Hererák

Kérdés:  Tisztelt Doktor Úr Közel 10 éve foglalkozom testesítéssel, 5 éve egy rövid ideig kis adagban (2 hónap) próbálkoztam anabolikus szteroidok (stanazolol) által növelni a teljesítményemet és közben heredaganatom lett. Megütöttek és eltávolítottak a bal oldali herét, nyirokcsomó vagy más áttét nem volt, ezért a szoros megfigyel mellett döntöttek az orvosok, és azóta is minden rendben van. A szövettan a következő volt, nem szeminoma, yolk sac, embrionalog karcinima, choriokarcioma (10 százalék volt ezeknek az aránya). Az egyik kérdésem, hogy a daganat az általam használt gyógyszertől keletkezett vagy kialakult volna amúgy is és csak egy véletlen egybeesés az egész? A másik kérdésem az volna, hogy ha a közeljövőben újra használnék kis adagokban rövid ideig ilyen szereket (versenyzés céljából) akkor kiújulhat-e a betegség? Tisztában vagyok teljes mértékben a szokásos mellékhatásokkal, mérlegeltem a dolgokat, alkalmi kúrát, nem pedig hosszútávú öngyilkosságot tervezek. Csupán speciális helyzetem miatt vagyok bizonytalan. Sportemberként nem célom szervezetemet leamortizálni, újabb betegségek kialakulását előidézni. Viszont, ha bármi is felmerülhet a múltbéliekkel kapcsolatban, akkor természetesen elfelejtem a dolgot. Ezúton kérném válaszát. Üdvözlettel.

|
| Koncz, P.; Az Orvos válaszol - Dr. Koncz Pál 2019 ;25(szeptember)   InforMed

Válasz:  Semmiképpen, rövid távon sem használjon ilyen szereket. Kétszer senkinek sincs szerencséje!-A hormonháztartásba még ha lehet, endokrinológus se nyúljon nagyon bele.

2019-09-10 10:48:27
| hererák