Cukorbetegség, Januvia, hasmenés

Kérdés:  Több, mint egy éve 2-es típusú cukorbeteg vagyok, gyógyszeres kezelésben részesülök. Eddig Meforal-t szedtem, elég gyakran volt hasmenésem - naponta többször - szinte független volt mit ettem. Most az egyik diabetológus leállított a Meforal szedéséről és helyette kb. egy hete Januvia 100 mg-ra állított át. A hasmenésem ugyan kevesebbszer fordul elő, de szinte a székletem mindig hígabb - kb. naponta kétszer. Diétát nem tartok, mivel nagyon behatárolt - éppen a betegségem miatt -, hogy mit és mennyit ehetek.
Köszönettel várom válaszát!

| diabétesz, gyógyszer, mellékhatás
| Szendei, K.; Az Orvos válaszol - Dr. Szendei Katalin 2009 ;14(augusztusi)   InforMed

Válasz:  A sitagliptin (Januvia) valóban egy, a cukorbetegséget egy más oldalról megközelítő kezelési mód, a szer úgynevezett inkretin-hatás fokozó, és előnye, hogy nem okoz hypoglicaemiát (túl alacsony vércukor), és a testsúlyt se növeli. Általában a metforminnal (ami a Meforal is) kombinálva adják. De a metforminhoz hasonlóan, az esetek kb. 3%-ban okozhat hányingert, hasmenést. Bár maga a hasmenés a cukorbetegség bélszövődménye is lehet. Nincs savtúltengése? Mert az is hasmenéssel járhat, és jól kezelhető. Dicetel szedésével is lehetne próbálkozni.

Kapcsolódó cikkek a Cukorbetegség rovatban olvashatók.

2009-09-09 14:57:04
| diabétesz, gyógyszer, mellékhatás
hirdetés