Hirdetés

Kiút a stresszcsapdából 1.

Stressz. Aligha akad közöttünk olyan, aki enélkül élheti mindennapjait, hiszen akad belőle bőven, otthon és munkahelyünkön egyaránt. Ugyanakkor az is igaz, hogy különböző módon reagálunk a bennünket ért frusztrációra s a belőle adódó feszültségekre…

|

Ideál - Reforméletmód magazin 2005 ;17(2):13-15   Celsus Kft.

Mindebből logikusan következik, hogy más és más stresszmentesítő stratégiára van szükségünk. Nézzük hát, Ön melyik stressztípushoz tartozik, s hogy miként szállhat szembe káros következményeivel!

A dinamikus

Munka, család, háztartás – szinte fáradhatatlan. Túlórázik, extra feladatokat lát el. Ha szükséges, még „tűzoltó” szerepet is vállal mind a munkahelyén, mind a magánéletében. Természetesen mindenről Ön gondoskodik. Kétségtelenül sikeres és rátermett. De ha így folytatja, a végén kiég!

Példák

a) Főnöke egy igen nehéz feladatot kapott, amihez segítségre van szüksége. Ki más jöhetne számításba, mint Ön? Ki más lenne olyan rugalmas és olyan terhelhető? Hízelgő Önre nézve…

b) Fia egy bizonyos márkájú farmert szeretne. Nagyon. Rövid ebédidejében bejárja vele érte a fél várost. Miért is ne, hiszen még ezt is kibírja...

Okok

Valószínűleg már egész korán önállóvá kellett válnia. Az ilyen típus gyakran a legidősebb nővér, vagy az egykék közül kerül ki. Feltehetően szülei túl sokat vártak el Öntől. Elismerést elsősorban a kiváló teljesítményekért kapott. Így fejlődött ki önértékelése is: az vagyok, amit tudok.

Gyors segítség

Mentális: adjon át másoknak annyi feladatot, amennyit csak lehet! Minden pluszfeladatért kérjen kompenzációt, például így: „Amiért ezt a pluszmunkát elvégzem, kérem, tehermentesítsen a másik projektnél!” Vagy: „Most elmegyek veled, megkeresni a farmert, de cserébe délután vásárolj be, légy szíves!”

Testi: az Ön számára gyors és hatásos lazítóprogram szükséges. Minden, ami sokáig tart, idegesíti Önt. Javaslatunk: végezzen rendszeresen légzőgyakorlatokat !

Hosszú távú segítség

Mielőtt egy pluszfeladatot vállal, gondolja át, valóban Ö n-e az egyetlen, aki erre képes ! Ha nem, adja át a munkát következetesen másnak!

Minden este készítsen másnapi tervet! Hagyjon magának elegendő szabad időt! Ekkor fordíthat időt egy kis kikapcsolódásra.

A szakértők tippje

Túl nagy súlyt fektet arra, hogy erős. Annak érdekében, hogy kevésbé érje a stressz, fedezze fel, és használja gyengébb oldalát is! Senki sem feltételez a másikról bivalyerőt és sebezhetetlenséget. Jutalmazza meg magát a jó teljesítményekért, amilyen gyakran csak lehet!

Nyújtózni jó!

Ha stresszesek vagyunk, rendszerint összegörnyedünk. Izmaink összehúzódnak, hátunk, nyakunk merevvé válik. Ez a feszes, görcsös tartás rengeteg életerőt elvesz tőlünk! Új energiához úgy juthatunk, ha óriásira tátott szájjal néhányszor nagyon nagyot nyújtózunk.

A tökéletes

Az Ön számára a „jó” nem elég jó. Rendszeresen csúcsteljesítményt követel meg magától. És nemcsak a fontos feladatoknál, hanem az apróságokban is. A legkisebb részletig megtervez mindent, és folyamatosan ellenőrzi, rendben van-e. Pontosságával, minőségre törekvésével állandó nyomás alatt él, ezzel mások életét is szükségtelenül megnehezíti.

Példák

a) Főnöke megkéri, hogy a legutóbbi értekezlet jegyzőkönyvét készítse el. Órák hosszat csiszolgat a megfogalmazáson, és még a szűkös idő sem tudja ettől visszatartani.

b) Ismerősét meghívja egy „gyors kávéra”. Előtte azonban csillogó-villogóra takarítja ki a lakást, és még süteményt is készít.

Okok

Tudat alatt bizonytalannak érzi magát . Ezért intenzív tervezéssel és előkészületekkel próbálja meg kontroll alatt tartani a helyzetet . Lehet, hogy ezt a tökéletességet valamelyik szülőjétől leste el, aki megkövetelte Öntől a hibátlan munkát, azt, hogy 100 százalékosan pontos legyen.

Gyors segítség

Mentális: fogjon több öntapadós címkét, és vastag filccel írja rájuk: 80 %! Helyezze el a kártyákat otthon és az irodában úgy, hogy mindig szem előtt legyenek! Figyelmeztetik majd arra, hogy ne akarjon folyton-folyvást maximálisan teljesíteni. Figyelje munkáját a mulandóság szempontjából! Fontos lesz-e az öt év múlva, ha elírt valamit?

Testi: ha nekilát egy lazítóprogramnak, akkor annak valóban segítenie kell. A félmegoldások nem jellemzőek Önre. Javaslatunk: „menetrendjébe” iktasson be minél gyakrabban lyukas félórákat, és ekkor relaxáljon!

Hosszú távú segítség

Azért, hogy a stresszt okozó tökéletességtől megszabaduljon, tudatosítania kell magában, hogy az alkalmi hibák és hiányok nem jelentik a világ végét! Eddze magát: kövessen el nyugodtan kis hibákat! Adjon le egy munkát anélkül, hogy háromszor átolvasta volna! Ne törölje le a port, még ha látogatója érkezik is! Próbálja meg elviselni az ebből adódó feszültséget! Ily módon idővel hozzászokik a lazasághoz. Hanyag azonban még sokáig nem lesz. Különben is, nem vette még észre, hogy hanyag kolléganője kreativitásával többet ér el, mint Ön a pontosságával…?

A szakértő tippje

Tökéletessége mögött az attól való félelem bújik meg, hogy nem elég, amit elvégez. Tisztázza magában újra meg újra, hogy igenis szeretetre méltó és értékes , nem kell hozzá meglepő teljesítmény, hogy mások is ezt gondolják Önről! És egyébként sem lehet mindenkinek a kedvére tenni!

Kézbe a lábat!

Kiváló lazítási mód, ha megmasszírozzuk a lábunkat. Önmasszázsunkat talpunkon kezdjük! Hüvelykujjunk apró, körkörös mozdulataival, centirőlcentire haladjunk lábujjainktól a sarkunk felé! Ezután ökölbe szorított kézzel gyengéden ütögessük sarkunkat és talpboltozatunkat, majd masszírozzuk, és egyenként simogassuk végig lábujjainkat is! Befejezésül gyúrjuk át lábfejünket ujjhegyünktől bokánk irányába haladva!

A segítőkész

Ha valaki a közelben SOS-t kiált, Ön máris készenlétben áll. Gyakran egy segélykérő pillantás is elég, és Ön már ott is terem , mint egy mentőangyal. Elismerésre méltó, amit tesz, de mások problémája az Ön számára csak egyet jelent: félelem szülte stresszt attól, hogy egyszer nemet kell mondania.

Példák

a) Kolléganőjének személyes problémái vannak. Türelmesen végighallgatja gondjait, aztán sietnie kell, hogy saját munkájával elkészüljön.

b) A reggeli kapkodásban lánya otthon felejtette-tízóraiját. Elmegy az iskolába, és beviszi neki az osztályba.

Okok

Segítőkészségének gyökerei többnyire a gyermekkorába nyúlnak vissza. Valószínű, a külső körülmények miatt tekintettel kellett lennie másokra. Például azért, mert szülei túlterheltek voltak, vagy testvérei túl fiatalok és segítségre szorultak. Már korán megtanulta, hogy másokat fontosabbnak tartson saját magánál.

Gyors segítség

Mentális: kérés nélkül ne siessen senki segítségére, magától ne ajánlja fel segítségét! Várja meg, amíg kifejezetten kérik a támogatását! Ne vegye le családjáról és kollégáiról a felelősséget!

Testi: erőt meríteni, új energiát feltankolni – ez az Ön számára különösen fontos. Javaslatunk: napirendjébe rendszeresen illessze be a lazítást!

Hosszú távú segítség

Nem csak a jó szíve miatt akar segíteni másokon. Úgy érzi, csak akkor szeretik, ha hasznos. Szabadítsa fel magát az ilyen téveszméktől! Kis lépéseket tegyen meg, úgy gyakoroljon határt szabni magának és másoknak is! Közben figyelje, mi történik! Meglátja, csak azok távolodnak el, akik eddig kihasználták. A többiek még inkább értékelni fogják.

A szakértő tippje

Valószínűleg bűntudatot fog okozni Önnek, hogy nem áll folyamatosan mások rendelkezésre. Az Ön igényei azonban nem felelnek meg mások kívánalmainak. Na és? Mondja magának: Igazam van, hogy megőrzöm az érdekeimet. Jogom van mérlegelni, mit kell tennem . Semmit sem érek vele, ha az állandó stressz miatt majd magamon nem tudok segíteni. Tehát legyen tekintettel saját magára! Az egészséges egoizmus a legjobb védelem a stressz ellen.

Varázslatos négyes

Amikor nehézségeink támadnának, a stressz csökkentése érdekében tegyük fel magunknak a következő négy kérdést: Mi valójában a problémánk? Mi az oka gondunknak? Milyen megoldások lehetségesek? Ezek közül melyik a legjobb? Több tudományos vizsgálat bebizonyította már, hogy az ésszerű és logikus elemzés felére csökkenti a feszültséget és így lehetővé válik, hogy viszonylag higgadtan és szisztematikusan fogjunk a probléma megoldásához.

Az óvatos

Utolsó pillanatig halogatja a munkáját. Magyarázatként hozzáteszi: nyomás alatt tudok a legjobban dolgozni. Ez egy csomó saját „előállítású” stresszt okoz . Hasonló a helyzet akkor is, amikor döntenie kell. Legszívesebben addig halogatja a döntést is, ameddig csak lehet. Ha választásra kényszerítik, napokig gyötrődik, vajon jól választott-e.

Példák

a) Munkaidő végéig le kell adnia egy jelentést. Először rendet rak az íróasztalán, lefolytat néhány telefonbeszélgetést, aztán kevésbé fontos feladatoknak áll neki. Az utolsó órában készíti el a jelentést, amikor már sürgeti az idő.

b) Nem tudja eldönteni, hol töltse a szabadságát. A foglalást addig halogatja, míg végül csak egy másodosztályú helyre tud utazni, last minute-akcióban.

Okok

Valószínűleg gyermekkorában tudatosították Önben, hogy érzései és kívánságai a felnőttek szemében helytelenek. Ebből kifolyólag elvesztette azt az érzékét, ami segítené megállapítani, hogy mit is akar valójában. Lehet, hogy a szülei és a tanárai nagyon kritikusak voltak, és nem engedtek egyetlen hibát sem ejteni. A félelem, hogy valamit nem jól vagy teljesen rosszul tesz, a mai napig üldözi.

Gyors segítség

Mentális: a döntéshez – dobjon fel egy pénzérmét! Közben gyorsan állapítsa meg – az érme oldalainak jelentése: öröm vagy csalódás –, mit is akar valójában! Így elkerüli a hosszú tépelődést. A halogatás ellen – csak negyedórára üljön le ahhoz a munkához, amit tudatosan hátrahagyott! Ha akarja, 15 perc múlva szakítsa félbe! Ezzel a trükkel legyőzheti a nehéz kezdeti szakaszt.

Testi: ha már egyszer végre kipróbálta, milyen jót is tesz Önnek a céltudatos lazítás, éljen a lehetőségével! Már nyitott mindenre. Javaslatunk: válasszon olyan relaxálóprogramot, amelyik a legjobban megfelel időbeosztásának, mindegy, hogy néhány perces avagy félórás!

Hosszú távú segítség

Mostantól naponta gyakorolja a gyors döntést! Kezdje a kevésbé fontos dolgokkal , és lassan haladjon a jelentősek felé! Feladatait ossza fel lépésekre4 A kisebb adagok lényegesen könnyebben legyőzhetők, míg az egészre való koncentrálás lebéníthatja.

A szakértő tippje

Tisztázza magában, hogy csak nyerhet – mindegy, hogyan dönt ! Ha rosszul választott, legfeljebb tapasztalatot. Ne várjon arra, hogy kedvet kap a munkához! Egyszerűen üljön neki! Képzelje el: úszni megy! A víz először hideg, aztán már kellemesnek érzi fürdés közben. Nincs ez másként a munkával sem!

Megfontolandó

Amennyiben csökkenteni szeretnénk életünkben a stresszt, fogadjuk meg a következő jó tanácsokat!

Amilyen gyakran csak lehetséges, jutalmazzuk meg magunkat valamilyen aprósággal jó teljesítményünkért! Amennyiben „eget rengetőt” vittünk véghez, a nagyobb jutalom mellé szabadnap is jár! Ez kiváló alkalom lehet testünk-lelkünk kényeztetésére!

Sohase feledjük, hogy szeretetre méltó, értékes, egyedi „darabok” vagyunk, s nem kell hozzá meghökkentő teljesítmény, hogy mások is ezt gondolják rólunk!

Emellett talán a legfontosabb: az egészséges egoizmus a legjobb védelem stressz ellen!

(folytatjuk)

J. Zs.

2005-02-02 21:28:38

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop