Hirdetés

Édes élet panelban

A manapság egyre erőteljesebben érzékelhető „panellakás-ellenes” közhangulattal ellentétben aggodalomra semmi ok, mert a panelban is lehet harmonikus, barátságos, szép otthont olcsón kialakítani, néhány jó ötlet segítségével…

design, panel, otthon |

Ideál - Reforméletmód magazin 0200 ;19(6):84-85   Celsus Kft. | Sziebig, T.

A panellakásokat sokan az elmúlt rendszer ittfelejtett emlékeinek tartják, és kritizálják is alaposan. Ugyanakkor ma Magyarországon az emberek egyötöde él ilyen otthonban. Kétségtelen, hogy egy bérházzal vagy egy kertes házzal szemben a panelnek számos hátránya van, de ezek jelentős része orvosolható egy kis kreativitással, valamint a színek és fények tudatos alkalmazásával.

A hogyanban volt segítségünkre Fias Berta enterier designer, aki sok éven keresztül élt panellakásban, így személyes tapasztalatait és jó tanácsait csokorba szedhettük.

Optikai korrekció

Annak érdekében, hogy panellakásunk egyes hátrányain változtatni tudjunk, nem kell azonnal falakat bontani. Több problémán is segíthetünk azzal, hogy optikailag javítunk a helyzeten. Mielőtt azonban belevágnánk az átalakításokba, meg kell néznünk, hol, mekkora tér áll a rendelkezésünkre.

Ezekben a lakásokban - annak ellenére, hogy egyes típusoknál előfordulnak a nagyobb terek - általában a helyiségek kis mérete okozza az egyik legnagyobb problémát, mégsem kell behódolnunk a panelhez kapcsolódó dobozbazárt-érzésnek.

A tértágítás egyik alapvető módja a világos színek alkalmazása a falakon, a burkolatokon.

A panellakásokban különösen fontos az az íratlan szabály, hogy a plafon világosabb legyen, mint a falak, mert ez felfelé is tágítja a teret. Színes falak esetében a falszín sokkal világosabb árnyalatát érdemes alkalmazni a plafonon. (Fehér falaknál természetesen nem tudjuk még fehérebbre festetni a plafont, de semmiképp se legyen sötétebb!)

A fehér plafon és falak elsősorban az északi fekvésű lakásoknál jelentenek jó megoldást, mert visszaverik a fényt, amitől az adott helyiség világosabbnak látszik.

Tértágító hatása van még az azonos színű padlóburkolat alkalmazásának az egész lakásban, vagy akár csak az előszoba-konyha-étkező-mellékhelyiségek, tehát az egymás közelében lévő helyiségek területén.

A tágasság érzetét fokozhatjuk, ha az egész lakásban ugyanazt a színt vagy annak különféle árnyalatait alkalmazzuk a falakon. A bútorok és a kiegészítők színeivel pedig megadhatjuk az egyes terek sajátos és funkcióhoz illő hangulatát.

Tipp: figyeljünk arra, hogy a padlóburkolat sötétebb legyen, mint a fal vagy a falicsempe színe, mert ellenkező esetben az az érzésünk támadhat, hogy nincs biztonságos talaj a lábunk alatt, és ez hosszú távon lelki értelemben is bizonytalanságot idézhet elő!

Alacsony bútorokkal is meg tudjuk oldani az optikai térnövekedést. Tükröket is alkalmazhatunk erre a célra, ám hálószobába lehetőleg ne tegyünk tükröt, mert rezgése zavarhatja az alvást, és megijedhetünk, ha álmunkból felébredve meglátjuk magunkat. Egymással szembe se helyezzünk el tükröket, mert összezavarhat a tükröződés!

Hőérzet-befolyásoló tippek

A panel másik tipikus problémája, hogy télen általában túl meleg vagy túl hideg. Nyáron viszont kivétel nélkül rendkívül melegek a panellakások. A hőérzetet is kitűnően befolyásolhatjuk színekkel. Kutatások kimutatták, hogy ugyanabban a lakásban ötfoknyi hőérzetkülönbséget érhetünk el, ha hideg színek dominálnak, illetve, ha meleg színeket alkalmazunk. Kaphatók házilag áthúzható bútorok, kimosható huzattal.

Adott esetben érdemes ezzel próbálkozni, és a nyári melegben hidegárnyalatú huzattal, míg télen, ha hideg a lakás, melegebb színű huzattal használni az ülőgarnitúrát. Azoknál a lakásoknál pedig, amelyek télen-nyáron melegek, érdemes az egész lakás területén hidegburkolatot alkalmazni.

Jobb helykihasználás

A kis helyiségekkel rendelkező lakásokban a jó térkihasználás érdekében érdemes:

  • egyedi tervezésű pakolótereket kialakítani
  • az eredeti ajtókat lecserélni tolóajtókra, mert azok nem foglalnak helyet
  • egyszobás lakásnál praktikus az ágyat úgy kialakítani, hogy az egy dobogó alá betolható legyen, az alvás idejére pedig ki lehessen húzni. Alkalmazható a falra felcsukható ágy is, így nappalra szinte a teljes tér megmarad a szobának.

Tipp: aki szeret biciklizni, de nem tudja hova tenni a lakásban, attól pedig fél, hogy a tárolóból ellopják kétkerekűjét, speciális fregoliszerkezettel felhúzhatja a plafonra például az előszobában, ahol senkit sem zavar.

A helyi megvilágítás jobb

A panellakásokban sok a sötét zug vagy akár helyiség, ezért fontos trükközni a fényekkel. Az általános fények mellett használjunk helyi megvilágítást is: fürdőszobatükörnél, előszoba gardróbjaiban, tv mögött, íróasztalnál, bárszekrénynél, étkezőasztalnál, mosogató fölött stb.

Zajos szomszéd ellenszere

A fölöttünk élő lakó faklumpája ellen nem lehet védekezni, mert a panelszerkezet nagyon jól vezeti a közvetlen a falon, padlón keletező zajt. Ám az ellen tudunk védekezni, hogy a szomszéd család minden hangos és halk szavát halljuk. Erre megoldást nyújt a gipszkarton.

Ez az anyag viszont csak akkor hatásos, ha teljesen körbeszigeteljük vele az egész lakást. Figyelem! Az olyan gipszkarton fal, amiből hiányzik a hanglagy anyag, semmit sem ér, sőt még fel is erősíti a zajokat. A külső zajokkal párnázott ajtókkal és hármas üvegezésű ablakkal semlegesíthetjük.

Allegriások réme

Az allergiásnak célszerű felparkettáztatni vagy felköveztetni a lakást. A szőnyegpadló ugyanis jó lehetőség arra, hogy megbújjon benne a por és az atkák. Allergiások otthonában nem javasolt a padlófűtés, a sok szőnyeg és sötétítőfüggöny sem, mert ezek is sok port fognak fel, illetve lebegtetnek a lakásban.

Egyediség

Érdemes egyedivé tenni a lakóteret, mert a panellakások pszichés értelemben nagyon rányomják az ott lakókra az átlagos, tucat, szürke jelzőket, és az ember lelkének fontos, hogy ebből ki tudjon törni.

A mai trendben hódít a minimálstílus, így a betonfelületek is nagyon divatosak. Ha ízlésünkbe belefér, festés és tapéta nélkül is hagyhatjuk a falakat, ami érdekes és elég sajátos textúrát adó megoldásnak számít.

Vihetünk a festett falakba valamiféle fantáziát. (Pl. megtehetjük, hogy az étkezőnél terméskővel burkoljuk a sarokrészt, ez némiképpen jelzi is annak a területnek az elkülönített funkcióját.)

Elhelyezhetünk a falon néhány követ, kavicsot, üvegmozaikot, bontott téglát, parafát, szövetet, antik vagy friss faanyagot. Némiképp hasonló megoldás alkalmazható a padlóburkolaton is.

Befuttathatjuk az egyik falat teljesen növénnyel. Panel esetében nem áll fenn az a veszély, hogy a futónövény leszedi a vakolatot. Ezt persze inkább a déli vagy keleti fekvésű helyiségekben tehetjük meg, mert ott jól érzi magát a növény a sok napfény okán, és nem is jelent problémát, ha kicsit sötétít a szobán, ami egy északi, nyugati fekvésű szoba esetében nem előnyös.

Sziebig Tímea

design, panel, otthon

2007-06-19 07:23:04

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop