Az Alzheimer-kór kutatásáért ítélték oda négy tudósnak idén az idegtudomány legjelentősebb elismerését, az egymillió euróval (312 millió forint) járó Agy-díjat - számolt be róla a BBC hírportálja.
Már hét évvel a tünetek jelentkezése előtt megjósolható lehet az Alzheimer-kór egy teszttel, amelyet a University College London (UCL)kutatói dolgoztak ki. Cikkük a The Lancet Neurology című folyóiratban jelent meg.
Új tesztet fejlesztettek ki japán és ausztrál kutatók, mellyel az Alzheimer-kóros betegeknél az agyban lerakódott ártalmas fehérje, a béta-amiloid kimutatható. A Nature tudományos lap közölte a tanulmányt.
Mély agyi stimulációs eljárással próbálják lassítani az Alzheimer kóros betegek problémamegoldó és döntéshozó képességének romlását az Ohiói Állami Egyetem kutatói Közleményük a Journal of Alzheimer's Disease című folyóiratban jelent meg.
Nőknél három-négyszer gyakoribb az SM, mint a férfiaknál. A tudósok a tesztoszteron védő hatásának mechanizmusát véletlenül fedezték fel: egy kísérletben hím egereket használtak nőstények helyett, mert az egyik hallgató még nem tudta a nemeket megkülönböztetni. A Northwestern Egyetem kutatói tanulmányukat az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) közölték.
A demencia többnyire gyógyíthatatlan. Egyes gyógyszerek lassíthatják a folyamatot, leginkább a betegség korai vagy enyhe szakaszában.
Huszonnégy éves korra kellene kitolni a felnőttkor kezdetét, írják a melbourne-i Királyi Gyermekkórház serdülőkori egészségközpontjának kutatói a The Lancet Child & Adolescent Health című folyóiratban közölt cikkükben.
Mindenki ismeri a kialvatlanság állapotát, ilyenkor szédelgünk és nyűgösek vagyunk. Arról azonban sokaknak fogalma sincs, hogyan hat a kialvatlanság a nemi életére, a memóriájára, a kinézetére, általános egészségi állapotára, sőt még arra is, hogy le tud-e fogyni.
A kialvatlanság veszélyei című cikk folytatása.
A vér koffein szintjének mérése segíthet a Parkinson-kór diagnózisában.