Hirdetés

Meddő lélek…… avagy a terméketlenség pszichoszomatikája

Eszes lény az ember, tehát mérlegel: tegye?, ne tegye? S közben kuncog benne a lélek: – Csak töprengj, okoskodj, dönteni úgyis én fogok, sőt már döntöttem is, ha te még nem is értesültél róla – vetette papírra a 80-as évek végén Ancsel Éva.

meddőség |

Ideál - Reforméletmód magazin 2003 ;15(2):44-45   Celsus Kft. | Czellér, T.E.

És hogy mennyire igaza volt/van, arról akkor győződtem meg igazán, amikor Csigó Katalinnal, a Nyírő Gyula Kórház pszichológusával – a Meddőségi és Asszisztált Reprodukciós Centrum teamjének egyik tagjával – a lelki eredetű meddőségről beszélgettünk.

A statisztikai adatok arról árulkodnak, hogy hazánkban minden ötödik-hatodik párnak szembe kell néznie a meddőség problematikájával. Az utódra vágyók között 40-40%-ban – azaz egyenlő arányban – szerepelnek a meddő hölgyek és a meddő férfiak. Az esetek 20%-ában pedig mindkét félnél felfedezhető olyan egészségügyi probléma, ami végül terméketlenséghez vezet. Ezen túl szép számmal – kb. 10%-ban – akadnak olyan esetek is, amikor a doktorok „ismeretlen eredetű” meddőséggel találják szembe magukat, ugyanis orvosi szempontból nehezen érthető, hogy az adott pár hölgytagja miért nem esik teherbe…

ideál: Ha semmiféle testi magyarázata nincs a meddőségnek, azaz a speciális hormon-, ultrahang-, mikrobiológiai és szerológiai, valamint a sperma- és urológiai vizsgálatok eredménye mind-mind negatív, szóba kerülhet a lelki eredetű sterilitás lehetősége?

– Nálunk, a Meddőségi és Asszisztált Reprodukciós Centrumban mindenképpen. Ugyanis az osztály vezetője, dr. Vereczkey Attila főorvos az első pillanattól arra törekedett, hogy a hozzánk fordulók egy helyen részesülhessenek komplex kezelésben. Tehát a tőlünk segítséget kérő párokat végigkísérjük a meddőség kivizsgálásán és kezelésén, a terhesség diagnosztizálásán, gondozásán keresztül egészen a szülésig és az azt követő utógondozásig. Igazi csapatmunka a miénk, hiszen a meddőségi specialistákon, genetikusokon, nőgyógyászokon, urológusokon, andrológusokon, endoszkópos sebészethez értő és szülészkollégákon túl pszichiáterek és pszichológusok is sokat tesznek azért, hogy a babára korábban hiába váró házaspárok mielőbb magukhoz ölelhessék először felsíró csemetéjüket!

Meddőség párkapcsolati zűrök miatt? - közcím

ideál: A pszichológus mikor és miként kapcsolódhat be az orvosteam munkájába?

– Amilyen korán csak lehetséges, már a vizsgálatok legelején. Amennyiben a házaspárok hozzájárulnak különböző kérdőívekkel, tesztekkel, és klinikai mélyinterjúval „felderítjük” a meddő hölgyek lelkivilágának zegzugait. A vizsgálatok során felmérjük az érintett szorongásszintjét is. A teherbe esést ugyanis külső tényezők is befolyásolják, ráadásul ma már azt is tudjuk, hogy tudatunk az agykérgi szabályozás által blokkolni képes a teljes hormonrendszert. Tehát a túlzottan stresszes állapot is akadályozhatja a fogamzást! Egyidejűleg kiszűrjük a lehetséges depressziót, illetve feltárjuk a depresszióra való hajlamot. Végül, de nem utolsósorban megvizsgáljuk magát a partnerkapcsolatot is, hiszen az abban meglévő kimondott, avagy éppen kimondatlan, szőnyeg alá söpört problémák is gátat vethetnek a zökkenőmentes utódlásnak.

Keretes: Jó tudni!

Összefoglalva: a meddő nők személyiségének, lelki alkatának jellemzői:

• Túlzott perfekcionizmus, teljesítménykényszer, gyakran külső – családi, baráti – vagy éppen belső – önmaga által kitűzött elvárások – által.

• A teherbe esés nyomásként való megélése, ami görcsösséghez vezet.

• Ambivalens érzelmek a gyermekáldással kapcsolatban. (Akarja is, nem is a terhességet.)

• Szorongás, túlzott aggodalmaskodás.

• Negativisztikus attitűd, lemondó, pesszimista, olykor cinikus hozzáállás a terhességhez.

ideál: És mi történik azokkal, akik – úgymond – fennakadnak a „pszichorostán”?

– Amennyiben igénylik, részt vehetnek pszichoterápiás kezelésen.

ideál: Csak a hölgyek, vagy a partnerüket is bevonják?

– Ez teljesen az érintetteken múlik. Sajnos, a férfiakat sokkal nehezebb „becserkészni”. Igazából ők csak akkor szánják rá magukat, hogy bekopogtassanak a pszichológushoz, ha a szex már másról sem szól otthon, mint a „gyerekgyártásról”.

ideál: Gondolom, a férfiak elsősorban azért ódzkodnak, mert társadalmunkban ma is tartja magát az a tévhit, miszerint, aki pszichológus segítségére szorul, csakis dilis lehet… Márpedig senki sem szereti annak tudni magát… Azt meg még úgy sem, hogy mások feltételezzék ezt róla!

– Így igaz. Én is gyakran találkozom ezzel a teljesen alaptalan előítélettel.

A meddőség lelki okai

ideál:Milyen okai lehetnek a pszichés eredetű meddőségnek?

– Osszuk két részre a kérdést. Ugyanis a sterilitást éppúgy okozhatják egyéni problémák, mint az adott párkapcsolatból fakadóak. Kezdjük talán az egyén problematikájával. Bizonyos személyiségvonások, például

• a túlzott perfekcionizmus (tökéletesség iránti vágy)

• a mértéktelen megfelelni akarás

• az erős ambivalens (ellentétes) érzelmek a gyermekvállalással kapcsolatban gátolhatják, sőt meg is akadályozhatják az utód fogantatását, miként az erős szorongás és/vagy a depresszió is. De nem hagyhatjuk ki ebből a sorból a gyermekkorból eredeztethető lelki problémákat sem. A saját családdal kapcsolatos feldolgozatlan feszültségeket, vagy például a szülőkkel való rossz, rendezetlen viszonyt és a gyermekkorban megélt sokkokat sem. Mindezek – javarészt tudat alatt – rányomják, rányomhatják bélyegüket mindarra, ami felnőttkorában történik az emberrel. Ugyancsak a meddőség forrása lehet a női mivolt megélésének módja s a diszharmonikus, esetleg traumákkal tűzdelt pszichoszexuális fejlődés is.

ideál: Meglehetősen széles a paletta!

– Pedig még csak az egyénre vonatkozó lehetőségeket vázoltam. No, de térjünk át a partnerkapcsolat lehetséges problémakörére. Ide tartozik a szexuális zavar, ami akár rejtetten, de nyíltan is megjelenhet, szexuális gátlások, örömtelenség, a nőiesség elutasítása formájában.

ideál: Említette a rejtett nehézségeket. Melyek lehetnek ezek?

– A látens konfliktusok közé tartozik például a nyíltan fel nem vállalható ellenállás a házastárssal szemben, vagy a kapcsolattal való elégedetlenség. Akárcsak a dominancia kérdése. A végeredmény pedig?  Valamilyen testi tünet formájában jelenik meg, s okozója lehet a sterilitásnak.

Bánkódó, gyötrődő lélek

ideál: A meddőség megrendítő tudata milyen negatív hatást gyakorol(hat)  egy nőre?

– Sérülhet az érintett női identitása, születhetnek saját testével kapcsolatos negatív érzések, a már eddig is meglévő szorongása tovább fokozódhat, amely így azután ördögi körként tovább csökkenti a teherbe esés esélyét. Esetenként sajnos még a partnerkapcsolat is megromlik: szexuális diszfunkció és érzelmi elhidegülés miatt.

ideál: Orvosolható-e, s ha igen, miként a pszichoszomatikus eredetű terméketlenség?

Szerencsére egyetlen, csupán lelki alapon steril embertársunknak sem kell lemondania az utódról, utódokról, ugyanis a megfelelő pszichoterápia helyre teheti a dolgokat, kicsomózhatja a lélek gubancait!

ideál: Ez elég reménykeltő, de miként?

– Eleinte arra koncentrálunk, hogy megtaláljuk a probléma hátterében álló rejtett konfliktusokat, feltárjuk az ambivalenciákat, a tudatalattiból a tudat felszínére hozzuk és átdolgozzuk mindazt, ami a meddőséghez vezetett. Szorongás esetén relaxációs, imaginációs technikákat alkalmazunk. Ennek során a páciens megtanulja testi funkcióinak szabályozását, miközben normalizáljuk szorongásszintjét. Nagyon fontos feladat még az is, hogy az érintettet megóvjuk attól, hogy meddősége végérvényesen beépüljön tudatába.

A párterápia elsősorban szexuális zavarok kezelésekor jöhet szóba, azon párok esetében, ahol ez akár a meddőség forrása is lehet. De akkor is szükségessé válhat, amikor a terméketlenség következtében romlott meg a szexuális viszony a felek között. Ez meglehetősen gyakori jelenség. Ilyen esetekben mindenekelőtt az a szándékunk, hogy elérjük: a pár újból harmonikusan, kiegyensúlyozottan éljen.

Újraprogramozó félelem…

A szorongás, a félelem bonyolult hormonális rendszeren keresztül erőteljesen hat szerveink működésére. Olyannyira, hogy akár „újra is programozhatják” azokat. Tehát pszichés folyamataink akár akadályozhatják is a reprodukcióban részt vevő szervek, pl. a petefészkek, a méhnyálkahártya normál működését.

ideál: A pszichoterápia mennyi időt vesz, vehet igénybe? A meddő párok többsége ugyanis versenyt fut az idővel…

Maximum néhány hónapot. De nemegyszer előfordult már az is, hogy a gyógymód megkezdését követően néhány héten belül örömmel konstatáltuk a boldog anyukával egyetemben, hogy megfogant a magzata! Egyébként csak akkor szabad hozzáfogni a lombikbébiprogramhoz, amikor a gyógyítók már mindent megtettek annak érdekében, hogy ez az eljárás sikeres lehessen. Így a pszichoterápiára szánt idő egyáltalán nem elvesztegetett! Sőt! Nagyon is sok múlhat rajta!  

ideál: Mint minden kezelési módnak, így a pszichoterápiának is az lehet a legfontosabb ismérve, hogy mennyire hatékony, mennyire eredményes. Vannak már tapasztalataik?

– Hivatalos, hazai vizsgálati adatok még nem állnak rendelkezésünkre, az eredmények gyűjtése és értékelése jelenleg is folyamatban van. A külföldi adatok viszont a relaxációs és az egyéni terápiák komoly eredményeiről számolnak be. Ezek szerint a pszichoterápia esetenként akár 30-40%-kal is növelheti a teherbe esés arányát!

Czellér T. Erika

meddőség

2003-01-31 00:48:32

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop