Hirdetés

Ellenőrzik, vajon hatásosak-e az alternatív gyógyszerek

Amerikaiak milliói éveken át dollármilliárdokat költenek nem bizonyított hatású alternatív gyógyszerekre és gyógymódokra. Most sorra szigorú ellenőrzés alá vonják ezeket, és a legtöbbjük nem bizonyul hatásosnak.

cápaporc, gyógynövények |

InforMed Hírek 2006 ;4   InforMed | Dobos, L.

A közelmúltban egy a kormány által támogatott kutatás megállapította, hogy két igen népszerű, az ízületi elfajulás ellen szedett tabletta, a glükózamin és a chondroitin nem hatásosabb, mint a placebótabletták.

Korábban a fűrészpálmáról derült ki, hogy nem segít a prosztataproblémákon, a nyáron ugyanez bizonyosodott be a megfázás ellen szedett echinaceáról. Csalódni kellett az orbáncfűben is, amivel az enyhe depressziót szokás kezelni, valamint a ráknak sem ellenszere a porított cápaporc.

Az Egyesült Államok kormánya több millió dolláros beruházással vizsgáltatja tudományosan ezt az alig szabályzott, és évi 20 milliárd dollár forgalmat lebonyolító iparágat – ám a nagy kérdés az: vajon valójában számítanak-e az eredmények, ha annyi vevő esküszik ezekre a készítményekre. Még maguk a kutatók is azt mondják, az eredményeik nem feltétlenül jelentik azt, hogy fölösleges pénzkidobás minden alternatív gyógymód.

– Ha valaki azt mondja nekem, hogy neki használt a készítmény, akkor én nem fogom neki azt tanácsolni, hogy ne szedje – mondja dr. Thomas Schnitzer, az artritisz specialistája, aki részt vett a glükózamin/chondrotin kutatásban. Ez elsősorban azért van így, mert a három legutolsó kísérlet során káros mellékhatást nem találtak, és az enyhe fájdalmaknál ugyan nem tapasztaltak különbséget, a súlyos ízületi fájdalom esetén sokan voltak, akiknek csökkentek a tüneteik.

Fontos tényező a tudósok által placebo hatásnak nevezett jelenség – ha az ember azt hiszi, hogy valami hasznos dolgot szed be, akkor úgy véli, előnyére is vált. Ezt a hatást az agyról készült MRI-vizsgálatok is igazolják. Ha valaki nagyon szeretne meggyógyulni, vagy legalábbis jobban érezni magát, a szervezete saját mechanizmusa is csökkenti a fájdalmat. Erős volt a placebo hatás azoknál is, akik nem tudták, hogy hatástalan tablettát vesznek be, és ez lehet, hogy elhomályosította a valódi hatóanyag előnyeit.

Az is elképzelhető azonban, hogy sokaknál valóban a placebo hatás érvényesül, és azért dicsérik az alternatív gyógyszereket. Az orvosoknak ezt a tényezőt nem szabad figyelmen kívül hagyniuk. Lehet ugyanis, hogy a remény, hogy egy tabletta segíthet, nagyobb aktivitásra, esetleg életmódváltásra készteti a beteget, és innen ered a javulás vagy gyógyulás.

A kutatók mindenesetre óvatosságra intik a betegeket, és határozottan felhívják a figyelmet arra, hogy az alternatív gyógyszerek egyes esetekben kölcsönhatásba léphetnek a gyógyszergyári készítményekkel, és veszélyeztetik a beteg egészségét, esetleg az életét is.

NCCAM
cápaporc, gyógynövények

2006-03-01 11:15:35

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop