Hirdetés

Az ivóvízről

Legyen az ivóvíz mikrobiológiai szempontból ártalmatlan.

víz, ivóvíz, mikrobiológia, fertőzés, járvány, higiénia |

Gyógy-ír   Kisalföld

Mikrobiológiai követelmények

A víz nem csak az egyik legfontosabb összetevője minden élő szervezetnek, hanem több tízezer élőlényfaj kizárólagos élettere. A mikroszkóp felfedezését követően döbbent rá az emberiség, hogy a felszíni víz egy-egy milliliterjében több ezer mikroorganizmus található. Fokozatosan derült ki, hogy a vízben élő és szaporodó mikroorganizmusok többsége az emberi szervezet számára nem jelent veszélyt.

Ugyanakkor az is világossá vált, hogy néhány fertőző betegség kórokozója a vízbe kerülve 2-3 hétig képes életben maradni. Ilyen kórokozók a kolerát előidéző vibrió, a hastífuszt kiváltó tífuszbaktérium vagy a vérhas kórokozójaként ismert Shigella baktérium. A vírusok közül a májgyulladást előidéző, úgynevezett "hepatitis A" vírus képes víz útján terjedni. Ezek a betegségeket előidéző mikroorganizmusok nem természetes "lakói" a víznek, hanem székletből vagy azt tartalmazó szennyvizekből kerülnek, illetve kerülhetnek a vízbe. A kolera - mint fertőző betegség - fennmaradásában nagy szerepet játszik az indiai Gangeshez, mint szent folyóhoz kapcsolódó rituálé. A gyógyulni vágyók (többek között a kolerás betegek) a folyóban fürdenek, más gyógyulni vágyók pedig közvetlenül a folyóból isznak. (A kolerára jellemző a nagymérvű, nehezen csillapítható hasmenés.) Az elmúlt 100 év során több nagy járvány is volt, amelyet ivóvíz terjesztett a világ nagyvárosaiban. A kisebb fel nem jegyzett járványok száma pedig több ezerre tehető, amelyek egy-egy falusi település közkútjáról indultak ki.

Éppen ezért, mivel az 1800-as évek végén már ismertté vált az ivóvíz fertőzőbetegség-terjesztő szerepe, a civilizált országokban törvények, jogszabályok születtek a lakosság ivóvízellátására vonatkozóan. A jogszabályok végrehajtásának gyorsasága nagyban függött az adott ország gazdasági helyzetétől.

Az ivóvíz útján terjedő járványok megakadályozását szolgálták a kutak létesítésére, védőterületére, a kút szerkezetének kialakítására vonatkozó előírások. Az előírások szigorúsága különböző attól függően, hogy egy családot vagy egy egész települést lát-e el a kút. Minden előírás, szabály lényege az, hogy megóvja a kutat az emberi és állati ürülék bemosódásától.

Jelenleg megyénk vezetékes vízellátása 100 százalékos. A vezetékes vízellátás körülményei kizárják az ivóvíz kutaknál történő szennyeződését. Ennek fenntartása nagy fegyelmet és folyamatos karbantartást követel. Különös gondosságot igényel egyes vezetékszakaszok cseréje. A beépítésre kerülő csövek tárolásuk, szállításuk során gyakran szennyeződnek többek között rágcsálók, madarak ürülékével is. Ezért szükséges az újonnan kiépített vezetékek tisztítása, fertőtlenítése és az ezt követő bakteriológiai vizsgálat.

víz, ivóvíz, mikrobiológia, fertőzés, járvány, higiénia

2002-07-18 13:39:42

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop