Hirdetés

Az anya terhesség alatti dohányzása szívfejlődési rendellenességet okozhat a magzatban

A terhességük alatt dohányozó nők, 60 százalékkal gyakrabban szülnek veleszületett szívbetegségben szenvedő babát, mint a nemdohányzók, hangzott el az American Heart Asssociation éves kongresszusán.

terhesség, dohányzás |

InforMed Hírek 2006 ;4   InforMed | Dobos, L.; Dobos, L.

– Ez volt az első tanulmány, mely kimutatta hogy a pitvari sövény defektus kapcsolatban van az anya dohányzásával – mondja dr. Sadia Malik, az arkansas-i egyetem kutatója. – Ez újabb ok arra, hogy a terhes anya ne dohányozzon. Az Egyesült Államokban évente 35 ezer baba születik veleszületett szívfejlődési rendellenességgel, ám ha a szülőképes korú nők abbahagynák a dohányzást, 2 ezerrel kevesebb lenne a szívbeteg csecsemők száma.

A kutatók népesség alapú esetkontroll-tanulmányt végeztek 566 veleszületett szívbetegségben szenvedő, valamint 491 egészséges csecsemő bevonásával. Az anyákat mindkét csoportnál kikérdezték, hogy a terhesség előtti egy hónaptól kezdve a terhesség végéig dohányoztak-e. Ugyanekkor felmérték a munkahelyen vagy otthon elszenvedett másodlagos füsttel kapcsolatos helyzetet is.

A szívbeteg csecsemők anyáinak 34 százaléka mondta, hogy dohányzott valamikor a fogamzást megelőző egy hónap és a terhesség vége között, szemben az egészséges csecsemők anyáinak 24 százalékéval.

A dohányzó anyáknak nagyobb valószínűséggel született szívfejlődési rendellenességgel a csecsemője, egy alcsoport elemzése szerint 80 százalékkal nagyobb a valószínűsége a septum defektusnak vagy egyéb rendellenességnek.

– A szív alapszerkezete a terhesség igen korai szakaszában alakul ki – mondja dr. Malik. – Így tehát ha a nő hathetes terhes korában abba is hagyja a dohányzást, a magzat már a szív fejlődésének időszakában károsodhatott.

– Jó lenne, ha minden szülőképes korú nő abbahagyná a dohányzást, akár tervezi a terhességet, akár nem (hiszen igen sok terhesség nem tervezett), és fontos a védőnők segítsége is – teszi hozzá a kutató.

Érdekes, hogy az új tanulmányban nem volt kimutatható a passzív dohányzás hatása a veleszületett szívfejlődési rendellenességekre, de ennek lehet, hogy a minta kis száma volt az oka.

Medscape
terhesség, dohányzás

2006-11-22 09:59:03

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop