SM elméletben

Kérdés:  A következő logikai láncolatot alkottam az SM-ről, de ha az információim, és az így keletkezett koncepcióim helyesek lennének, akkor az SM kutatások más irányba haladnának szerintem. Segítene feloldani a problémát, és rávilágítana, hogy melyik pontban tévedtem, ami félrevitt és megvezetett a konklúziók levonását illetően?
Köszönöm!
Tény 1: az SM autoimmun, mert a fehérvérsejt támadja az ideg támasztósejtet, vagyis a szervezet saját magát.
Tény 2: a vér-agy gát vízen és oxigénen kívül szinte semmit sem enged nagyon át, ami nagyobb egy cukormolekulánál, még egy-két fehérjemolekulát igen, de sejt méretű dolgoknak esélyük sincs rá, hogy átlépjék azt.
Tény 3: az SM-nél a fehérállomány sérül, több egymástól elkülönülő, össze nem függő helyeken.
Tény 4: A fehérállomány a vér-agy gáton belül van.
Konklúzió 1: a fehérvérsejt olyan helyen van, ahol nem lenne szabad neki, hiszen a véragy-gáton nem férhetne át.
Konklúzió 2: valószínűleg a vér-agy gát a sérült, mert a fehérállományba hatol a fehérvérsejt Tény 5: az SM-et több fajta óriásmolekulájú szerrel is sikeresen kezelték már, köztük polimer vegyület is van, tehát csúnyán leegyszerűsítve műanyag, ami szerves hatóanyag híján hatásmechanizmusa kizárólag a szerkezetében, és méretében lehet.
Konklúzió 3: az óriásmolekula óriás mérete, és spirálisra tekeredett alakja miatt ideiglenesen betömködheti a vér-agy gát sérült területeit, így megakadályozva azt, hogy a fehérvérsejt átférjen rajta.
Tény 6: az SM kezelése Zs....-ál jelenleg interferon, ami történetesen egy óriásmolekula.
Tény 7: a Teriflunomide viszont szerves hatóanyag, és a hatásmechanizmusa immunmodulátor, vagyis befolyásolja az immunrendszert, méghozzá arra, hogy ne támadja a támasztósejteket.
Kérdés: Zs. maradjon interferonnál, vagy belevágjon egy Phase III-as kísérleti gyógyszer szedésébe, a Teriflunomide-ba? Alapvetően, ha a ténymegállapításaim helyesek, akkor talán az lenne a legjobb, ha nem lenne egyáltalán a fehérvérsejt a véragy gáton belül, sokkal jobb, mintha hagyjuk szabadon kolbászolni, azzal az immunmoduláns gyógyszerrel, hogy "de a támasztósejteket ne bántsd"...
Kérem, segítsen tisztán látnom!
Köszönöm!

SM, sclerosis multiplex, szklerózis multiplex | Az Orvos válaszol - Dr. Kádár János 2011 ;16(júliusi)   InforMed | Kádár, J.
Válasz:  Kedves érdeklődő, elsőként azt kell mindkettőnknek látnunk, hogy a kérdésről csak elmélkedni tudunk, és mindez merőben akadémikus. Valójában igen keveset tudni a biológiai folyamatokról, de az biztos, hogy nem csak egy lineáris, oksági elven működő szabályzásról van szó, hanem a kapcsolatok és a szignál-átvitel bonyolult, pozitív és negatív visszacsatolású hálózatot alkotnak. A dolog érdeméhez:
Nem megfelelő az a feltételezés, hogy fehérvérsejt egyáltalán nincs a liquor-téren belül. A gyulladásos folyamatokban ráadásul sok más, a fehérvérsejtekhez hasonló eredetű és funkciójú sejt is részt vesz: így a reticulohistiocytaer elemek, az antigén prezentáló sejtek, a gliasejtek stb.
A vér-agy gát változása nem csak sérülés, hanem szabályzás következtében is változik.
Egy adott folyamatot (így jelesül a gyulladásos sejtek odavándorlását) számos helyen fékezni lehet, és ezeknek csak az egyike a vér-agy gát mechanikus eltömeszelése.
Feltételezhetően az Ön által vázolt vizsgálattal éppen azt kívánják megtudni - statisztikai feldolgozással, a klinikai eredmény alapján - hogy az egyes alternatív gyulladásgátló megoldások közül melyik a hatékonyabb.
Adat híján senki sem tudja, melyik lenne a jobb választás.
Tisztelettel, Kádár János

Kapcsolódó cikkek a Sclerosis multiplex rovatban olvashatók.

2011-07-11 23:23:16
| SM, sclerosis multiplex, szklerózis multiplex
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop