Művese vagy transzplantáció?

Miért kevés a veseátültetés Magyarországon, s miért aránytalanul sok a méregdrága művesekezelés? Az Állami Számvevőszék most keresi a választ a kérdésre. Több, általunk megkérdezett ember tudni véli: komoly érdekek mozgatják rossz irányba a rendszert.

A legfejlettebb országokban a szervtranszplantációk (vese-, szív-, máj- és hasnyálmirigy-) száma emelkedik, hazánkban csökken. Eközben az Egészségügyi Alap művesekezelésre több mint húszmilliárd forintot költ egy évben. Ennek okait vizsgálja az Állami Számvevőszék, amelynek egyik vezető szakembere, Winter Zsuzsa szerint nagyon fontos, hogy ne különböző magánérdekek irányítsák az ellátást. Ezért elsősorban a vesedialízisek és a vesetranszplantációk gyakorlatát tekintik át. Így talán fény derülhet arra, vajon miért enynyire kevés az élő donoros szervátültetés Magyarországon. A számvevők szerint az érintetteket és a közvéleményt egyaránt megosztja a téma. Részben a tájékoztatás elégtelensége, részben a lehetséges donorok, hozzátartozók beleegyezésének hiánya, részben a résztvevő intézmények eltérő érdekeltsége következtében kevesebb a lehetségesnél a beavatkozás.

Betegszervezetek, illetve transzplantáló orvosok szerint Magyarországon a szervátültetésre szoruló betegek töredéke kerül várólistára, s a nemzetközi gyakorlattól eltérően elenyésző az élő donoros átültetések aránya. Szalamanov Zsuzsa, a Magyar Transzplantáltak Egyesületének elnöke szerint azért, mert a betegek félnek a beavatkozástól, nem akarnak listára kerülni. Családtagjaikat is féltik egy esetleges döntési helyzettől, amennyiben szervfelajánlásáról lenne szó. Az elnök úgy ítéli meg, hogy a helyzet valamelyest javul, hiszen míg korábban évi 4-5 élő donoros beavatkozás volt, tavaly már 18. Az orvosok azonban másképp vélekednek. Mind a szegedi, mind a debreceni transzplantációs klinikán azt gondolják: nem véletlen, hogy több mint hatezer ember van vesedialízisen (vesefunkciót pótló kezelés), s ebből mindössze 600-700 várólistán. Évente összesen csupán 300 veseátültetés történik, egy-egy transzplantáció az egészségpénztárnak 4,2 millió forintjába kerül.

A várólistára kerülés szabályai világosak: mindenkit elő kell terjeszteni, majd a bizottságok döntenek a már kivizsgált betegek sorsáról. A kizáró okok is világosak. Hetven év fölött nem lehet transzplantálni, illetve néhány krónikus betegség is akadály. Ezek azonban a páciensek többségét nem érintik.

Tovább >>
| vese, transzplantáció, művese, várólista, egészségpolitika
2009-03-06 10:24:35

Miről árulkodik a vizelet?

A vizelet hűen tükrözi a szervezetben létrejött elváltozásokat, állaga, színe, szaga nem jelent azonban mindig betegséget.


A húgyúti betegségek lelki okai

A természeti népek még ösztönösen érezték-értették testük jelzéseinek üzenetét, és tudták, min is kell változtatniuk. Nekünk is jót tesz, ha tisztában vagyunk betegségeink, panaszaink jelentésével, azaz testünk üzeneteinek rendszerével! Lássuk, miről árulkodnak a húgyúti betegségek!


Diétás tanácsok vesebetegeknek

Világszerte, így hazánkban is egyre növekszik a vesebetegségben szenvedők száma. Az utóbbi években nemcsak azokat soroljuk a vesebetegek körébe, akiknek betegsége erre az egy szervre korlátozódik, hanem azokat a betegeket is, akiknél a vesekárosodás rendszerbetegség részeként jelentkezik, illetve azokat is, akiknél egy már meglevő kórkép szövődményeként jelentkezik a vese ártalma.


A vesebetegek diétás kezelése

A vesének számos jól ismert és néhány kevésbé közismert funkciója van. A vese képezi a vizeletet (napi 0,8-2 liter). Ez a kiválasztó, méregtelenítő működés távolítja el a szervezet anyagcsere-végtermékeit, és végzi a szervezetbe kerülő legtöbb méreg, gyógyszer eltávolítását is. Biztosítja a szervezet folyadék-, só-, sav-, lúgegyensúlyát.


Ateroembóliás vesebetegségek

Ateroembóliás vesebetegségekről akkor beszélünk, amikor a vese apró verőereit magas zsírtartalmú részecskék (ateromatózus embólusok) elzárják, és ez veseelégtelenséget okoz.


Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop