Hirdetés

Csodatévő túró-lenolaj-kúra

A természetgyógyászok évszázadok óta általános csodaszerként alkalmazzák a túró-lenolaj-kúrát. Mi a titka? Az esszenciális zsírsavak, melyek számtalan esetben segítenek...

|

Ideál - Reforméletmód magazin 2005 ;17(3):36-37   Celsus Kft. | Mercz, M.

A zsír a fehérje és a szénhidrátok mellett szervezetünk legfontosabb építőelemei közé tartozik. A zsírok/olajok kérdése azonban kétélű dolog. Különbséget kell tennünk a zsírok/olajok között. Míg az egyik fajta zsír kimondottan hizlal, és anyagcserezavarokat okoz, érelmeszesedést, szívinfarktust, szervelzsírosodást, máj- és epefunkciós zavarokat, reumát, ízületi megbetegedéseket, s akár daganatképződést is kiválthat, addig a másik típusú megakadályozza ugyanezen betegségek kialakulását, illetve segíthet meggyógyítani a már meglévő betegségeket.

A zsírok kémiája

A zsír és zsír közötti hatalmas különbségek nyilvánvalóvá válásához kiránduljunk egy kicsit a kémia birodalmába!

A zsírok glicerinből állnak, ezeknek három águk van. Minden ághoz kapcsolódik egy zsírsavlánc, ezért is nevezik őket triglicerideknek. Míg a glicerinmolekula minden zsírban és olajban egyforma, addig a hozzá kapcsolódó zsírsavak eltérőek lehetnek, s így meghatározzák az adott termék tulajdonságait. A vaj esetében a lánc 4 szemből, kókuszzsír és pálmamagolaj esetében 14, illetve 16 szemből áll.

Különösen fontos szerepet játszik a zsírsavban megkötött szén és hidrogén menynyisége, mert ez határozza meg a zsíranyagcsere aktivitását szervezetünkben.

A szénatomok telítettségétől függően telített, egyszerűen és többszörösen telítetlen zsírsavakról beszélünk.

A telített zsírsavak - vajban, faggyúban, zsírban, kókuszzsírban - reakciószegények és sűrítik a vért, ezért kevéssé hasznosak anyagcsere-folyamataink szempontjából. Csak kis mennyiségben ajánlott fogyasztani őket!

Az egyszerűen telítetlen zsírsavak - olívaolaj, mogyoróolaj - kedvező hatással vannak szervezetünkre, a többszörösen telítetlenek pedig már gyógyhatással is rendelkeznek. Szervezetünk életfunkcióihoz elengedhetetlenül szükségesek, ezért is nevezik őket esszenciális zsírsavaknak. Hidegen sajtolt növényi olajok formájában kell ellátni velük szervezetünket.

Zsír- és fehérje-anyagcsere

Dr. Johanna Budwig elsőként ismerte fel a zsíranyagcsere alapvető törvényeit, és rájött arra is, hogy az esszenciális zsírsavak hiánya, illetve a nagy mennyiségben jelen lévő telített zsírsavak rengeteg zavart okoznak az emberi szervezetben. Vizsgálatai közben bukkant rá a lenolajra, amely nagyon gazdag háromszorosan telítetlen zsírsavakban, ezáltal különösen nagy hatóerővel rendelkezik.

Felfedezte, hogy a telítetlen zsírsavak, amelyek elektromosan negatív töltéssel rendelkeznek, elsősorban a túróban található pozitív töltésű, kéntartalmú fehérjemolekulákat vonzzák. Ezekkel vegyülnek, és ezáltal vízben oldódóvá válnak. Ily módon olyan értékes lipoproteinek keletkeznek, amelyek irányítják a teljes víz-, enzim- és hormonháztartást, serkentik a mirigyrendszer „egészséges” váladéktermelését, és vízben oldhatóságuknak köszönhetően képesek behatolni a finom vérkapillárisokba.

Létfontosságú sejtlégzés

Telítetlen zsírsavak nélkül még elegendő mennyiségű oxigén jelenlétében is megfulladnánk, hiszen ezek a zsírsavak jelentős szerepet játszanak sejtjeink légzésében. Levegő és táplálék nélkül nem élhetünk, de telítetlen zsírsavak nélkül sem!

Az egészséges zsírok hiánya különösen szívünket terheli meg, hiszen ugyanazt a mennyiségű vért kétszer-háromszor is át kell keringetnie a szervezetünkön, míg szöveteink elegendő oxigénhez jutnak.

Csak a biooxidáció segítségével mehetnek végbe szervezetünkben zavartalanul a legfontosabb égési - elsősorban zsírégetési - folyamatok. Ugyanakkor a telített zsírsavak elégetése telítetlenek nélkül lehetetlen.

LÉNYEGES! Hiányuk esetén lerakódások keletkezhetnek ereinkben, szerveinkben, szöveteinkben, ideális telephelyet kialakítva a szervezetünkbe kerülő mérgeknek, idegen anyagoknak és káros mikroorganizmusoknak. A környezetünkből, táplálékainkból és a gyógyszerekből származó mérgek, vegyi anyagok és nehézfémek is ezekben a zsírrétegekben raktározódnak el.

Amit magunk is megtehetünk...

Tulajdonképpen meglepő, hogy egy ilyen egyszerű módszerrel, mint amilyen a fehérjék és az esszenciális zsírsavak összjátékán alapuló túró-lenolaj-kúra, fékezhető a sejtek elfajulása.

JÓ HÍR! Tudatos táplálkozással hozzájárulhatunk szervezetünk biológiai-dinamikai egyensúlyához! Ennek érdekében törekedjünk arra, hogy elkerüljük a finomított zsírokat!

A margarinok, a sütéshez használt zsírok és a salátaöntetek előállításuk során elveszítik legértékesebb alkotóelemüket, az esszenciális zsírsavakat, ezért az emberi szervezet számára teljességgel értéktelenné válnak. Miután a fogyasztók egyre inkább elutasítják ezt a fajta előállítási formát, a gyártók áttértek a hidegpréselésre.

HASZNOS TUDNI! Az oldószerek maradékát grátisz élvezhetjük az olcsó, hidegen sajtolt olajokban!

Ha olajat vásárolunk, feltétlenül ügyeljünk arra, hogy előállításának hőmérséklete ne haladja meg a 40 Celsius-fokot, s hogy a termék ne tartalmazzon semmilyen kémiai segédanyagot! Miután ezt elég nehéz ellenőrizni, a legjobb, ha a termékeket gyógynövényboltokban, reformélelmiszereket forgalmazó üzletekben vásároljuk meg!

Fő a kíméletes bánásmód!

Már az ókori egyiptomiak is „folyékony aranynak” nevezték a hidegen sajtolt olajokat, és mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban szívesen alkalmazták őket. Mivel a hidegen sajtolt olajok érzékenyek az oxigénre és a fényre, ezért sötét üvegben tároljuk! Az igen aktív lenolaj különösen gyorsan megavasodik, ha fény és oxigén éri, ezért a kinyitott üveg tartalmát egy héten belül használjuk el! Lehetőleg mindig csak kis kiszereléseket vásároljunk, és tartsuk az üveget a hűtőszekrényben!

Ha lehetséges, ne hevítsük az olajakat 40 °C fok fölé, a már kész ételt ízesítsük vele! Csak így lehetünk biztosak abban, hogy értékes alkotóelemei nem károsodnak, s az olaj senkinek sem lesz kárára. A zsírok hevítésekor ugyanis - grillezés, sütés, frittírozás során - szénhidrogén keletkezik, ami hasonlóan káros, mint a dohányzáskor belélegzett füst. Különösen rossz hatású a hevített zsírok és a keményítő összekapcsolódása, ezért igyekezzük kerülni az olyan ételeket, amelyek túlnyomó többségükben lisztből és zsírból állnak! Ilyen például: a fánk, a palacsinta, a zsírban sült sütemények, a sült krumpli, a hasábburgonya, a chips.

Parazitózis

Az amerikai biofizikus, Dr. Hulda Clark szerint a környezeti mérgek és a nehézfémek ideális táptalajt képeznek a nagyobb paraziták, a giliszták és a piócák számára is, ugyanis zavartalan növekedést tesznek lehetővé számukra a szervekben és a szövetekben.

Recept az egészséghez

Vegyünk személyenként 2 evőkanál őrölt lenmagot, másfél evőkanál lenolajat és 50 g sovány túrót, majd keverjük jól össze! Fogyaszthatjuk önmagában, vagy mézzel és gyümölcsökkel, de meghinthetjük olajos magvakkal is, esetleg fűszerezett túróként is tálalhatjuk. Számos variációban beépíthetjük mindennapi táplálkozásunkba.

(folytatjuk)

Mercz Mária

2005-03-07 18:21:51

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop