Hirdetés

Gyengéd segítség a léleknek (2.)

Lelki és idegi problémáink kíméletes orvoslásában kiemelkedő szerep jut a homeopátiának és a fitoterápiának. Léteznek azonban más eljárások is, amelyek egyedi esetekben talán még ezeknél is hatékonyabbak. Közülük cikkünk előző részében a Bach-virágterápiával, az ortomolekuláris medicinával és az akupresszúrával foglalkoztunk. Most a testmozgás és a gyógynövények jótékony hatásait vesszük sorra…

|

Ideál - Reforméletmód magazin 2005 ;17(3):12-15   Celsus Kft.

A friss levegőn végzett rendszeres testmozgás és az olyan növények, mint a macskagyökér, a komló vagy a zab nyugtató anyagai valóságos csodaszerek a borús lelkiállapot orvoslásában.

A pszichés zavarokkal küszködő emberek hajlamosak arra, hogy keveset mozogjanak. Márpedig fizikai erőfeszítés hiányában nem lélegzünk elég mélyeket, és sejtjeink oxigénhiánytól szenvednek. A felületes légzés pedig elősegíti a depresszió és a szorongások kialakulását.

Mozgékonyan - jókedvűen

A rendszeres testmozgás a pszichés zavarok alapterápiájához tartozik, elősegíti a mély és harmonikus légzést, ami visszacsatolásképpen pozitívan hat lelkivilágunkra. Ezért ajánlottak a légzőgyakorlatok pszichés zavarok esetén.

HASZNOS INFORMÁCIÓ! A mozgás előidézte intenzívebb oxigénellátás minden sejtet és szövetet érint, javítja az agy, az idegrendszer és a hormontermelő mirigyek működését, fokozza az idegrendszer hírvivő anyagainak - neurotranszmitterek - termelődését, az izmok felfűtött kemencéje pedig rengeteg salakanyagot és méreganyagot éget el vagy ártalmatlanít. A személyes tapasztalat, miszerint pszichés problémáink ellenére is komoly fizikai teljesítményekre vagyunk képesek, növeli önbizalmunkat, s ez feltétlenül szükséges gondjaink önerőből történő orvoslásához.

Ahhoz, hogy a testedzéssel a kívánt hatást érjük el, fontos a rendszeresség, s az, hogy ne erőltessük túl magunkat. Ha kezdetben nehéz erőt vennünk magunkon, a mozgásprogram jó szokássá válhat és némi önfegyelemmel is megajándékoz bennünket.

FONTOS! Nem cél, hogy rövid idő alatt csúcsteljesítményt érjünk el. A fizikai kitartás trenírozása a lényeg! Erre leginkább a gimnasztika, a sietős, gyors gyaloglás - 6-7 km/h -, a kitartó futás, kocogás, a kerékpározás, az úszás, télen pedig a sífutás alkalmas.

Lélekvigasztaló növények

A növényi nyugtatók és altatók kíméletesebben hatnak lelki életünk biokémiai folyamataira, mint a gyógyszergyárak vegykonyháiban előállított társaik. Szakszerű alkalmazásuk esetén nem kell kellemetlen mellékhatásokkal számolnunk, s nem fenyeget a függőség veszélye sem. Kiválóak az enyhébb lelki-idegi zavarok kezelésére. Védőpajzsuk alatt a megbolygatott lelki élet lassacskán újraharmonizálódik, s az érintett saját erejéből megoldhatja problémáit.

Súlyosabb, akut krízisek esetén a fitoterápiás szerek nem mindig elegendőek.

Kis növényhatározó

Vegyük sorra a legfontosabb nyugtató-altató növényeket!

MACSKAGYÖKÉR - Valeriana officinalis

Gyógyításra a növény gyökere használatos.

Hatóanyagai részben a vegetatív idegrendszerre, részben pedig közvetlenül az agykéregre hatnak. Macskagyökérrel központi idegrendszeri feszültségoldó és vegetatív harmonizáló hatás érhető el. Megnyugtat, ellazít, oldja a szorongásokat, megszünteti a görcsös állapotokat, elősegíti az alvást.

Legújabb ismereteink szerint a szellemi teljesítőképességet - elsősorban a figyelem összpontosítását - is fokozza.

A macskagyökér javasolható:

  • idegesség, ingerültség, fokozott izgatottság
  • belső nyugtalanság, feszültség, idegkimerültség
  • belső szervek pszichoszomatikus eredetű működészavarai
  • alvászavarok esetén.

Kiegészítő használatát orvos is elrendelheti, elsősorban gyógyszer-, alkohol- és drogfüggőség felszámolásakor.

A macskagyökér huzamosabb ideig tartó alkalmazását is jól viseli a szervezet. Mellékhatások csak túladagolás vagy nagyon hoszszú ideig tartó, megszakítás nélküli alkalmazást követően jelentkeznek többnyire fejfájás, rosszullét, emésztési panaszok, szívritmuszavarok és belső nyugtalanság formájában. Az adagolás pontos betartásával és az esetleges tartós alkalmazás többszöri megszakításával, rövid szünetek beiktatásával a nemkívánatos hatások elkerülhetők.

FONTOS! Alkalmazása elővigyázatosságot igényel depresszióra hajlamos betegeknél, mert a rejtett, nem egyértelmű depressziót a macskagyökér akut kitörés formájában a felszínre hozhatja.

Általában cseppenként fogyasztandó tinktúrái használatosak, ezenkívül drazsék, valamint az alaptinktúrából nyert homeopátiás készítmények állnak a betegek rendelkezésére. Kúraszerűen 8-12 hétig alkalmazzuk!

A kereskedelmi forgalomban kapható kész teakészítmények a macskagyökér mellett mást, például komlót is tartalmaznak.

KOMLÓ - Humulus lupulus

Gyógyításra a termős virágzat és részben a tobozok mirigypikkelyei alkalmasak, mert nyugtató és altató hatású humulont és lupulont, továbbá az ösztrogénhez hasonló vegyületet tartalmaznak.

Kiváló gyógyír:

  • idegességre, ingerültségre, nyugtalanságra
  • belső szervek idegi működési zavaraira
  • belső feszültségre
  • alvászavarokra.

Nyugtatószerként napközben kisebb dózisban érdemesebb használni, mint este, elalvás előtt.

JÓ TUDNI! Természetes hormontartalma miatt a változókort kísérő lelki-idegi problémákat enyhíti. Használatával a sokat vitatott hormonális terápia gyakran teljesen feleslegessé válik.

A komlót szervezetünk huzamosabb terápia mellett is jól tűri. Túladagolása a „komlószüretelők betegségéhez” vezet, ami napközbeni abnormális fáradtságot, bőrirritációt, nőknél menstruációs problémákat okoz. E mellékhatások jelentkezésekor átmenetileg abba kell hagyni használatát. A készen vásárolt komlókészítmények pontosan adagolhatók, gyakran macskagyökeret is tartalmaznak, mert a két gyógynövény hatása kiegészíti és erősíti egymást.

Hónapokon át tartó, kúraszerű alkalmazása a lélek öngyógyító folyamatait beindítja.

Megnyugtató „zabhegyezés”…

ZAB - Avena sativa

A teljes értékű táplálkozás komponenseként ismert, növényi nyugtatóként eddig nem nagyon tartották számon. A homeopátiában viszont használják hígítatlan tinktúráját és nagyobb potenciálú kivonatait lelki-idegi panaszok kezelésére.

A zabszemben a tápanyagok mellett az idegműködéshez szükséges B-vitaminok és hormonhoz hasonló vegyületek is találhatók, melyek csak a bélben történő emésztést követően válnak szabaddá.

A B-vitaminok

  • stabilizálják az idegrendszert
  • segítenek az alvászavarokon
  • fokozzák a szellemi teljesítőképességet, késleltetik a fáradtságot
  • csökkentik az alvásigényt, javítják az alvást
  • megszüntetik a depresszív lehangoltságot.

NE FELEDJÜK! A zab nem hoz gyors segítséget lelki-idegi panaszok esetén, hanem elsősorban alapterápiául szolgál és kúraszerűen kell alkalmazanI. Fokozatosan teremti meg az alapvető feltételeket a harmonikusan dolgozó idegrendszerhez és a kiegyensúlyozott lelki élethez.

A zab, valószínűleg az idegrendszerre gyakorolt stabilizáló hatásán keresztül, elősegíti a dohányzás abbahagyását is.

LEVENDULA - Lavendula angustifolia

A levendula virágzatát a Földközi-tenger környékén már ősidők óta sikerrel alkalmazzák

  • ideggyengeség
  • pszichoszomatikus betegségek, asztma
  • migrén
  • emésztési zavarok kezelésére.

Nyugtató és kíméletes görcsoldó hatása főként a benne levő specifikus éterikus olajoknak köszönhető.

Enyhébb lelki-idegi panaszokra, kizárólag nyugtatásra a levendula önmagában is elegendő: a levendulaolaj bedörzsölésre, illetve fürdővízhez adva használható. Makacsabb tünetek esetén, a megfelelő hatás elérése érdekében, más gyógynövényekkel érdemes kombinálni.

Alvászavarok esetén meglepően hatékony, ha a fejünk alá szárított levendulavirágzattal kitömött kispárnát teszünk. Ilyenkor a felszabaduló hatóanyagokat belélegezzük.

Állandó használat esetén sem kell félnünk mellékhatásoktól. Kúraszerű levendulaterápia fokozatosan stabilizálja az idegműködést, általános harmonizáló hatást fejt ki az emberi lélekre.

CITROMFÛ - Melissa officinalis

A görög eredetű Melissa elnevezés méheket jelent. Azon a megfigyelésen alapszik, hogy a méhek előszeretettel gyűjtenek nektárt a citromfűről. A növény arab kereskedők révén került Spanyolországba, később pedig hazánkba, s a középkorban kolostorkertekben termesztették. A citromfű elnevezést leveleinek citromhoz hasonló illatáról kapta.

Fő hatóanyagai különböző éterikus olajok, melyek bizonyítottan nyugtató és görcsoldó hatásúak. Legfőképpen

  • különböző idegi zavarok
  • az álmatlanság enyhébb formái és
  • depresszív lehangoltság esetén javasolt. Pszichoszomatikus betegségek is gyakran kezelhetők citromfűvel: elsősorban lelki-idegi eredetű szív-, gyomor- és bélzavarok, rosszullét, görcsök, feszítő fejfájás, nőknél menstruációs zavarok jönnek számításba. Teája hasznos segítőtárs lehet a felsorolt bajok esetén.

GOLGOTAVIRÁG - Passiflora incarnata

Brazília és Észak-Amerika hagyományos népgyógyászata már évszázadok óta nyugtató-, altató- és fájdalomcsillapító szerként használja az akár 10 méter magasra is megnövő kúszócserje hajtását. Néhány faj termése ehető és vitamindús levek előállítására használható. Gyógyhatása a különböző specifikus alkaloidáknak tulajdonítható.

A növény csekély mennyiségű, de hatékony L-triptofán-aminosavat és hasonló vegyületeket is tartalmaz. Ezekből az emberi szervezet szerotonint (neurotranszmittert) állít elő. Ennek köszönhetően enyhén antidepresszív és alvást elősegítő hatású.

Az egzotikus gyógynövény alapvetően

  • nyugtató
  • görcsoldó hatású.

A kísérletek tanúsága szerint kis mennyiségben enyhén serkentő, nagyobb adagban viszont nyugtató. Depresszív motivációs gyengeségre rendszerint kisebb dózis, míg idegességre, ideggyengeségre és alvászavarokra, valamint görcsoldásra, migrénre és idegfájdalmakra nagyobb adag javasolt. Huzamosabb ideig tartó használata mellett sem kell félnünk mellékhatásoktól vagy függőség kialakulásától.

Egyenrangú csere

Ha a macskagyökér nem használ, vagy szervezetünk nem jól tűri, akkor komlóval helyettesíthető.

Optimális edzésterv

Két fő részből áll. Egyik a reggelente és esténként végzendő gimnasztika. Kezdetben heti két alkalommal, 3-5 percen keresztül végezzük, majd fokozatosan jussunk el a napi kétszer 10 perchez! Másik a friss levegőn végrehajtott sportolás. Kezdjünk 5-10 perces mozgással hetente háromszor, majd fokozatosan bővítsük programunkat heti három-négy alkalommal végzett félórás-órás edzéssé! A rendszeres mozgás nemcsak pszichikai közérzetünket javítja, de hozzájárul testi egészségünk megőrzéséhez is.

A türelem eredményt terem!

A tudományos vizsgálatok újra és újra bebizonyítják, hogy a növényi nyugtató- és altatószerek huzamosabb ideig történő alkalmazásával -bár a hatás kialakulásához némi türelemre van szükség - hasonlóan jó hatás érhető el, mint a szintetikus gyógyszerekkel.

B. E.

2005-03-06 13:32:33

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop