Hirdetés

Önmasszázs

Kellemest a hasznossal – ez minden masszázsra igaz. Ráadásul nem feltétlenül kell segítség hozzá, magunk is elvégezhetjük."A hobbimasszőrök", akik párjuk, családtagjaik elmerevedett testrészein és izomfájdalmain próbálnak segíteni néhány gyakorlatlan, mégis jóleső mozdulattal, tudják, milyen érzés a sötétben tapogatózni. Hiába olvasunk utána, melyek is azok a fogások és pontok, amelyek a masszázst nemcsak kellemessé, de hatékonnyá is teszik, kellő szaktudás és gyakorlat hiányában gyakran elbizonytalanodunk, hogy vajon valóban erre van-e szüksége a másiknak. A ráérzés és a visszajelzés természetesen segít, de ahhoz, hogy kellő önbizalmat nyerjünk, sok gyakorlatra van szükség. Az önmasszázs hívei szerint mi tudjuk a legjobban, mi a legjobb testünknek. A következő gyakorlatokat a nap bármely időszakában elvégezhetjük, ám a reggeli masszázs különösen nagy jelentőségű.

masszázs |

Ideál - Reforméletmód magazin 2003 ;15(1):33-33   Celsus Kft.

Mielőtt magát a masszázst elkezdenénk, feküdjünk le, karjainkat fektessük a törzstől egy kicsit távolabb, néhány mély belégzéssel és hosszú, nyugodt kilégzéssel lazítsunk, vagyis hangolódjunk rá az elkövetkező percekre. Ezt követően dörzsöljük össze két tenyerünket, hogy ujjaink felmelegedjenek, hiszen a hideg kizökkentene az ellazult állapotból. A masszázst minden testrészen addig végezzük, amíg jólesik, ám a legoptimálisabb, ha ötször-hatszor megismételjük.

Lábfejek

Emeljük és hajlítsuk mindkét térdünket, úgy, hogy a kettő között 30 cm távolság legyen. Ebben a pozícióban masszírozzuk egymáshoz a két lábfejet: talpakat, lábujjakat, lábfejet.

Combok és vádlik

Ülő helyzetben alaposan masszírozzuk végig combunkat és a vádlit. Folytassuk a másik lábon.

Has

Feküdjünk le felhúzott lábakkal, közben a hasizmokat lazítsuk el. A jobb csuklót fogjuk meg a bal kezünkkel. Kilégzés közben fokozatosan nyomjuk a jobb kéz ujjait a has alsó tájékához. Ha stimulálni akarjuk, gyorsan engedjük el, ha pedig lazítani, akkor lassan engedjük fel a jobb kezet. Körkörös mozgással haladjunk a bordák irányába. Ha végeztünk, finoman masszírozzuk végig az egész hasi területet, majd fektessük rá a kezeket, és lazítsunk.

Hát

Térdelő helyzetben sarkunkra támaszkodunk, fentről lefelé kezdve öklünkkel masszírozzuk végig hátunkat.

Guggoljunk le (úgy, hogy teljes talpunk a talajon legyen), karunkkal kulcsoljuk át térdünket, és nagy lendülettel gördüljünk hátra, majd vissza előre. Ha elegendő lendületünk volt, a kiindulóhelyzetbe érkezünk. Figyeljünk arra, hogy ne a gerincünkön gördüljünk, hanem felváltva, egyszer az egyik, másszora másik oldalunkon, vagyis a gerinc két oldalán húzódó izomkötegeken.

Vállak

Sarokülésben tegyük csípőre kezünket, és húzzuk fel a vállakat, majd hirtelen ejtsük le őket. Utána alaposan masszírozzuk át vállizmainkat.

Csípő

Álljunk lazán egyenesen. Kilégzéskor hajoljunk előre, érintsük meg a talajt, és ringassuk egy kicsit a csípőnket, hogy jobban ellazítsuk. Ha valahol nagyobb feszültséget érzünk, maradjunk ebben a testhelyzetben egészen addig, amíg nem oldódik. Akinek hátproblémája van, óvatosan végezze ezt a gyakorlatot!

Fej

Ülő helyzetben öklünkkel vagy ujjbeggyel nyomogassuk át gyengéden az egész fejet. Végül tegyük tenyerünket a homlokra és az arcra, és lélegezzünk mélyeket.

Levezetés illatos kiegészítéssel

Csakúgy, mint a hagyományos masszázsnál, itt is szükség van pár perces lazító levezetésre: ehhez jól takarózzunk be, és kényelmesen helyezkedjünk el, pihenjünk kicsit. Ez különösen akkor ajánlott, ha a masszázshoz illóolajokat is használtunk, például bemasszíroztuk a bőrbe vagy a szobában párologtattuk, miközben a masszázst végeztük.

A különböző illatok különböző hatással bírnak. Íme néhány közülük, amelyek masszázs esetén elsősorban szóba jöhetnek.

Extra tipp

Próbáljuk ki az aromák különböző hatását, legközelebb válasszunk az aktuális állapot vagy hangulatunk szerint.

  • Rozmaring: fűszeres aroma, ami fölráz és erősít. Fölfrissíti a bőrt és összehúzza a pórusokat. Kiváló frissítő stresszes napok után.
  • Borsmenta: serkenti a vérkeringést. Enyhíti a fejfájást, a szédülést és a hányingert; ilyen probléma esetén, óvatos masszázzsal együtt (esetleg csak a fejen) hamar segíthet rajtunk.
  • Rózsa: gyulladáscsökkentő, nyugtatja a bőrt és segít kiegyensúlyozni annak folyadéktartalmát is. A nagy érzelmi ingadozásokat is ellensúlyozhatja.
  • Levendula: frissít és harmonizál. Segít, ha idegesek vagy szomorúak vagyunk, sőt még pánik esetén is jó.

Mivel az illóolaj oxigén hatására lebomlik, hűvös, fényvédett helyen, jól lezárt üvegekben tároljuk. Allergiára hajlamosak használat előtt ellenőrizzék, hogyan reagál rá a  bőrük!

-mer-

masszázs

2003-01-17 11:57:11

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop