Lisztérzékenység vagy laktóz intolerancia?

Kérdés:  22 éves öcsémnél soványság (178 cm és 55 kg) és gyakori fejfájás miatt lisztérzékenység vizsgálaton emelkedett (>200 U/mL) anti-TTG screen (IgA/IgG) értéket állapítottak meg. Vékonybél biopszia nem történt.
Pár hónapig diétázott, ettől azonban még jobban lefogyott, és közérzete sem javult. Egy újabb vérvétel magas bilirubin szintet mutatott ki, ekkor egy másik orvos Gilbert-kórt állapított meg.
A tünetek általában csak laktóz tartalmú ételek (tej, sajt stb.) fogyasztása után jelentkeztek. Ezek elhagyása után javult közérzete, súlya is gyarapodott, glutén tartalmú ételek fogyasztásától sincs panasza.
Elegendő csak a laktóz tartalmú ételek elhagyása? Hogyan bizonyosodhatnánk meg arról, hogy ezek az értékek nem laktózérzékenység és Gilbert-kór miatt magasak?
Válaszát előre is köszönöm!

lisztérzékenység, coeliakia, sprue, laktóz intolerancia | Az Orvos válaszol - Dr. Kádár János 2013 ;18(júliusi)   InforMed | Kádár, J.
Válasz:  Kedves érdeklődő, sok a tisztázatlan dolog!
Sorban: az anti-TTG a magyar népességben 1:85-ben pozitív, tehát a lisztérzékenységet célszerű egyéb eljárással is bizonyítani; a gabonatermékek (pl. búzaliszt) fogyasztása nem okvetlenül jár azonnali panasszal, és elhagyása sem hoz azonnali javulást, vagyis az ilyen irányú diétás megfigyelések nem perdöntőek.
A laktóz intolerancia rögtön meglátszik a diétával; a laktóz intolerancia többnyire következményes, többnyire arról van szó, hogy a lisztérzékenység miatt lepusztult bélbolyhok nem képesek elég tejcukorbontó-enzimet termelni, így a laktóz intolerancia átmeneti lehet és a lisztérzékenység rendbejövetelével (cca. 3 hónap) helyreáll.
A Gilbert-kórnak semmi jelentősége.
Tisztelettel, Kádár János dr.

Kapcsolódó cikkek a Felszívódási zavarok (laktóz-, lisztérzékenység, B12) rovatban olvashatók.

2013-07-21 11:31:05
| lisztérzékenység, coeliakia, sprue, laktóz intolerancia
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop