Gazdasági társaságok az egészségügyben - Erősödő szívhangok

A gyógyító-megelőző ellátásokra kifizetett társadalombiztosítási forintokból tavaly már minden harmadik olyan egészségügyi szolgáltatóhoz került, amelyik vállalkozási formában működik.

egészségügy, privatizáció | Sajtószemle   InforMed
Szocialista többségű önkormányzatoknál, mint Kazincbarcikán vagy Miskolcon, az ellenzék szerint lopakodó privatizáció, súlyosabb esetben – lásd Heves megye – egyenesen nemzetárulás a kórházak gazdasági társasággá alakítása, működtetésük magánkézbe adása. Ugyanez jobboldali többség mellett a tulajdonos előrelátó gondossága: így a veszprémi kórház minden hangoskodás nélkül alakult tavaly költségvetési intézményből részvénytársasággá, Debrecenben pedig a már 2007-ben kft-vé alakított megyei Kenézy-kórház és a városi egészségügyi szolgálat 2008-ban önkormányzati holding zrt-ben egyesült.

Eme általános „szabályok” alól azért volt kivétel is. Heves város polgármestere, Csáki Zsigmond és az egri pártszervezet elnöke, Magyar István együtt repült a Fideszből – mivel az előbbi az utóbbi cégének, az Agria Ügyelet Kft.-nek adta működtetésbe a város járóbeteg-szakrendelőjét, természetesen köztestületi döntés alapján.

Ha ezt a politikai hangzavart füldugóval kívül rekesztjük, világossá válnak a gazdasági tendenciák. E szerint mind több önkormányzat ismerte fel, hogy sem a hatékony és takarékos, átlátható gazdálkodásnak, sem pedig a hitelfelvételnek nem kedvez a költségvetési intézményi forma. Bár gazdasági társaságnak lenni sem fenékig tejfel, hiszen az utóbbi években a 13. havi fizetést – nem éppen versenysemleges módon – csak a közintézmények kapták meg a központi költségvetésből. Ugyanakkor a gazdálkodó szervezetek még 2 százalék iparűzési adó megfizetésére is kötelezettek – ráadásul úgy, hogy az adóalapot költségeik alig több mint 10 százalékával csökkenthetik –, holott éppen olyan közszolgáltatást nyújtanak, mint a költségvetési formában működők.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) legfrissebb összesítéséből az olvasható ki, hogy félszáznál is több kórház már gazdasági társasággá alakult, a járóbeteg-szakellátóknak pedig a fele nem költségvetési intézmény.

Tovább >>
| egészségügy, privatizáció
2009-01-14 10:56:22

Milyen egészségügyi és gyógyszeripari állásokra jelentkezhetünk Egerben?

Egészségügyi karriert építeni alighanem az egyik legnemesebb küldetés. Persze egyben az egyik legtöbb kihívással is járó szakma és hivatás. De már egy megmentett élet is mindenek felett áll. Számos területen el lehet indulni, határ pedig a csillagos ég.


A legfontosabb orvosi eredmények az utóbbi években

Az elmúlt évben a COVID-19 járvány hatása átformálta az egészségügyi ipart és felgyorsította az orvostudomány fejlődését.


A kormány korlátozni akarja a Magyar Orvosi Kamara jogait UPDATE

A szokatlan időpontban, szombaton 13 órakor tartott kormányinfón Gulyás Gergely azzal vádolta meg a Magyar Orvosi Kamarát, hogy nyíltan visszaél a hatalmával, ha orvosokat fenyeget, amit a kamarának azonnal be kell fejeznie, véleménye elfogadhatatlan. UPDATE!!! A képen látható kivégzés megtörtént.


Államtitkári nyilvános meghallgatás

A MOK röviden ismerteti véleményét az új egészségügyi rendeletekről. A Facebook-on megjelent videot Ön is megtekintheti. Link a lap alján.


4500 orvos hajlandó letétbe helyezni a felmondását

Rendkívüli közgyűlésen születhet döntés arról, milyen tiltakozó akciót támogat a magyar orvostársadalom, miután a parlament elfogadta az egészségügyi törvény módosítását, ráadásul úgy, hogy a kormány nem vette figyelembe a MOK javaslatait.


Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop