HCV fertőzés

Kérdés:  Sajnos kiderült, hogy májzsugor alakult ki HCV és alkohol talaján. Sajnos akkor derült ki, amikor, mint utólag kiderült, hasvizenyővel kerültem orvoshoz. Részleges májkárosodást állapítottak meg (fehérje- és anyagcserezavar). Kezelést nem kaphatok az előrehaladott állapot miatt. Hallottam olyat, hogy állítólag ez lehet aktív vagy nem aktív a vírus, de ezt honnan lehet tudni? Véreredményből látszik? A vérnél milyen adatból? Mit tudok ilyen esetben természetes gyógymódot alkalmazni, ha már gyógyszerest nem lehet? És mégis milyen túlélésre lehet számítani, csak, hogy fel tudjak készülni rá? Lehet még azért pár évem?
Őszinte válaszát várom!

májgyulladás, vírushordozás, védőoltás, hepatitis B, HCV | Az Orvos válaszol - Dr. Horváth Gábor főorvos 2011 ;16(áprilisi)   InforMed | Horváth, G.
Válasz:  Kérdésére pontos válasz a kezelőorvosától kaphat, a kórelőzmény és a leletek részletes megismerése nélkül csak feltételezésekbe bocsátkozhatok.
Azt írja, hogy májbetegsége alkohol és HCV talaján alakult ki. A HCV fertőzés diagnosztikájának első lépése a vírus elleni ellenanyag kimutatása. Ez pozitív aktuálisan zajló fertőzés esetén is, és olyankor is, ha valaki átesett egy heveny HCV fertőzésen (akár több évtizeddel korábban), melyből meggyógyult. A heveny HCV hepatitisek 20-40%-a teljes gyógyulással végződik néhány hónap leforgása alatt (hasonlóan, mint pl. egy kanyaró, bárányhimlő stb.), itt a probléma a "másik" 60-80%, amely esetekben a fertőzés krónikussá válik, és (csak) ez esetben okoz krónikus májbetegséget (krónikus hepatitist, majd ennek talaján májzsugort).
Ebből következően, ha Ön azt az orvosi szakvéleményt kapta, hogy májzsugora kialakulásában a HCV fertőzésnek (is) szerepe van/volt, ez csak akkor lehet megalapozott megállapítás, ha most vagy korábban igazolták, hogy HCV fertőzése krónikus, azaz nem csak ellenanyag pozitív ("anti-HCV"), de vírus pozitív (HCV RNS PCR) is.
Ha valakinek jelenleg is fennálló krónikus HCV fertőzése van, akkor merülhet fel a vírus elleni, célzott gyógyszeres (kombinált antivirális) kezelés (azaz pegylált interferon és ribavirn adása). Ez a gyógyszeres kezelés előrehaladott és dekompenzált májbetegség (májzsugor) esetén már valóban ellenjavallt, de arról nincs szó, hogy májbetegsége, májzsugora miatt nem kaphatna gyógyszeres kezelést, sőt!
Prognózis vonatkozásában ilyen kevés adat birtokában még feltételezésekbe sem tudok bocsátkozni.
Az egyik véglet: gyors állapotromlás esetén a májátültetés; a másik pedig, hogy ha gyógyszeres kezeléssel sikerül a májbetegség aktivitását csökkenteni, vagy akár megszüntetni, a máj működését pedig kompenzálni, akkor akár sok évig is jó életminőséget lehet elérni.

Kapcsolódó cikkek a Heveny vírusos májgyulladás rovatban olvashatók.

2011-04-30 00:15:29
| májgyulladás, vírushordozás, védőoltás, vírushordozás, hepatitis B, HCV
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop