Amalgám

Kérdés:  Ön szerint, károsak az amalgámtömések az egészségre? Befolyásolhatják hosszú távon egy daganatos betegség kialakulását, ha valakinek sok ilyen anyaggal tömött foga van?
Köszönöm!

amalgam | Az Orvos válaszol - Dr. Jáky László 2010 ;15(februári)   InforMed | Jáky, L.
Válasz:  A mai napig megoszlanak a vélemények ebben a kérdésben. Nehéz jól kérdezni, és nehéz igazán röviden válaszolni.
Az élet sok területén kell mérlegelnünk befektetés-várható eredmény, vagy kockázat-haszon alapján. A döntéseinkben mindig van egy rizikó faktor, (de mégis beülünk az autónkba, noha sok a halálos autóbaleset.) Azért indítottam ezzel a példával, hogy a fekete-fehér képet kicsit árnyaltabbá tehessem.
Nem tudok szigorúan igennel, vagy nemmel válaszolni: elméletileg, személytől függő mértékben, növelheti a kockázatát egyes betegségek kialakulásának (ahogy hasonló kockázatot vállalunk az élet sok területén a táplálkozástól a kozmetikumokon keresztül az életmódig sok mindenben). A gyakorlati bizonyítással (nemzetközi kutatások) már nem állunk ilyen jól, és ez a vélemények megoszlásának az alapja. Ezzel szemben a színétől eltekintve, fizikai tulajdonságaiban nagyon kedvező, könnyen, jó minőségben és relatíve olcsón felhasználható tömőanyag az amalgám.
Másik oldalról közelítve, mit használhatunk amalgám helyett?
1,) Hagyhatjuk lyukasan a fogat.
2,) Kisebb szuvasodások ellátására bíztató kísérletek vannak sterilizálást követően, impregnálással a szuvas terület regenerálása irányába.
3,) Elméletileg nemesfém (aranyötvözet) tömések is elkészíthetők lennének speciális technológiával a rendelőben, de problémás a szín és a költségesség.
Ezek a módszerek tehát széleskörűen nem alkalmazhatók.
4,) Elterjedten készítünk fogszínű (kompozit) tömést, de ez fizikai tulajdonságait tekintve messze elmarad az amalgámtól. Az anyag merevsége, kontra hajlító szilárdsága, illetve kopásállósága tekintetében még nincs meg az optimális összetétel. A rugalmasság, nagy kiterjedésű üregek esetében, gyakran fogtöréshez vezet. Gyakoriak az utófájdalmak. A polimerizáció során feleslegben maradt kisméretű monomer molekulák allergizáló, vagy hormonszerű hatásának elméleti kockázatát, pedig csak zárójelben említem, mert hasonló szinten tart a bizonyítás, mint az amalgám esetében. Mégis ez a legelterjedtebb alternatíva, mert esztétikus, és a hozzá kapcsolódó problémák nem olyan gyakoriak, hogy a hasznosságát felülírják.
5,) Fizikai tulajdonságaiban más-más előnnyel bíró alternatívát jelentenek a laboratóriumban készített "tömések" (inlay-k, onlay-k), nem sorolom fel őket. Összegezve elkészítésük hosszadalmasabb, több alkalmat, laboratóriumot, és/vagy speciális készüléket igényelnek, ezért sajnos anyaguktól függetlenül is lényegesen drágábbak, ami a széleskörű alkalmazhatóságukat rontja.
Abból következtetve, hogy legalább 10-féle megoldás van "forgalomban" nyilvánvaló, hogy egyik sem teljesen tökéletes. Egyéni mérlegelés kérdése, hogy ki miben lát előnyt vagy hátrányt az adott technológia kiválasztásakor.
Összegezve: mérlegelendő, hogy az adott személy mekkora környezeti nehézfém terhelésnek van kitéve, és érzékenyebb-e (felmenőkben jelentkezett-e) valamilyen nehézfémekkel kapcsolatba hozható megbetegedés. Okoz-e a környezetében panaszt, elváltozást adott amalgám tömés? Adott tömés állapota megfelelő-e? És ha az előbbiekkel minden rendben, megfelel-e esztétikailag, és az alternatívák közül van-e alkalmasabb megoldás.
Javaslom, hogy kezelőorvosával gondolják végig az előnyöket, hátrányokat és az alapján döntsék el, akár egyesével, érdemes-e a csere, vagy nem.

Kapcsolódó cikkek a Fogszuvasodás, ínysorvadás, fogpótlás rovatban olvashatók.

2010-02-14 14:21:03
| amalgám
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop