksége van ezenkívül folsavra (megtalálható a zöld színű zöldségekben, pl. a spenótban) és C-vitaminra (a gyümölcsökben és a zöldségekben).

Nehéz napokra – szója

Ha fájdalmas a menstruációnk, fogyasszunk gyakran lazacot vagy más zsíros halat, heringet, makrélát! A halolajok gátolják az olyan gyulladásos folyamatokat, amelyek kiváltják ezeket a fájdalmakat. Másrészt viszont zsírszegény ételeket válasszunk, vagyis kevés zsíros húst, tejszínt, sajtot, süteményt. A menstruáció előtti hangulatingadozások ellen hatásos a tejtermékekből a kalcium és a B-vitaminok, különösen pl. a gabonában, a szójában és a lencsében található B 6 -vitamin.

Érdemes még figyelembe venni néhány általános alapszabályt, ezekről alább olvashatunk. Súlyos panaszok esetén természetesen mindig keressük fel az orvost!

Érezzük jól magunkat!

Íme néhány alapvető táplálkozási szabály, amelyet problémamentesség esetén is érdemes betartani, hogy biztosítsuk jó közérzetünket, és megelőzhessük a betegségeket:

Csak olyan dolgokat fogyasszunk, amiket szeretünk és amik jót tesznek nekünk. Nem minden gyomor egyforma. Tegyük félre az állítólag „szuperegészséges” élelmiszereket, mint amilyen a müzli és a nyers zöldségek, ha úgy érezzük, hogy megviselik a gyomrunkat! Ugyanakkor – mértékkel – még a kevés édesség, csokoládé és süti is megengedett, ha jobb lesz tőlük a közérzetünk.

Fogyasszunk lehetőség szerint sokféle ételt! Ezáltal nemcsak az ízlelőidegeket elégítjük ki, hanem a természetes anyagokkal való ellátás is jobb.

Ügyeljünk rá, hogy lehetőleg természetes formájukban megtartott és mesterséges adalékanyagoktól mentes élelmiszereket fogyasszunk!

Perger Adrienne

2004-10-29 14:57:28

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop