Gyökérkezelés után

Kérdés:  Egy korábban tömött fogammal mentem fogorvoshoz, mert ráharapásra érzékennyé vált, és felette az ínyen egy nyomásra érzékeny dudor jelent meg. A röntgenfelvétel a gyökércsúcsnál gyulladást mutatott, sajnos a fog elhalt, így gyökérkezelni kellett. Már harmadszor cseréltek benne gyógytömést, de felette a dudor nem akar elmúlni.
Legutóbb a gyógytömést kicsit éreztem az egyik gyökércsatornában, amikor behelyezték és estére erős lüktetést éreztem a gyökérrészen, illetve felette, ahol a dudor is van - ez másnapra elmúlt, de az ínyem érzékeny és feszítő érzésem van, főleg ha előre hajolok, félek, nehogy rámenjen a gyulladás másra is.
A fogat szeretném megmenteni, de nem tudom milyen lehetőségeim vannak még, egyelőre a fogorvos nem akarja végleges gyökértöméssel lezárni, nem kapok gyógyszert, nem hagyták nyitva a fogat, csak a gyógytömést cserélgetik, és félek így a gyulladás nem fog megszűnni!
Mit lehetne még tenni, és egyáltalán van esély rá, hogy megmentsük a fogam?
Köszönöm a válaszát!

fogszuvasodás, gyökérkezelés | Az Orvos válaszol - Dr. Jáky László 2016 ;21(februári)   InforMed | Jáky, L.
Válasz:  A történet leggyakrabban úgy kezdődik, hogy a fogszuvasodás baktériumai a fogbélbe jutva gyulladást, majd a fogbél szöveteinek elhalását okozzák a gyökércsatornában.
Ezzel, a vérkeringés megszűntével, az immunrendszer hatásköréből kikerül ez a terület. Az elhalt szöveteken szaporodó baktériumok a gyökércsúcson túljutva a csontban is gyulladást okoznak. Ekkor az immunrendszer itt épít ki egy újabb gyulladásos, vérbő védvonalat. Az itt fellépő fájdalom a "zárt térben" kialakult vérbőség okozta nyomásnövekedés következménye.
A gyökérkezelés célja, hogy a gyökércsatorna minden zeg-zugából, elágazásából, oldalcsatornájából mechanikusan, és fertőtlenítő szerekkel kipusztítsuk a benne élő baktériumokat, hogy a gyökércsúcsot fertőző utánpótlást megszüntessük. Ez a fogorvos dolga, és a leírása alapján a kolléga teszi is a dolgát.
Nyitott fog esetében nem csupán a most gondot okozó baktériumok kiirtásával kell megküzdenünk, hanem a szájüregből betelepülő 100 féle másikakkal is.
Előfordulhat minden kezelésnél, hogy a megkavart terület újból belobban mindaddig, amíg egyrészről a fertőzőforrás megszűnik, másrészt a szervezete megbirkózik a gyökércsúcson túljutott baktériumokkal. Ilyen esetekben ritkán van szükség antibiotikumra, az komoly fertőzések leküzdésére való. Lehet, hogy az Ön esete lassabban halad előre, de várhatóan előbb-utóbb átfordul a helyzet, és bekerülhet a fogába a végleges gyökértömés.

Kapcsolódó cikkek a Fogszuvasodás, ínysorvadás, fogpótlás rovatban olvashatók.

2016-03-29 21:06:02
| fogszuvasodás, gyökérkezelés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop