Izomláz, gyógyszer miatt?

Kérdés:  Néhány éve állapították meg a 2-es típusú cukorbetegségemet (66 éves vagyok), azóta gyógyszereket szedek rá, és napi 40-50 percet intenzív mozgással töltök. A mért vércukorértékek általában normálisnak mondhatók, 5,5 és 6,5 mmol között vannak. Kb. egy éve Merckformin 500 tablettát szedek, napi 1 szemet.
Az utóbbi hónapokban változó erősségű izomláz jelentkezett a bordaközi izmoknál, illetve a lovaglóizomban. Lehetséges, hogy a gyógyszer lassítja a tejsavfeldolgozást az izmokban?

| cukorbetegség, vércukor
| Szendei, K.; Az Orvos válaszol - Dr. Szendei Katalin 2009 ;14(áprilisi)   InforMed

A panaszai inkább a cukorbetegség neuropátiás (beidegzést károsító) szövődményei, de lehet "sima" mozgásszervi eredetű is, vagy egy vírusfertőzés izomfájdalma. A metformin ugyanis éppen növeli az izmok inzulin érzékenységét, elősegítve a perifériás glukóz felvételt és felhasználást, valamint csökkenti a máj glukóz termelését, valamint késlelteti a glukóz felszívódást is.

Kapcsolódó cikkek a Cukorbetegség rovatban olvashatók.

2009-05-07 13:33:15
| cukorbetegség, vércukor