Hirdetés

Tippek szúnyogűzésre

A meleg évszak beköszöntével megjelennek a vízparti ragadozók: a szúnyogok. A trópusi éghajlatra induló nyaralók pedig közeli rokonaikkal, a moszkitókkal ismerkedhetnek. Ezek a vérszívók is kórokozókat, betegségeket terjeszthetnek, a bőrön keletkező égető foltokon kívül pedig allergiás reakciókat válthatnak ki. Az egyetlen igazi megoldást csak a rovarűző szerek jelenthetik.

szúnyog, moszkító, allergia |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Dénes, V.

Legjobb védekezés a támadás

A moszkitók és szúnyogok mindenre azonnal lecsapnak, aminek az ereiben meleg vér csörgedezik. Ugyanis ebben a testnedvben találja meg a szaporodásához elengedhetetlen fehérjéket, "hozzávalókat". Igazi ragadozók, a náluk milliószor nagyobb embert is "megtámadják" - félelem nélkül. Maga a szúrás nem fáj, meg sem érezzük, a viszkető érzést a hátramaradó nyál okozza. Az első reakciónk általában a csapkodás. Egy kisebb, zárt szobában megteszi a spray is, de hogyan tudnánk elfedni a "vér szagát"?

A szurkálók összetett érzékelőrendszerük segítségével meg tudják állapítani a levegő hőmérsékletét és nedvességtartalmát. Ebből következtetnek arra, hol lehet az alkalmas célpont. Megközelítve áldozatukat, addig köröznek az áramlattal, amíg meg nem találják a bőrfelület legvékonyabb és legalkalmasabb részét. Nagyon kellemetlen az apró, pici, fekete púpos szúnyogok, bögölyök csípése. A szúnyogok különösen a nyári zivatar előtt támadnak.

ROVARIRTÓ SZEREK

A rovarírtók olyan folyadékok, amelyek fagyáspontja nagyon alacsony. Vagyis hatékonyan alkalmazható a szúnyogok ellen. A bőr bevonása után a levegővel érintkezve rögtön "megfagynak", így hűtik annak felületét. Vagyis kémiai összetételüknek köszönhetően megváltoztatják a testfelület hőmérsékletét és nedvességét, ezzel csapják be a rovarok radarjait. Még a test környéki levegő hőmérséklete is csökken: 1,75 fokkal - tehát többé nem létezünk a moszkitók számára.

MIT HASZNÁLJUNK?

Vannak szintetikus-, az illóolajos és a növényi olajos-alkoholos alapú hatóanyagúak.

Rovarírtó krémek: Ide tartoznak a DEET, DMP és BAP feliratú tubusok. Az ilyen kémiai összetevők tartós védelmet biztosítanak és ritkábban váltanak ki allergiás reakciót, mint például az illóolaj alapú kencék. Hátrányuk azonban, hogy többféle mellékhatást válthatnak ki. Kivétel a BAP, amelyről eddig nem tudtak semmilyen káros következményt kimutatni.

Illóolajok: Az illóolaj alapú szerek (amelyeket például eukaliptuszból, levendulából, ibolyából vagy borsmentából nyernek) már régóta ismertek. Tartósságuk azonban véges, mivel gyorsan párolognak. Ráadásul nem biztos, hogy mindenki kellemesnek érzi illatukat. Érzékeny bőrűeknek nem ajánlatos ilyen riasztókat használni, náluk kiütés, bőrpír jelentkezhet.

Rovarirtó spray-k: A növényi olaj és alkohol kombinációjából jöttek létre a legmodernebb spray-k. Növényi összetevőként ugyanis általában kókuszzsírt használnak, amely ily módon bőrápoló (esetenként napvédő) hatással ruházza fel alkalmazóját. A hatóidő hosszú, akár hat-nyolc órán keresztül is tart.

Hűsítő gélek: Strandon mezítláb futkározó gyermekünk méhbe vagy darázsba léphet. Gyógyszertárakban vásárolhatunk antihisztaminikumot tartalmazó kenőcsöket, géleket, amelyek hűtik a csípés okozta bőrduzzanatokat, csökkentik a viszkető érzést, megszüntetik a bőrpírt. De biztos, tökéletes megoldást egy szer sem nyújt.

Az általános tünetek vagy túlérzékenység esetén kérjük szakorvos segítségét. Az enyhe tünetek csillapítására a kalcium pezsgőtabletta nagyon kedvező hatású lehet.

JÓ TUDNI!

A kémiai összetevők szétmarhatják napszemüvegünket, körömlakkunkat, foltot hagynak perlon- és nylonanyagokon, kifakítják fürdőlepedőnket. Károsíthatják a nyálkahártyát (szemünk, szánk és orrunk kerül veszélybe), feltétlen el kell zárnunk gyermekek elől.

TANÁCSOK SZÚNYOGÛZÉSRE
  • A fedetlen bőrfelületek szúnyogriasztós kezelését kétóránként meg kell ismételni.
  • A lassan parázsló, rovarölő hatású gőzöket kibocsájtó füstölőtekercsek csak zárt térben hatásosak.
  • Fogyasszunk több B-vitamint. Ennek hatására a bőr a rovarok számára kellemetlen szagot áraszt.
  • Együnk fokhagymát, kellemetelen illata a bőrön keresztül kigőzölög, így riasztja a kis ragadazókat.
  • Ha a vízpart mellé utazunk, vagy nyaralni készülünk, vigyünk magunkkal elsősegélycsomagot!
  • Lakásunk ablakára szereljünk szúnyoghálót.



A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.
szúnyog, moszkító, allergia

2002-07-25 12:05:55

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop